Zmiana czasu z letniego na zimowy: 27.10.2019 r. Kiedy przestawiamy zegarki? Co z pracą w transporcie i ochronie?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że osoby pracujące w porze nocnej mają do przepracowania dodatkową godzinę.
Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że osoby pracujące w porze nocnej mają do przepracowania dodatkową godzinę. Joanna Zakrzewska / Polska Press
Zmiana czasu niekiedy wpływa na nasze godziny pracy. Gdy zmieniamy czas na zimowy, śpimy o godzinę dłużej. Nie dotyczy to pracowników transportu czy ochrony. Zobacz, co warto wiedzieć o zmianie czasu 2019 i co z osobami, które będą w pracy podczas przestawiania zegarków.

Rok temu wydawało się, że zmiany czasu z letniego na zimowy i i zimowego na letni szybko przejdą do historii, zwłaszcza w Polsce bo jesteśmy niemal jednomyślni co do bezsensu tych operacji, ale do tego trzeba zmienić prawo europejskie, A UE wcale niespieszno. Co prawda postanowiono, iż rezygnacja ze zmian czasu pracy powinna nastąpić w 2021 roku, ale obecnie eksperci są przekonani, że lęk przed skutkami sprawi, że do niczego takiego nie dojdzie. Pewne jest więc zarówno to, że teraz przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy, jak i to, że podobną operację wykonamy w I połowie 2020 roku.

Zmiana czasu już wkrótce może odejść do lamusa. Prace nad likwidacją zmiany czasu we wspólnocie mogą doprowadzić do tego, że przestaniemy przestawiać zegarki również w naszym kraju. W 2018 r. Komisja Europejska zaproponowała, aby zrezygnować z podziału na czas letni i zimowy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy w 2019 r. zegarki znów zaczną pracować inaczej. Na razie nic się nie zmieniło, a w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) po raz kolejny przesuniemy wskazówki o godzinę, zmieniając czas z letniego na zimowy. 

Likwidacja zmiany czasu

W marcu 2019 r. Parlament Europejski zdecydował, że do 2021 r. powinniśmy zrezygnować ze zmiany czasu. Wcześniej, we wrześniu 2018 r., ukazała się dyrektywa Komisji Europejskiej w sprawie zmiany czasu. KE optowała za wprowadzeniem zmian od 2019 r., ale europosłowie postanowili wydłużyć okres adaptacyjny do 2021 roku. Ostateczna decyzja w kwestii tego, jaki czas wybrać, należy do rządów poszczególnych państw członkowskich. Szczegóły dotyczące zmiany czasu staną się przedmiotem negocjacji między Parlamentem Europejskim a członkami wspólnoty. Polska prawdopodobnie będzie chciała pozostać przy czasie letnim środkowoeuropejskim.

[QUIZ] Czy znasz najdziwniejsze zawody?

W Europie obowiązuje kilka stref czasowych. U nas wprowadzono czas środkowoeuropejski (CET, od ang. Central European Time). Żyjemy w najbardziej popularnej strefie czasowej w Unii Europejskiej. Dwa razy do roku: w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października synchronizujemy nasze zegarki z mieszkańcami takich państw, jak: Norwegia, Szwecja, Niemcy, Francja czy Hiszpania. 

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Obecnie zmiany czasu nie ma w kilku państwach leżących na terenie Europy. Są to: 

  • Armenia
  • Białoruś
  • Gruzja
  • Islandia
  • Rosja
  • Turcja

Zmiana czasu w Polsce

Zmiana czasu w naszym kraju pierwszy raz miała miejsce w 1919 roku. Od tamtej pory obowiązuje z przerwami do dzisiaj. Ostatnie regulacje związane ze zmianą czasu były wprowadzone na początku lat 80., ale manipulowaliśmy wskazówkami również w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 roku. Do 1995 przestawialiśmy zegarki w ostatnią niedzielę września, teraz jednak zmieniamy czas z letniego na zimowy pod koniec października, w ostatnią niedzielę miesiąca. 

”[QUIZ]

W większości zegarków zmiana czasu następuje automatycznie. W pozostałych przypadkach trzeba cofnąć czas o godzinę, z godz. 3.00 na 2.00 w nocy. Czas zmienia się ręcznie w takich urządzeniach elektronicznych, jak piekarniki, czytniki i mikrofalówki. Kolejna zmiana czasu czeka nas z 28 na 29 marca 2020 roku.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej

Zmianę czasu zapoczątkowały Niemcy. Po raz pierwszy doszło do niej w 2016 roku. Parlament Europejski opowiedział się za porzuceniem dwóch stref czasowych, ale każde państwo zdecyduje we własnym zakresie, przy którym czasie chce pozostać. Zgodnie z wolą Brukseli członkowie UE będą mieli pełną swobodę decydowania o systemie czasowym obowiązującym w ich granicach, a KE zamierza pełnić funkcję pomocniczą.

W 2018 r. miały miejsce największe w historii Komisji Europejskiej konsultacje publiczne na temat zmiany czasu. Aż 84% respondentów spośród 4,6 mln badanych obywateli Europy opowiedziało się za rezygnacją ze zmiany czasu. Wielu z nich wskazywało na to, że przestawianie zegarków jest niezdrowe. Podobne badania zrealizowano również w Polsce na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z danych CBOS z marca 2019 r. wynika, że 78,3% Polaków chciałoby likwidacji zmiany czasu. 

Zmiana czasu w transporcie

Zmiana czasu zawsze komplikuje życie podróżnym i pracownikom, którzy pełnią swoje obowiązki w nocy, np. osobom zatrudnionym w branży transportowej i ochroniarskiej. Przykładowo, zmiana czasu z letniego na zimowy na kolei skutkuje wydłużonymi kursami pociągów. PKP PLK wprowadza na tę okazję specjalny rozkład jazdy. Nocne połączenia zostają wydłużone, a o godz. 3.00 pociągi mają godzinny postój. 

Inaczej jest w trakcie zmiany czasu z zimowego na letni. Według rozkładu pociągi mają wówczas godzinne opóźnienie, chociaż ich rzeczywisty czas przejazdu pozostaje bez zmian.

Wynagrodzenie za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że osoby pracujące w porze nocnej mają do przepracowania dodatkową godzinę. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za faktycznie przepracowaną liczbę godzin, a każda godzina nadliczbowa powinna zostać wynagrodzona. Etatowcy, którzy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy są w pracy dłużej niż przewiduje ich wymiar czasu pracy, mają prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przysługuje on za każdą godzinę, która nie jest ujęta w harmonogramie pracy. 

- Pracownicy wykonujący pracę w nocy, kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy, np. osoby na III zmianie, które pracują od godz. 22.00 do 6.00, zamiast 8 godzin przepracują w tej dobie 9 godzin, czyli o godzinę dłużej. W związku z tym mają prawo do wynagrodzenia wraz z odpowiednim dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej przypadającej w nocy w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę. Mówi o tym art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a Kodeksu pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Jeżeli pora nocna u danego pracodawcy obejmuje 8 godzin, od godziny 22.00 do 6.00 (art. 1517 k.p.), a pracownik w tym dniu pracuje np. na III zmianie, od godz. 22.00 do 6.00, to ze względu na zmianę czasu, przepracuje w tej dobie w porze nocnej 9 godzin. Pracownikowi takiemu będzie zatem również przysługiwał dodatek za pracę w porze nocnej za 9 godzin – dodaje MRPiPS.

[QUIZ] Czy pamiętasz kultowe zawody z czasów PRL-u?

Nadgodzinę można również odebrać innego dnia. Jeżeli pracownik zostanie wezwany do pracy w dniu wolnym i ma pięciodniowy tydzień pracy, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny. Powinien go wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego.

Wynagrodzenie za pracę podczas zmiany czasu z zimowego na letni

W marcu, gdy niektórzy pracownicy będą pracować o godzinę krócej, pracodawcy powinni zrekompensować im straty poniesione przez zmianę czasu z zimowego na letni. Nawet jeżeli osoba na etacie przepracuje siedem godzin zamiast ośmiu, będzie miała prawo do wynagrodzenia za osiem godzin pracy. Pracodawca powinien wówczas dać zapłatę za taką liczbę godzin, jaką pracownik miałby do przepracowania w zwykły dzień. 

- Przy zmianie czasu z zimowego na letni, kiedy pracownik pracuje krócej o jedną godzinę, ma prawo do wynagrodzenia za pełny wymiar czasu pracy, który zgodnie z rozkładem czasu pracy miał do przepracowania w tym dniu. Jeżeli więc, jak w wyżej wymienionym przykładzie, pora nocna w firmie obejmuje 8 godzin, od godz. 22.00 do godz. 6.00, a pracownik w tym dniu pracuje na III zmianę od godz. 22.00 do godz. 6.00, to ze względu na zmianę czasu zamiast 8 godzin faktycznie przepracuje w tej dobie 7 godzin. W związku z tym za tą jedną godzinę będzie mu przysługiwać wynagrodzenie tak, aby otrzymał wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – tłumaczy MRPiPS. – Resort nie jest jednak upoważniony do wydawania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa pracy, a poglądy resortu nie są wiążące zarówno dla stron stosunku pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, jak i dla sądów pracy – dodaje ministerstwo.

Kiedy nastąpi ostatnia zmiana czasu?

W tych państwach członkowskich, które postanowią pozostać przy czasie letnim, ostatnia zmiana czasu powinna mieć miejsce w marcu 2021 roku. Te państwa, które wybiorą czas zimowy, czeka dodatkowa zmiana czasu w październiku 2021 roku. Jeżeli Polska zrezygnuje ze zmiany czasu i pozostanie przy czasie letnim, a to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz, to ostatnia zmiana czasu czeka nas 27 marca 2021 roku. Ostateczny kształt przepisów likwidujących zmianę czasu nie jest jeszcze znany.

Do końca kwietnia 2020 r. członkowie wspólnoty europejskiej powinni poinformować KE, jaka decyzja zapadła w ich przypadku. Wówczas mija ostateczny termin wyboru czasu obowiązującego w danym kraju. Zostaną także przeprowadzone kolejne konsultacje, które pomogą rozstrzygnąć kwestię zmiany czasu w transporcie.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MD
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

26 października, 12:35, Gość:

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

28 października, 19:45, Gość:

A czy wolisz by w czasie letnim jesieniom widno robiło się o 9 bo tak właśnie bedzie

31 października, 19:05, tak dla ścisłości:

Powinien być polski czas naturalny (tzw. letni), a nie jakiś okupacyjny niemiecki (tzw. zimowy). A to dlatego, że ponad 90% obszaru naszego kraju, leży na wschód od południka 15 E, czyli w strefie czasu letniego.

4 listopada 2019, 1:17, MD:

Ma pan odchody z kibla zamiast mózgu.

Strefa czasu GMT 2(22°30'E-37°30'E)(niemiecki letni okupacyjny) obejmuje głównie Ukraina i Białoruś(wschodni kraniec Ukrainy to wyjątek) a nie Polska która znajduje się w strefie GMT 1(7°30'E-22°30'E)(polska znajduje się w 14°E-24°E czyli strefie czasu zimowego), jedynie wschodni kraniec Polski(Białystok i Lublin) znajdują się w strefie czasu niemieckiego okupacyjnego(GMT 2) zwanym letnim matole.

17 stycznia, 11:22, gość:

Kolejny młot wypowiada się na temat "wyższości" czasu cofniętego o godzinę (tzw. zimowego). Ręce opadają...

Cofnięty to pan jest, bo Polski czas astronomiczny(Zimowy,GMT 1) nie może być czasem cofniętym o godzinę.

g
gość
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

26 października, 12:35, Gość:

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

28 października, 19:45, Gość:

A czy wolisz by w czasie letnim jesieniom widno robiło się o 9 bo tak właśnie bedzie

31 października, 19:05, tak dla ścisłości:

Powinien być polski czas naturalny (tzw. letni), a nie jakiś okupacyjny niemiecki (tzw. zimowy). A to dlatego, że ponad 90% obszaru naszego kraju, leży na wschód od południka 15 E, czyli w strefie czasu letniego.

4 listopada 2019, 1:17, MD:

Ma pan odchody z kibla zamiast mózgu.

Strefa czasu GMT 2(22°30'E-37°30'E)(niemiecki letni okupacyjny) obejmuje głównie Ukraina i Białoruś(wschodni kraniec Ukrainy to wyjątek) a nie Polska która znajduje się w strefie GMT 1(7°30'E-22°30'E)(polska znajduje się w 14°E-24°E czyli strefie czasu zimowego), jedynie wschodni kraniec Polski(Białystok i Lublin) znajdują się w strefie czasu niemieckiego okupacyjnego(GMT 2) zwanym letnim matole.

Kolejny młot wypowiada się na temat "wyższości" czasu cofniętego o godzinę (tzw. zimowego). Ręce opadają...

M
MD

Czemu mi wysłało komentarz 2 razy??

M
MD
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

26 października, 12:35, Gość:

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

28 października, 19:45, Gość:

A czy wolisz by w czasie letnim jesieniom widno robiło się o 9 bo tak właśnie bedzie

31 października, 19:05, tak dla ścisłości:

Powinien być polski czas naturalny (tzw. letni), a nie jakiś okupacyjny niemiecki (tzw. zimowy). A to dlatego, że ponad 90% obszaru naszego kraju, leży na wschód od południka 15 E, czyli w strefie czasu letniego.

Ma pan odchody z kibla zamiast mózgu.

Strefa czasu GMT 2(22°30'E-37°30'E)(niemiecki letni okupacyjny) obejmuje głównie Ukraina i Białoruś(wschodni kraniec Ukrainy to wyjątek) a nie Polska która znajduje się w strefie GMT 1(7°30'E-22°30'E)(polska znajduje się w 14°E-24°E czyli strefie czasu zimowego), jedynie wschodni kraniec Polski(Białystok i Lublin) znajdują się w strefie czasu niemieckiego okupacyjnego(GMT 2) zwanym letnim matole.

M
MD
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

26 października, 12:35, Gość:

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

28 października, 19:45, Gość:

A czy wolisz by w czasie letnim jesieniom widno robiło się o 9 bo tak właśnie bedzie

31 października, 19:05, tak dla ścisłości:

Powinien być polski czas naturalny (tzw. letni), a nie jakiś okupacyjny niemiecki (tzw. zimowy). A to dlatego, że ponad 90% obszaru naszego kraju, leży na wschód od południka 15 E, czyli w strefie czasu letniego.

Ma pan odchody z kibla zamiast mózgu.

Strefa czasu GMT 2(22°30'E-37°30'E)(niemiecki letni okupacyjny) obejmuje głównie Ukraina i Białoruś(wschodni kraniec Ukrainy to wyjątek) a nie Polska która znajduje się w strefie GMT 1(7°30'E-22°30'E)(polska znajduje się w 14°E-24°E czyli strefie czasu zimowego), jedynie wschodni kraniec Polski(Białystok i Lublin) znajdują się w strefie czasu niemieckiego okupacyjnego(GMT 2) zwanym letnim matole.

G
Gość
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

26 października, 12:35, Gość:

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

A czy wolisz by w czasie letnim jesieniom widno robiło się o 9 bo tak właśnie bedzie

G
Gość

Powinien pozostać czas zimowy na stałe bo w czasie letnim jesieniom będzie ciemno do godziny 9

p
prawnik
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

27 października, 09:04, Dwie wersje.:

Czas zimowy jest geograficznie właściwy tylko dla niecałych 10% terenu Polski przy granicy z Niemcami. Dla terenów na wschód od południka 15 E (linia Bornholm- Stargard Szczeciński- Zgorzelec) właściwa jest letnia wersja czasu środkowoeuropejskiego, czyli CEST.

27 października, 19:13, piotr:

Dwie wersje - głupstwa gadasz. Naucz sie korzytania z mapy https://pl.wikipedia.org/wiki/UTC 01:00#/media/Plik:Timezones2011_UTC 1.png

Podstawowy czas geograficzny dla polski to zimowy czyli 1. Zawiera on prawie cały obszar polski oprócz WSCHODNIEJ KRAWEDZI, a nie zachodniej. Na wschodzie zaczyna sie 2 czyli letni.

Dopóki nie ma nowej dyrektywy UE, tłuku, obowiązuje stara przewidująca dwie wersje czasu środkowoeuropejskiego ( czas letni i zimowy) oraz zmiany w ostatnią niedzielę marca i października. Dopiero pod koniec marca 2021 (jak sprawa znów nie ugrzęźnie) będziemy mieć tylko jedną wersję (prawdopodobnie letnią).

p
piotr
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

27 października, 09:04, Dwie wersje.:

Czas zimowy jest geograficznie właściwy tylko dla niecałych 10% terenu Polski przy granicy z Niemcami. Dla terenów na wschód od południka 15 E (linia Bornholm- Stargard Szczeciński- Zgorzelec) właściwa jest letnia wersja czasu środkowoeuropejskiego, czyli CEST.

Dwie wersje - głupstwa gadasz. Naucz sie korzytania z mapy https://pl.wikipedia.org/wiki/UTC+01:00#/media/Plik:Timezones2011_UTC 1.png

Podstawowy czas geograficzny dla polski to zimowy czyli 1. Zawiera on prawie cały obszar polski oprócz WSCHODNIEJ KRAWEDZI, a nie zachodniej. Na wschodzie zaczyna sie 2 czyli letni.

p
piotr

Powinien pozostac czas zimwoy bo to STREFOWY NATURALNY CZAS ZIEMSKI. Nie działajmy wbrew naturze

C
CEST to nasz czas.

WITAMY NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY! (tzw. zimowy) wprowadzony przez pruskiego zaborcę pod koniec XIX wieku, gdy dzielono kulę ziemską na strefy czasowe. Moim zdaniem ten relikt minionej epoki nie ma już żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Jaki jest sens skracać jesienne i zimowe popołudnia ze słońcem? ( i tak już krótkie). Jaki sens mają ciemności zapadające tuż po normalnych godzinach pracy? Niestety sprzyjające siedzącemu trybowi życia przed ekranem TV czy komputera. Ciemności raczej nie zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. A później narzekamy na zły stan zdrowia już po 40. roku życia...

G
Gość
25 października, 14:48, Gość:

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

Czyli lubisz jak w zimie noc zaczyna się po 15?

G
Gość

Powinien pozostać na stałe czas zimowy

5r

Moloch brukselski ma się czym zajmować

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie