- Daikin otwiera zakład produkcyjny w Polsce i planuje zatrudnić 3 tys. osób w ciągu najbliższych lat
- Zakład w Polsce ma produkować najwięcej pomp ciepła spośród wszystkich europejskich oddziałów
- Historia japońskiej spółki jest ciekawa. Firma Daikin w 1935 r. po raz pierwszy wyprodukowała gaz fluorowęglowy do klimatyzatorów
Daikin to japońska firma, która produkuje m.in. pompy ciepła, urządzenia do klimatyzacji i filtracji powietrza, a także całe systemy wodne i chłodnicze. W Europie ma już 12 zakładów produkcyjnych m.in. w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Kolejny powstaje w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i będzie wytwarzał pompy ciepła. Produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku, w grudniu. Fabryka w Polsce ma mieć największą zdolność produkcyjną spośród wszystkich europejskich oddziałów firmy. Wartość inwestycji to 300 mln euro.
Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes firmy, poinformował, że dzięki inwestycji, spółka do 2025 r. wyprodukuje cztery razy więcej pomp ciepła niż obecnie. Powstanie też system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na szybko rozwijający się rynek.
Uruchamiając zakład w Polsce, spółka realizuje swoją strategię bliskości. Chodzi o to, że wszystkie jej urządzenia sprzedawane w Europie, mają być również produkowane w tym regionie.
Będzie praca w zakładzie Daikin
Na wybór lokalizacji wpłynęło coś jeszcze. Według przedstawicieli firmy, w Polsce są dostępne odpowiednio wykwalifikowane kadry. Spółka do 2030 r. planuje w Polsce zatrudnić 3 tys. osób.
Rekrutacje już ruszyły. Na stronie spółki znajdziemy kilka ogłoszeń. Firma szuka np. młodszego specjalisty ds. księgowości. Kandydat musi mieć ukończone studia lub być w trakcie studiów w zakresie finansów lub księgowości, mieć dwa lata doświadczenia na podobnym stanowisku, znać bardzo dobrze angielski i system SAP. Pracę w polskim oddziale znajdą też kontrolerzy jakości procesu produkcyjnego z minimum rocznym doświadczeniem, podstawową znajomością języka angielskiego i systemu SAP, umiejętnością czytania rysunków technicznych. Firma opublikował też ofertę pracy dla specjalistów BHP. Kandydat powinien mieć minimum trzyletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, wykształcenie kierunkowe i znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym komunikację.
Spółka ma też swoje działy sprzedaży w innych miejscach w Polsce. Na przykład w Gdańsku, Warszawie i Opolu poszukiwani są teraz inżynierowie sprzedaży systemów wody lodowej i wentylacji. Kandydat powinien mieć m.in. wykształcenie wyższe techniczne o specjalizacji klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, ciepłownictwo lub budowa maszyn i urządzeń.

mat. prasowe Daikin
Nasz zespół regionalny Daikin Polska liczy już ponad 100 pracowników o zróżnicowanym doświadczeniu zawodowym. Wspólnie rozwijamy naszą działalność handlową i serwisową w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dostarczamy najwyższej jakości urządzenia produkcji europejskiej stworzone w oparciu o japońską koncepcję inżynieryjną w połączeniu z silnym zorientowaniem na klienta. Przekształcamy się z tradycyjnej firmy B2B w B2B2C – informują przedstawiciele firmy.
Wyjaśnijmy, że model B2B2C zakłada połączenie dwóch rodzajów działalności – tej kierowanej do konsumentów i do innych przedsiębiorstw.
Początki działaności sięgają lat 30. XX w.
Dodajmy, że Daikin w 2021 r. odnotował sprzedaż na poziomie 23,7 mld euro. Firma na całym świecie zatrudnia 89 tys. osób, na polskim rynku jest obecna od około 20 lat. Początki działalności spółki sięgają lat 30. XX w. Firma Daikin przeszła do historii produkując w Japonii w 1935 r. po raz pierwszy gaz fluorowęglowy, który został wykorzystany w pierwszych klimatyzatorach.

mat. prasowe Daikin
To osiągnięcie uczyniło Daikin wiodącą firmą na świecie opracowującą i produkującą zarówno sprzęt klimatyzacyjny i czynnik chłodniczy. W 1936 r. Japonia wprowadziła swój pierwszy klimatyzowany pociąg dla kolei elektrycznej Nankai. Następnie w 1938 r. nastąpił kolejny kamień milowy: firma Daikin dostarczyła mifujirator, pierwszą japońską jednostkę chłodniczą wykorzystującą czynnik chłodniczy oparty na fluorowęglowodorze – czytamy na stronie spółki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
