Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Kogo można zgłosić, kiedy można zgłosić członka rodziny do ZUS [7.04.2020 r.]

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
123RF
Pracownik i przedsiębiorca mogą zgłosić współmałżonka, dzieci czy nawet wnuki i swoich rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego. Tłumaczymy, na jakich zasadach odbywa się zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Standardowa wizyta u lekarza, ale w jego prywatnym gabinecie, kosztuje przeważnie ponad 100 złotych, a ta przecież niekiedy trwa tylko kilkanaście minut. Taka sama, lecz u specjalisty, to wydatek nawet 400 zł. Gorzej, jak chory czy ten poszkodowany w wypadku trafi do szpitala i okaże się, że nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Pobyt tygodniowy, przykładowo, plus leczenie, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. A to może być nawet ponad 10 tys. zł.

Jeśli ma się jednak ubezpieczenie zdrowotne, można nieodpłatnie korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, chociaż fakt, należy liczyć się z kolejkami. To z tych względów tak ważne jest, aby posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Dla osób, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest z kolei jak najbardziej wskazane.

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Każda osoba, objęta obowiązkowo ubezpieczeniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca, mogą zgłosić swojego członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto przeczytać:

- Można zgłosić swojego męża albo swoją żonę, swoje dziecko lub dziecko męża albo żony, dziecko przysposobione, dziecko obce, którego jesteś opiekunem prawnym, dziecko obce, jeżeli stanowisz dla niego rodzinę zastępczą albo tworzysz rodzinny dom dziecka, następnie swojego wnuka albo wstępnych, czyli swoich rodziców, dziadków, o ile mieszkają razem z tobą – wymienia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W praktyce dzieje się najczęściej tak, że np. pracujący mąż ubezpiecza swoją niepracującą żonę albo pracujący rodzice obejmują tym ubezpieczeniem swoje dzieci do ukończenia przez nie 18 lat lub – jeśli dzieci uczą się lub studiują – do 26. roku życia.

Uwaga! W przypadku dzieci mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w ubezpieczeniu zdrowotnym nie występuje ograniczenie wieku. Kto pracuje, ale żyje w związku nieformalnym, nie może swojego partnera objąć ubezpieczeniem.

Połączenie życia zawodowego na etacie z życiem prywatnym wymaga sporej gimnastyki. Zakładając, że większość urlopu wykorzystujemy na wypoczynek, pozostaje nam 1-2 dni na tzw. sytuacje podbramkowe.Prawda jest jednak taka, że to za mało. Czasem trzeba pójść do urzędu zarejestrować samochód, do szkoły na zakończenie roku, do lekarza po wyniki albo na pocztę po odbiór paczki. Co można wówczas zrobić? Opcji jest kilka.

10 sposobów, jak załatwić prywatną sprawę w środku dnia i ni...

- Za członka rodziny nie uważa się bowiem partnerów (konkubentów), nawet jeśli razem mieszkają i wychowują wspólne dzieci – dodaje ekspertka.

Jeżeli ani mama, ani tata nie są nigdzie zatrudnieni, nie oznacza to, że ich córka bądź syn nie mogą posiadać ubezpieczenia zdrowotnego.

- Z pomocą przychodzą dziadkowie. Mogą oni zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego jedynie w sytuacji, gdy żadne z rodziców tego dziecka nie jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, nie jest uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek ani nie jest objęte dobrowolnym ubezpieczeniem – tłumaczy Krystyna Michałek.

Warto przeczytać:

Z kolei gdy oboje rodziców pracują, tylko jedno z nich zgłasza dziecko do tego ubezpieczenia. Wystarczy, żeby do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiła je albo mama, albo tata. Warunek: rodzic musi być objęty tym ubezpieczeniem.

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego i go wyrejestrować?

Zainteresowany nie pisze odręcznie prośby i nie motywuje jej. Kto chce dopisać członka rodziny do ubezpieczenia, musi złożyć do ZUS formularz ZUS ZCNA, na którym podaje się dane tej osoby.

- Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest darmowe i absolutnie nie wpływa na rozliczenie składek ZUS pracownika czy przedsiębiorcy. Zgłoszenie członka rodziny na ZCNA oznacza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. To natomiast daje jej prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia – zaznacza ekspert ZUS.

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest

Trzeba uważać na oszustów. Pseudofirmy oferują dodatkowe, płatne ubezpieczenia, niby w ZUS, niby niedostępne powszechnie. Sama usługa załatwienia takiego ubezpieczenia przez szemranych pośredników kosztuje, to np. 300 zł za załatwienie jednej sprawy. Gdy tylko naciągacze dostaną pieniądze, znikają.

- Dopisać ubezpieczeniem zdrowotnym wolno jedynie tego członka rodziny, który nie został objęty tym ubezpieczeniem z żadnego innego tytułu. Innymi słowy, na ZCNA nie można zgłosić osoby zatrudnionej, przebywającej na urlopie wychowawczym czy na zasiłku, studenta (tzn. studenta i słuchacza studiów doktoranckich), ale również zleceniobiorcy, emeryta, rencisty czy bezrobotnego – wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rejestracja i wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego

Jeżeli ubezpieczony członek rodziny zmieni swoją sytuację, np. był bezrobotny, a znalazł zatrudnienie czy założy swoją firmę, wówczas należy pamiętać o wyrejestrowaniu go z ubezpieczenia.

- Jeśli zostaniesz wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego, zatem przykładowo przestaniesz pracować na umowę o pracę lub na umowę zlecenie, przestaniesz prowadzić działalność gospodarczą albo przestaniesz być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, to członkowie rodziny, których zgłosiłeś, także zostaną wyrejestrowani przez twojego płatnika lub sam będziesz musiał ich wyrejestrować – tłumaczy ekspertka.

Przeczytaj, to bardzo ważne:

Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza się sam zainteresowany, bo np. prowadzi działalność, powinien zgłosić członków rodziny do tego ubezpieczenia lub wyrejestrować z niego na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące, że musisz ich zgłosić lub wyrejestrować.

- Jeśli natomiast jesteśmy objęci dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zgłośmy członków rodziny na formularzu ZUS ZCNA w terminie 7 dni od dnia, który został wskazany w umowie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, albo od dnia, w którym zaszły okoliczności, które spowodowały, że musimy ich zgłosić – informuje Krystyna Michałek.

Członków rodziny wyrejestrujemy na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia, w którym wygasła umowa o dobrowolnym ubezpieczeniu, lub od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące, że musimy wyrejestrować członków rodziny.

Przeczytaj, to bardzo ważne:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu