Zobacz, jakie emerytury dostają Polacy! Nie wszyscy są tacy biedni, jak myślisz

AB
Nie wierzymy w przyszłe emerytury – 67% Polaków żyje w przekonaniu, że kwota świadczenia emerytalnego nie wystarczy, aby utrzymać się nawet na minimalnym poziomie.  Sprawdź, jakiej wysokości są emerytury Polaków.
Nie wierzymy w przyszłe emerytury – 67% Polaków żyje w przekonaniu, że kwota świadczenia emerytalnego nie wystarczy, aby utrzymać się nawet na minimalnym poziomie. Sprawdź, jakiej wysokości są emerytury Polaków. Pxhere.com
Polacy nie mają złudzeń: z przyszłej emerytury nie da się wyżyć. Mimo to co piąta osoba nie wie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe na starość. Jakiej emerytury możemy się spodziewać? Porównaj wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce.

Wisi nad nami widmo głodowej emerytury, a i tak nie oszczędzamy. Dwóch Polaków na pięciu boi się przejścia na emeryturę (40%). Jednocześnie aż ⅗ obywateli martwi się o brak środków do życia podczas podejmowania świadczenia emerytalnego (60%).

Co Polacy myślą o emeryturze?

Aż 67% uczestników badania „Czy Polacy boją się emerytury?”, zrealizowanego przez InterviewMe.pl, jest zdania, że ich przyszła emerytura nie wystarczy na utrzymanie, nawet jeżeli chcieliby żyć na minimalnym poziomie. Jednocześnie 61% osób z tej grupy stanowią seniorzy powyżej 55. roku życia. Mało tego, ⅔ respondentów w ogóle nie wierzy w to, że świadczenia są pewne. 70% osób liczy się z koniecznością obniżenia standardu życia na starość, z czego taką ewentualność zakłada 81% kobiet i tylko 68% mężczyzn.

Najwięcej sceptyków można znaleźć wśród osób młodych, które nie ukończyły 25. roku życia. Czterech na pięciu respondentów z tej grupy wiekowej (81%) wątpi w to, czy państwo zagwarantuje im wypłatę świadczeń emerytalnych. Obawy te podziela co druga osoba powyżej 55. roku życia (52%).

Czy chcemy pracować na emeryturze?

Jaki mamy więc pomysł na starość? Większość Polaków (55%) zamierza pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. 16% nie ma złudzeń, że praca będzie konieczna, podczas gdy 39% po prostu chce zostać na rynku pracy.

Chęć podtrzymania aktywności zawodowej podsyca fakt, że ¾ badanych nie potrafi oszacować, ile wyniesie ich przyszła emerytura. W niewiadomej żyje 73% respondentów, z czego 42% to seniorzy powyżej 55. roku życia. 40% ankietowanych zakłada, że ich świadczenie emerytalne znajdzie się poniżej 2000 zł, podczas gdy kwota ta nie starczyłaby na utrzymanie 76% uczestników badania.

Aż 45% badanych zamierza przejść na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, przy czym pokusa odpoczynku zwiększa się wraz z wiekiem – taki zamiar deklaruje co druga starsza osoba (53%), podczas gdy ich ambicje podziela 40% młodszych ludzi. 49% respondentów chciałoby przejść na emeryturę już teraz, przy czym 64% tej grupy stanowią osoby powyżej 55. roku życia.

Czy oszczędzamy na emeryturę?

Dla większości badanych praca do późnych lat to najlepszy pomysł na zapewnienie sobie warunków bytowych, zwłaszcza że 56% osób nie oszczędza na emeryturę, a 19% nie wie, co zrobić, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe w przyszłości. Brak oszczędności deklaruje 58% młodszych osób i 55% starszych.

Niestety, nasze oszczędności stopniały podczas pandemii. Na uszczuplenie puli pieniędzy na tzw. czarną godzinę wskazuje aż 40% badanych. W gastronomii po oszczędności musiało sięgnąć aż 54% pracowników.

- Już wcześniejsze badanie InterviewMe pokazało, że Polacy mają problemy z oszczędzaniem. Okazało się bowiem, że 24% badanych nie ma żadnych oszczędności, a u 22% wystarczyłyby one na maksymalnie 2 tygodnie. Nic więc dziwnego, że większość Polaków nie oszczędza na emeryturę, jeśli nie ma środków, których mogłaby użyć w przypadku utraty pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy w Polsce należy upatrywać przede wszystkim w niskich pensjach oraz stosunkowo wysokich kosztach życia – mówi Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

Życie na emeryturze bardziej przeraża kobiety niż mężczyzn. Obawia się go 46% Polek. Serwis InterviewMe.pl stoi na stanowisku, że obawy te są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ świadczenie emerytalne kobiet w Unii Europejskiej są średnio o 30% niższe niż emerytury mężczyzn. 13% osób potwierdzających swoje niepewność stanowią seniorzy powyżej 55. roku życia. Już teraz tylko co czwarty Polak (24%) otrzymuje świadczenie emerytalne w kwocie powyżej 3000 zł brutto – wynika z raportu ZUS „Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2020 roku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu