Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na które powołuje się Sedlak & Sedlak, wynika, że w 2013 roku z tytułu ciąży, porodu i połogu lekarze w całej Polsce wystawili 1 721,9 tys. zwolnień lekarskich.
Oczekujące dziecka lub opiekujące się nowo narodzonym potomkiem kobiety spędziły na zwolnieniu lekarskim łącznie 38 216,3 tys. dni. Przeciętne zaświadczenie lekarskie opiewało na około 22 dni.
Wyniki za 2013 nie wyglądają zbyt optymistycznie. Liczba wystawionych zaświadczeń lekarskich i dni na chorobę wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem, a przeciętna długość zwolnienia pozostała na podobnym poziomie. W 2013 roku 18,1 proc. wszystkich dni absencji było związanych z tą przyczyną (w roku 2012 18,5 proc.).
- Jeżeli przyszła mama podlega ubezpieczeniu chorobowemu i w trakcie ciąży zachoruje to ma prawo do zasiłku chorobowego przez cały okres choroby nie dłużej niż przez 270 dni - mówi Strefie Biznesu Alina Szałkowska, rzecznik Oddziału ZUS w Bydgoszczy. - Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowana, w tym także ciężarna. Kontroli podlega zarówno zasadność wystawionego zwolnienia, jak i prawidłowość jego wykorzystywania.
Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2014
Źródło: Oprac. (d-ka) na podstawie Sedlak&Sedlak