12-miesięczna suma upadłości w górę o prawie 6 proc. wobec lutego 2018 roku

Tomasz Ślagórski
Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.
Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. KUKE
Według danych KUKE, w okresie od marca 2018 roku do lutego 2019 roku łączna liczba upadłości oraz rozpoczętych restrukturyzacji wyniosła 1080, rosnąc o 13,6 proc. z poziomu 951 na koniec lutego 2018. W ostatnich 12 miesiącach zostały ogłoszone 632 upadłości przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 5,7 proc. w porównaniu ze stanem z lutego ubiegłego roku. W lutym 2019 roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 47 podmiotów, a więc o 26,6 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 2,1 proc. mniej niż w lutym 2018. Łączna liczba rozpoczętych restrukturyzacji za ostatnich 12 miesięcy wyniosła 448 podmiotów, co oznacza wzrost o 26,9 proc. w stosunku do stanu na koniec lutego 2018 roku.

Te dane wskazują, że od pięciu miesięcy mamy do czynienia ze stabilizacją trendu w łącznej liczbie upadłości i restrukturyzacji, choć w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku nastąpił zauważalny wzrost głównie jeśli chodzi o liczbę firm rozpoczynających postępowania restrukturyzacyjne. Jak na razie krajowe przedsiębiorstwa relatywnie nieźle znoszą spowolnienie gospodarcze, jakie zaczęło dotykać część głównych partnerów handlowych Polski, włącznie z Niemcami. Natomiast nie można wykluczyć, że sytuacja w kolejnych miesiącach zacznie się pod tym względem pogarszać. Szczególnie narażone na kłopoty mogą być przedsiębiorstwa nastawione na eksport do krajów Europy Zachodniej, bowiem spowolnienie gospodarcze w tym regionie może wpłynąć na obniżanie się rentowności sprzedaży eksportowej.

Przeczytaj także:

KUKE szacuje – zakładając obniżenie tempa wzrostu gospodarczego Polski, przy jednoczesnym spadku rentowności przedsiębiorstw – że w tym roku dynamika wzrostu upadłości ulegnie delikatnemu przyspieszeniu do poziomu ok. 9% (czyli dotknie ok. 680 podmiotów). Z kolei dynamika wzrostu liczby rozpoczętych restrukturyzacji obniży się do ok. 16% (obejmując ok. 530 podmiotów). Podstawowym czynnikiem ryzyka będzie koniunktura na rynkach eksportowych oraz niska podaż pracowników w kraju.

Upadłości wg sektorów

Stosunek upadłości spółek prawa handlowego do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku kształtował się w lutym 2019 roku na poziomie 0,88 proc. W zestawieniu z lutym 2018 roku istotny spadek natężenia upadłości widoczny był m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (0,41 proc. wobec 1,2 proc.) oraz produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (0,20 proc. wobec 1,02 proc.). W ciągu roku największy wzrost natężenia upadłości wystąpił w branży farmacji i leków (0,99 proc. wobec 0,00 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię i gaz (1,56 proc. wobec 0,67 proc.).

Upadłości wg województw

W lutym 2019 roku najwyższy stosunek upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji przedsiębiorstw w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm w danym województwie wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim, mazowieckim i podkarpackim i wyniósł w przypadku tych województw odpowiednio: 1,92 proc., 1,78 proc. i 1,76 proc.Najmniejsze natężenia odnotowano w województwach: małopolskim (1,00 proc.) i lubuskim (0,96 proc.). Pogorszenie sytuacji w ciągu 12 miesięcy zanotowano w jedenastu województwach. Największy wzrost natężenia upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji zanotowano w województwach świętokrzyskim (z 0,78 proc. do 1,61 proc.) i podkarpackim (z 0,90 proc. do 1,76 proc.).

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Odchodzimy od piw najtańszych. Stawiamy na piwa premium i super premium

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu