Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje 20 dni urlopu rocznie, jeśli pracuje krócej niż 10 lat albo 26 dni urlopu, jeśli staż pracy przekracza 10 lat. Okres świąteczny to tradycyjnie już czas urlopowy. Z tego względu, że święta to dni ustawowo wolne od pracy, wystarczy dobrać do nich kilka dni urlopu, żeby wydłużyć sobie wolne. A w tym roku układ świąt jest wyjątkowo dogodny.
Biorąc 3 dni urlopu zyskujemy ciągłość 9 dni wolnego
W jaki sposób najkorzystniej zaplanować wolne w grudniu? Oto kilka wariantów
Jeśli pracownik weźmie 1 dzień urlopu w piątek, 27 grudnia 20224, to wolne potrwa od środy 25 grudnia do niedzieli 29 grudnia. Ma więc do dyspozycji w sumie 5 dni wolnych z rzędu.
Jeśli oprócz 27 grudnia, weźmie urlop również w poniedziałek 23 grudnia oraz we wtorek 24 grudnia (w Wigilię), wówczas wolne się wydłuży i potrwa 9 dni - od soboty 21 grudnia do niedzieli 29 grudnia.
Przypominamy, że sylwester, czyli 31 grudnia, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Za to Nowy Rok, czyli 1 stycznia, to święto i mamy tego dnia wolne.
Biorąc urlop w poniedziałek 30 grudnia oraz wtorek 31 grudnia (sylwester), można jeszcze bardziej wydłużyć świąteczny wypoczynek. Uzyskamy aż 12 dni urlopu – od soboty 21 grudnia 2024 r. do środy 1 stycznia 2025 r., przy założeniu, że wzięliśmy jedynie 5 dni urlopu.
7 dni urlopu w okresie świątecznym może dać aż 17 dni wolnego bez przerwy
Niektórzy pracownicy być może mogą pozwolić sobie na wybranie większej liczby dni urlopowych.
Jeśli skorzystają z urlopu w czwartek 2 stycznia oraz piątek 3 stycznia, to mogą zyskać ciągłość 17 dni wolnych. To możliwe, bo 6 stycznia przypada święto Trzech Króli, ustawowo wolne od pracy.
Jeśli więc w okresie świątecznym i noworocznym weźmiemy 7 dni urlopu, możemy cieszyć się 17 dniami wolnego bez przerwy (w tym oczywiście są święta i weekendy). Wtedy wolne trwa od soboty 21 grudnia 2024 do poniedziałku 6 stycznia 2025, czyli 17 dni, z czego 7 urlopu.
Wigilia wolna od pracy możliwa dopiero w przyszłym roku
Dodajmy, że Sejm uchwalił przepisy, zgodnie z którymi Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Te przepisy, jeśli zostaną podpisane przez prezydenta, wejdą w życie dopiero w przyszłym roku. Ustawa po uchwaleniu przez Sejm, trafi jeszcze do Senatu, a to znaczy, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Teoretycznie możliwe są jeszcze zmiany. Jest jednak mało prawdopodobne, że nowa regulacje wejdzie w życie jeszcze w tym roku
