Będzie łatwiej przesiąść się z auta na pociąg
– Przystanek Stare Grudze został wybudowany przy skrzyżowaniu torów z lokalną drogą łączącą miejscowość Zawady z drogą Łowicz - Łódź. Nowy obiekt przejmie obsługę podróżnych ze starego, oddalonego o kilkaset metrów przystanku Grudze, który zostanie rozebrany. Nowa lokalizacja umożliwi lepsze łączenie podróży koleją z indywidualnymi środkami transportu – informuje Rafał Wilgusiak z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Peron przystanku Stare Grudze jest wyższy, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągów. Zamontowane zostały ławki, oświetlenie i gabloty informacyjne. Obecnie stawiane są wiaty. Do wykonania pozostało ogrodzenie oraz drogi dojścia do przystanku. Efektem prac za ok. 2,7 mln zł netto będą wygodniejsze podróże w regionie. Inwestycja jest realizowana z tzw. Programu przystankowego.
Program przystankowy w województwie łódzkim
W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych przystanków Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz zmodernizowanych Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpocznie się budowa kolejnych nowych przystanków kolejowych - będą to Łódź Zarzew i Głowno Północne. Na etapie projektowania jest przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli. W styczniu podpisane zostały umowy na budowę następnych 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii łączącej Częstochowę z magistralą węglową i dalej Zduńską Wolą. Zakończenie prac planowane jest na początku 2025 r.
Mieszkańcy wskazują kolejne lokalizacje
Łodzianie wskazują tymczasem miejsca, gdzie chcieliby wybudowania następnych przystanków na terenie miasta. Są to Łódź Janów w rejonie ul. Hetmańskiej, Łódź Widzew Zachód w rejonie nowego osiedla przy ul. Widzewskiej i wiaduktu nad ul. Rokicińską, Łódź Śląska na przecięciu linii kolejowej z Widzewa na Chojny z ul. Śląską, Łódź Tuszyńska przy tej ulicy oraz Łódź Karolew obok przejazdu przy ul. Wróblewskiego.
