Tylko co trzeci Polak w wieku od 15 do 24 lat (35%) był aktywny zawodowo w ostatnim kwartał 2019 r. - wynika z raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Większą aktywność na rynku pracy niż młodociani i osoby w wieku studenckim przejawiali ludzie między 25. a 29. rokiem życia. W tej grupie pracowało ponad dwa razy więcej osób (83%).
Polacy rzadko pracują na studiach
Polacy przed trzydziestką pracują zdecydowanie rzadziej niż osoby w tej grupie wiekowej zatrudnione w innych krajach Unii Europejskiej. W UE aż 42% osób od 15 do 24 lat ma pracę (dane Eurostatu). Odsetek zatrudnienia młodych w UE jest o 7% wyższy niż w Polsce.
10 nurtujących pytań, które nasuwają się podczas szukania pracy
Aż 9 na 10 niepracujących Polaków w wieku od 15 do 24 lat jako powód bierności zawodowej podaje studia. Niepracujący studenci najczęściej otrzymują wsparcie finansowe od rodziców, ale rezygnacja ze zdobywania doświadczenia w trakcie studiów może być ślepą uliczką. Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, podkreśla, że pracodawców coraz częściej interesują umiejętności praktyczne, a nie dyplom.
4 na 5 studentów myśli o stażu w Polsce
Trzech studentów na czterech studiuje w trybie dziennym (75%). Aż 82% osób uczestniczących w badaniu „Student w pracy 2019”, zrealizowanym dla Polskiej Rady Biznesu, w trakcie studiów było zainteresowanych podjęciem stażu w Polsce. Kolejne 52% studentów brało pod uwagę staż za granicą. Czynniki skłaniające studentów do podjęcia stażu w Polsce to: