Złoty umacnia się wobec dolara i euro. Takie są prognozy

Barbara Wesoła
Opracowanie:
05.01.2022 WARSZAWA 
 KONFERENCJA PRASOWA PREZESA NBP ADAMA GLAPINSKIEGO
 N/Z ADAM GLAPINSKI
 FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS
05.01.2022 WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA PREZESA NBP ADAMA GLAPINSKIEGO N/Z ADAM GLAPINSKI FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS
Pomimo prognozowanych pod koniec 2024 roku spadków, dobra passa złotego trwa. Obecnie jego kurs w stosunku do euro wynosi 4,18, a względem dolara – 3,84. Czy polska waluta utrzyma swoją siłę w kolejnych miesiącach? Jakie czynniki wpływają na jej wartość i jakie wyzwania stoją przed gospodarką?

Spis treści

Silna waluta i wzrost gospodarczy

Polski złoty od początku marca umocnił się o 5,03 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, potwierdzając wzrost krajowej gospodarki. Na sektor produkcyjny, silnie uzależniony od Niemiec, korzystnie wpływa kierunek nowo wybranego niemieckiego rządu, polegający na znacznym zwiększeniu wydatków.

– Prognozuje się, że PKB Polski, wspierane przez eksporterów, którzy wciąż pozostają konkurencyjni, i elastyczność konsumentów, wzrośnie o 3,5 proc. w 2025 r. – komentuje Benjamin Avraham, założyciel fintechu Okoora.

Polityka monetarna i ryzyko inflacyjne

Narodowy Bank Polski utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc., powołując się na utrzymującą się presję inflacyjną. Jednak wraz z niższą niż oczekiwano inflacją, zaczynają zmieniać się oczekiwania rynkowe, budząc nadzieje na obniżki stóp w najbliższej przyszłości.

– Silny złoty doprowadził do obniżenia kosztów importu, przynosząc korzyści konsumentom i wpływając na dalsze obniżanie inflacji, jednak rosnące ceny surowców, w tym drewna, miedzi i energii, nadal stanowią wyzwanie dla lokalnych producentów – podkreśla Avraham.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu