Zmiany w systemie kaucyjnym. Branża do rządu: Polska nie jest i nie będzie gotowa w 2025

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Przedstawiciele branży twierdzą, że Polska zupełnie nie jest gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Nawet dodatkowy rok nie zmieni tej sytuacji.
Przedstawiciele branży twierdzą, że Polska zupełnie nie jest gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Nawet dodatkowy rok nie zmieni tej sytuacji. 123rf.com/rafaart
Zmiany w systemie kaucyjnym są konieczne - apelują od miesięcy przedstawiciele branży. Teraz te głosy wreszcie mogą zostać wysłuchane. Odbyło się spotkanie resortu klimatu z przedstawicielami sektora spożywczego. Największym problemem wydaje się być składowanie opakowań po mleku. A dlaczego branża uważa, że Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Kaucja bez VAT ułatwi życie wszystkim

Wiceminister Klimatu i Środowiska odbyła spotkanie z branżą spożywczą w sprawie systemu kaucyjnego, który ma zacząć obowiązywać już w 2025 roku. Anita Sowińska przekazała m.in. informację o odroczeniu zbiórki opakowań po mleku i jego produktach o rok. 

Branża od miesięcy mówiła głośno o zmianach, które są konieczne w ustawie. Postulowane przez handel zniesienie VAT-u od kaucji zostało uznane za niezbędne również przez Panią Ministrę, co bardzo doceniamy. Nie zgadzamy się jednak na odroczenie zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych o rok i nadal mówimy o konieczności późniejszego wprowadzenia systemu, który powinien funkcjonować od 1 stycznia 2026 r. - informuje Polska Izba Handlu.

Zdaniem prezesa Izby rezygnacja z podatku VAT sprawi, że system będzie prostszy dla wszystkich. 

Podatek VAT nie tylko zwiększyłby koszty systemu kaucyjnego, ale także powodowałby poważne trudności w rozliczaniu się sklepów z pobranej i wypłaconej kaucji oraz utrudniałby bezparagonowe oddawanie opakowań przez konsumentów - komentuje Maciej Ptaszyński cytowany przez portal Dla Handlu. 

Problemem zwrot kaucji za mleko

Anita Sowińska przekazała m.in. informację o odroczeniu zbiórki opakowań po mleku i jego produktach o rok. Zdaniem przedstawicieli branży nawet dodatkowy rok nie sprawi, że sprawa zostanie rozwiązana:

Czy w 2025 roku, czy w 2026 roku składowane w sklepach butelki po mleku i produktach mlecznych, w większości nieumyte, ze znajdującymi się w nich resztkami produktów zawierających żywe kultury bakterii, będą stanowić takie samo zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne dla klientów, pracowników i okolicznych mieszkańców - argumentuje PIH.

Potrzebny jest zatem cały system, który wspierać będzie przedsiębiorców i klientów, a zapewni także bezpieczeństwo. Zdaniem Izby rok to zdecydowanie za mało, aby kaucyjną zbiórkę opakowań udało się wprowadzić.  

Do ustalonego startu systemu kaucyjnego pozostało tylko kilka miesięcy, a przedsiębiorcy prowadzący małe sklepy nadal nie wiedzą, w jaki sposób system będzie działać. Nie istnieją operatorzy, z którymi handlowcy mogliby podpisać umowy, nie jest ustalona kwota pobieranej kaucji czy nawet nie podano tak podstawowych informacji, jak to, czy składowane butelki będą mogły być zgniatane - dodaje Ptaszyński.

To wiele dylematów, a z każdym tygodniem kurczyć się będzie czas dla przedsiębiorców, którzy tak naprawdę już teraz powinni przygotowywać się do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu