10 zł za litr paliwa już w przyszłym tygodniu? Według analityków obecne 8 zł za l to nie koniec wzrostu cen. Dlaczego, sprawdź!

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Według analityków co najmniej do wakacji nie ma co liczyć na taniejącą  benzynę, olej napędowy i inne paliwa. Nawet jeśli w tym czasie ustabilizuje się sytuacja na rynku walutowym i złoty umocni się do dolara, to wysokie ceny ropy kupowanej teraz po 120 dolarów za baryłkę z dostawą za miesiąc, dwa trzy niewiele poprawią obecną sytuację cenową.
Według analityków co najmniej do wakacji nie ma co liczyć na taniejącą benzynę, olej napędowy i inne paliwa. Nawet jeśli w tym czasie ustabilizuje się sytuacja na rynku walutowym i złoty umocni się do dolara, to wysokie ceny ropy kupowanej teraz po 120 dolarów za baryłkę z dostawą za miesiąc, dwa trzy niewiele poprawią obecną sytuację cenową. Przemysław Świderski / Polska Press
Według raportu e-petrol.pl w ubiegłym tygodniu średnio w Polsce trzeba było zapłacić za litr: 6,14 zł za benzynę Pb 98 a 5,87 za PB 95. Olej napędowy był po 5,92 zł, a gaz LPG po 2,74 zł. Na ten tydzień analitycy rynku paliw prognozują wzrost cen wszystkich paliw średnio po 50-60 groszy. I rosnące z dnia na dzień ceny to potwierdzają. Olej napędowy średnio za litr kosztował w Polsce w czwartek 7,46 zł.

Aktualizacja
Nieco pomyślniejsze wiadomości w piątek 11 marca - na koniec tygodnia docierają natomiast w rynków surowcowych. Ceny ropy spadają: brent o godz. 13.00 czasu polskiego kosztowała 109,09 USD za baryłkę czyli o prawie 4 proc. taniej niż w czwartek. Jest więc szansa, że zapowiadana za kilka tygodni cena 10 zł za litr ON na polskich stacjach paliw się nie sprawdzi.
W czwartek według wyliczeń portalu e-Petro średnio w Polsce trzeba było zapłacić za 1 l paliwa:

  • PB 98; 7,19 zł
  • PB 95: 6,86 zł
  • ON: 7,46 zł
  • LPG: 3,29 zł

W efekcie nieznacznego spadku cen hurtowych paliw w końcu mijającego tygodnia analitycy portalu e-petrol prognozują, że w tygodniu zaczynającym się 14 marca na stacjach możemy spodziewać się cen z przedziału: 6,75-6,99 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,68-7,89 zł/l dla diesla i 3,29-3,59 zł/l dla LPG.

Aktualizacja: 10 marca 2022 r.
Według prognozy z poniedziałku, rekordowe miało być 7 zł za litr oleju napędowego na koniec tego tygodnia. Okazuje się jednak, że prognozy te były optymistyczne, bo patrząc na średnie ceny sprzedaży detalicznej paliw bardziej realna dla oleju napędowego wydaje się cena 8 zł za litr w dniu imienin Bożeny i Krystyny (13 marca, niedziela).
Jak podaje portal e-petrol.pl, średnie ceny paliw na stacjach w Polsce w środę 9 marca przedstawiały się następująco:

  • Pb 98: 7,19 zł
  • Pb 95: 6,86 zł
  • ON: 7,46 zł
  • LPG: 3,29 zł.

Rekordowe ceny paliw na stacjach: początek tygodnia ze skokowym wzrostem cen paliw

Według wyliczeń portalu e-petro.pl, w poniedziałek 7 marca średnie ceny paliw na polskich stacjach przedstawiały się następująco: PB 98 po 6,14 za litr, PB 95 po 5,87 za litr, olej napędowy – po 5,92 zł a LPG po 2,74 za litr.
Według prognoz analityków tego portalu do końca tygodnia ceny wzrosną następująco (za litr paliwa: Pb 98: 6,68-6,81 zł, PB 95 – 6,33-6,49 zł, ON 6,83-6,97 zł, a LPG – 2,95-3,09 zł.

To nie koniec drożyzny, bo na aktualny stan cen paliw w Polsce (poza zneutralizowanym przez rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej działaniem podatków i akcyzy) wpływ mają dwa czynniki: cena ropy naftowej na rynkach światowych oraz kursy walut, w szczególności dolara amerykańskiego, który tradycyjnie jest walutą, na podstawie której rozliczane są transakcje na rynku paliwowym.

W Polsce coraz mniej osób płaci z roku na rok abonament RTV. Windykacją należności zajmuje się Poczta Polska. Osobom, które nie płacą abonamentu RTV przyjrzy się Urząd Skarbowy!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Skarbówka na tropie osób, które nie płacą za abonament! Zapu...

Ceny ropy naftowej od początku agresji Rosji na Ukrainę systematycznie pną się w górę – po przekroczeniu granicy 100 dolarów za baryłkę doszły do ceny 120 USD. Z kolei kurs dolara do złotego w tym samy czasie także gwałtownie pnie się do góry – i podobnie jak w przypadku cen ropy końca tego trendu wzrostowego nie widać.

Rekordowe ceny paliw na stacjach: to jeszcze nie koniec drożyzny?

W poniedziałek według kursu ustalanego raz dziennie przez NBP dolar kosztował 4,57 zł, a na Forexie o godz. 14.00 4,54 zł. Na giełdach surowcowych w poniedziałek o godz. 14 baryłka ropy naftowej kosztowała 118 USD. Co prawda niektórzy spodziewali się spadku cen ropy po deklaracji Iranu, że swoimi dostawami tego surowca uzupełni lukę na rynku spowodowaną brakiem rosyjskiej ropy.

Jednak nie nastąpi to szybko. By w ogóle Iran zaczął dostarczać ropę muszą być zniesione sankcje nałożone na ten kraj w związku z uruchomieniem programu nuklearnego. Ale jeśli nawet USA cofnęłyby natychmiast embargo na irańską ropę, trzeba tygodni by ruszył eksport. Analitycy wskazują dziś, że wpływu dostaw irańskiej ropy na ogólny bilans rynku można spodziewać się najwcześniej za trzy miesiące.

Rekordowe ceny paliw na stacjach: kiedy będzie taniej

Co to oznacza dla polskich nabywców paliw? Co najmniej do wakacji drogą benzynę, olej napędowy i inne paliwa. Nawet jeśli w tym czasie ustabilizuje się sytuacja na rynku walutowym i złoty umocni się do dolara, to wysokie ceny ropy kupowanej po 120 dolarów za baryłkę niewiele poprawią.

w kolejnych tygodniach ceny na stacjach paliw będą więc coraz wyższe – rosnąć po kilkanaście czy kilkadziesiąt groszy na litrze tydzień w tydzień.

To oznacza rekordowe ceny paliw na stacjach benzynowych i w bieżącym tygodniu i w następnych. Trzeba bowiem pamiętać, że ropę kupuje się z wyprzedzeniem co najmniej miesięcznym. Oznacza to, że w poniedziałek 7 marca kontraktowano już dostawy na pierwszą dekadę kwietnia a nawet na maj i czerwiec.

Rekordowe ceny paliw na stacjach: u sąsiadów jest jeszcze drożej

Ceny paliw w Polsce i tak są niskie w porównaniu z innymi krajami europejskimi – m.in. za sprawą działania tarczy antyinflacyjnej, która zdjęła z cen znaczną część obciążeń daninami publicznymi – podatkami i akcyzą.
Według ostatniego porównania cen dokonywanego co środę przez portal e-petrol.pl, gdy średnia cena Pb 95 w Polsce wynosiła 5,87 zł, ceny u naszych sąsiadów w przeliczeniu na PLN kształtowały się następująco: Litwa – 7,29 zł, Czechy 7,24 zł, Słowacja 7,56 zł, Niemcy 8,72 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu