Zarobki millenialsów. Zobacz, ile zarabiają praktykanci, stażyści i pracujący studenci

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Mateus Campos/ Unsplash.com
Tylko co 3. Polak między 15. a 24. rokiem życia pracuje. W całej Unii Europejskiej 7% studentów łączy pracę z nauką. Sprawdziliśmy, co motywuje młodych ludzi do pracy oraz ile wyniosły przeciętne zarobki stażystów, praktykantów i studentów aktywnych zawodowo.

Tylko co trzeci Polak w wieku od 15 do 24 lat (35%) był aktywny zawodowo w ostatnim kwartał 2019 r. - wynika z raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Większą aktywność na rynku pracy niż młodociani i osoby w wieku studenckim przejawiali ludzie między 25. a 29. rokiem życia. W tej grupie pracowało ponad dwa razy więcej osób (83%).

Polacy rzadko pracują na studiach

Polacy przed trzydziestką pracują zdecydowanie rzadziej niż osoby w tej grupie wiekowej zatrudnione w innych krajach Unii Europejskiej. W UE aż 42% osób od 15 do 24 lat ma pracę (dane Eurostatu). Odsetek zatrudnienia młodych w UE jest o 7% wyższy niż w Polsce.

10 nurtujących pytań, które nasuwają się podczas szukania pracy

Aż 9 na 10 niepracujących Polaków w wieku od 15 do 24 lat jako powód bierności zawodowej podaje studia. Niepracujący studenci najczęściej otrzymują wsparcie finansowe od rodziców, ale rezygnacja ze zdobywania doświadczenia w trakcie studiów może być ślepą uliczką. Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, podkreśla, że pracodawców coraz częściej interesują umiejętności praktyczne, a nie dyplom.

4 na 5 studentów myśli o stażu w Polsce

Trzech studentów na czterech studiuje w trybie dziennym (75%). Aż 82% osób uczestniczących w badaniu „Student w pracy 2019”, zrealizowanym dla Polskiej Rady Biznesu, w trakcie studiów było zainteresowanych podjęciem stażu w Polsce. Kolejne 52% studentów brało pod uwagę staż za granicą. Czynniki skłaniające studentów do podjęcia stażu w Polsce to:

 • możliwość zdobycia kompetencji w wybranym zawodzie (43%),
 • chęć zarobku (33%),
 • perspektywa rozpoczęcia pracy w wybranej firmie lub branży po zakończeniu stażu (29%),
 • chęć nauki czegoś nowego (28%),
 • chęć sprawdzenia, czy branża jest dla nas (24%),
 • konieczność odbycia stażu przed podjęciem zatrudnienia w branży (22%),
 • opinie innych (7%).

Czynniki skłaniające studentów do podjęcia stażu za granicą to:

 • chęć nauki języka obcego (37%),
 • lepsze wynagrodzenie niż w Polsce (36%),
 • lepsze warunki pracy niż w Polsce (31%),
 • chęć zwiedzania i poznania nowego miejsca (28%),
 • chęć wyjechania za granicę (22%),
 • ciekawszy wybór firm oferujących staże (19%),
 • większe korzyści pozapłacowe, np. ubezpieczenie i pakiet medyczny (8%),
 • brak interesującej oferty w Polsce (6%).

Ile zarabiają studenci, praktykanci i stażyści?

Mediana zarobków pracujących studentów, stażystów i praktykantów wynosi 2000 zł netto. Oczekiwania finansowe młodych osób z reguły nie przekraczają 4000 zł. Po trzech latach pracy studenci chcieliby zarabiać 5001-6000 zł netto, a po 10 latach pracy marzy im się wynagrodzenie na poziomie 7001-8000 zł netto.

W roku akademickim 2020/2021 niektóre uczelnie wprowadziły nauczanie zdalne. Zainteresowanie studiami zmalało, ponieważ przyszłość edukacji w dobie pandemii jest niepewna, a wielu pracujących studentów ma mniej stabilną sytuację finansową. Sprawdziliśmy, na jakie formy zapomogi może liczyć pracujący student.

Praca na studiach a koronawirus. Oto formy pomocy dla pracuj...

Zainteresowanie stażami wśród studentów rośnie w okresie wakacyjnym, kiedy nie muszą łączyć pracy z nauką. Młode osoby mają jednak wysokie wyższe wymagania finansowe niż ich starsi koledzy, którzy szukali stażu. Przede wszystkim młodzi ludzie nie chcą pracować za darmo, podczas gdy wiele polskich firm proponuje studentom jedynie bezpłatne staże. Inaczej jest w Czechach czy w Niemczech, gdzie brak wynagrodzenia za staż jest nie do pomyślenia.

Co trzeci student otrzymuje na stażu wynagrodzenie w przedziale 2001-3000 zł netto. Drugie tyle zarabia 1001-2000 zł, a blisko co 5. student otrzymuje wynagrodzenie poniżej 1000 zł.

Rozmowa kwalifikacyjna to ten etap rekrutacji, podczas którego rekruter sprawdza, czy pasujemy na dane stanowisko. To także świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłej pracy. Zobacz, co powinny zawierać odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

10 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Omawiamy krok po kroku...

Dużą przeszkodą dla studentów jest brak zbieżności między kierunkiem studiów a wymarzoną branżą. Ten problem dotyczy zwłaszcza studentów zaocznych. Ponadto wielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie zatrudnienia w pracach prostych, a nie w głównym obszarze swoich zainteresowań.

Na co zwracamy uwagę w pracy?

Dla przedstawicieli pokoleń obecnych na rynku pracy - X, Y i Z, duże znaczenie ma czerpanie przyjemności z pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez culture.buzz. Jak podkreśla Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska, psycholog biznesu, trener i coach, “praca stanowi bardzo istotny element naszego życia, a od tego, czy jesteśmy w niej szczęśliwi, w dużym stopniu zależy ogólna jakość naszego życia”.

Dla pracowników najważniejsze są:

 • przyjemność i radość z pracy,
 • rozwój i potrzeby,
 • sens i znaczenie pracy.

Wyniki badania culture.buzz potwierdzają dane Polskiej Rady Biznesu. Co czwarty student (24%) chciałby mieć ciekawy i jasno określony zakres obowiązków w pracy. Młodzi ludzie często pragną także sprawdzić własne możliwości w interesującej ich branży. Ponadto nie bez znaczenia pozostają dla nich ludzie, z którymi mieliby pracować oraz atmosfera w pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu