Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach. Co zrobić, jeżeli lekarz nie może wystawić e-zwolnienia?

Anna Bartosiewicz
DarkoStojanovic/ Pixabay.com
Od 1 grudnia obowiązują zwolnienia lekarskie w wersji elektronicznej. Jeżeli lekarz wystawi papierowe zwolnienie, będzie ono nieważne. Może się jednak zdarzyć, że wypisanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego będzie niemożliwe. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.

Lekarze muszą obowiązkowo wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dzieje się tak za sprawą przepisów, które weszły w życie 1 grudnia 2018 roku. Zwolnienia w wersji papierowej nie są już honorowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Sprawdź najnowsze oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Aby pracodawca mógł zaakceptować zwolnienie lekarskie, doktor musi wprowadzić dane pacjenta do systemu ZUS. Dopiero, gdy internista wypełni specjalny formularz i zatwierdzi wszystkie dane, zwolnienie lekarskie staje się ważne. Z tym może być jednak problem, ponieważ system ZUS potrafi odmówić posłuszeństwa. Wyjaśniamy, jakie prawa przysługują pacjentowi, który nie ma możliwości otrzymania elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Jak było, kiedy ZUS uznawał drukowane zwolnienia lekarskie?

Przed 1 grudnia 2018 r. ZUS honorował papierowe zwolnienia lekarskie. Po otrzymaniu zwolnienia pracownik miał siedem dni na dostarczenie dokumentu do zakładu pracy, licząc od dnia jego wystawienia. Aby wypisać zwolnienie, lekarz wypełniał druk ZLA. Zwolnienie lekarskie było ważne jedynie wówczas, gdy widniały na nim pieczątki lekarza i w przychodni.

W praktyce dostarczanie zwolnień lekarskich do pracodawcy bywało uciążliwe, zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych. Dodatkowe utrudnienie stanowiła konieczność podbicia zwolnienia lekarskiego. Zdarzało się tak, że pacjent wychodził od lekarza z ZLA, a dopiero po powrocie do domu odkrywał, że na formularzu brakuje niezbędnych pieczęci.

Niektórzy pracownicy nie przestrzegali siedmiodniowych terminów, a to wiązało się dla nich z obniżeniem przysługującego im zasiłku chorobowego. Za każdy dzień zwłoki zasiłek chorobowy był pomniejszany o 25%, przy czym wartość świadczenia malała już ósmego dnia zwolnienia. Obniżenie zasiłku chorobowego było często stosowaną praktyka. W 2017 r. Polacy stracili z tego powodu ponad 2 mln złotych.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Obecnie obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego przez pracownika do zakładu pracy bądź ZUS-u, w przypadku osób, które same opłacają składkę chorobową, został zniesiony. Zamiast tego to na lekarzu spoczywa odpowiedzialność związana z wypisaniem i zatwierdzeniem zwolnienia online.

Formularz zwolnienia lekarskiego in blanco

Zanim lekarz zacznie przyjmować pacjentów, może wydrukować do 150 formularzy zwolnień. Aby to zrobić, powinien skorzystać z systemu ZUS. Jeżeli platforma do generowania zwolnień lekarskich przestanie działać, doktor będzie mógł posłużyć się papierowym formularzem. Dane z wydruku może wprowadzić do systemu ZUS w wolnej chwili. Ma tydzień na wprowadzenie zwolnienia lekarskiego do systemu ZUS. Zwolnienie nie będzie aktywne, dopóki nie zostanie zelektronizowane.

Orzeczenie o niezdolności do pracy zamiast zwolnienia

W przypadku awarii systemu ZUS lekarz może wystawić papierowe „orzeczenie o niezdolności do pracy”. Druk został przygotowany przez Porozumienie Organizacji Lekarskich. Takie orzeczenie nie jest traktowane na równi ze zwolnieniem lekarskim i nie jest honorowane przez ZUS, przez co nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego. Mimo to orzeczenie może okazać się pomocne w sytuacji krytycznej. Aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy, należy przedłożyć pracodawcy poświadczenie w pierwszym tygodniu od wystawienia zwolnienia.

Kiedy zwolnienie lekarskie uprawnia do zasiłku chorobowego?

Każdemu pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który ma opłacone składki społeczne do ZUS, w tym składki chorobowe, przysługuje zasiłek chorobowy. Świadczenie wypłaca pracodawca lub ZUS. O tym, kto wypłaci zasiłek, decyduje liczba osób zatrudnionych w firmie oraz rodzaj wykonywanej pracy.

Ustalając liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, uwzględnia się:

  • pełnoletnich pracowników
  • pracowników młodocianych, w tym uczniów
  • osoby wykonujące pracę nakładczą
  • osoby wykonujące pracę agencyjną
  • osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia
  • osoby współpracujące, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu
  • osoby współpracujące, podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące z nimi, podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu
  • osobę zatrudniającą, prowadzącą działalność gospodarczą

Kiedy pracodawca wypłaca zasiłek osobie na zwolnieniu lekarskim?

Pracownikowi firmy, która na dzień 30 listopada zatrudniała powyżej 20 osób, świadczenie przysługujące w następnym roku kalendarzowym wypłaci pracodawca.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek osobie na zwolnieniu lekarskim?

Jeśli na dzień 30 listopada przedsiębiorstwo zatrudniało do 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w następnym roku kalendarzowym świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy składek, którzy na dzień 30 listopada nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ustalają liczbę ubezpieczonych, począwszy od pierwszego miesiąca, w którym dokonano zgłoszenia. W przypadku konieczności wypłacenia zasiłku przez ZUS, pracodawca przekazuje dokumentację potrzebną do wypłaty świadczenia do ZUS-u, a pracownik nie musi o nic się martwić.

Ponadto ZUS wypłaca zasiłek:

  • osobom, wobec których ustał stosunek pracy
  • duchownym
  • osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy
  • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobom współpracującym z nimi

Co zrobić, żeby dostać zasiłek z ZUS-u?

Aby otrzymać zasiłek na podstawie zwolnienia lekarskiego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy złożyć odpowi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu