Lżej będą mieli przedsiębiorcy, którzy miesiącami czekają na zapłatę za faktury. Gorsze czasy idą dla dłużników i firm, które celowo odwlekają spłatę swoich zobowiązań - czytamy na www.dlahandlu.pl
Przyznają się: robimy to celowo
- W polskim systemie podatkowym promowani byli dotąd dłużnicy, którzy z powodu błędów w zarządzaniu cash flow lub umyślnego działania, nie płacili swoich zobowiązań. Teraz to się zmieniło i jest nadzieja, że problem zatorów płatniczych zostanie ograniczony - mówi Bogdan Zatorski, _kierownik konsultingu w firmie Sage, _na którego powołuje się cytowany przez nas portal.
Ocenia on tam: - Być może, większość małych podatników jest pod presją swoich kontrahentów, którzy z premedytacją nie godzą się na ponoszenie kosztów z tytułu przeciągania terminów płatności. Duże firmy niechętnie przyjmują faktury od "kasowców". Teraz nadarzy się szansa na upowszechnienie metody kasowej, tak aby zyskała należne jej miejsce w rozliczaniu VAT.
Jak wynika z informacji Sage, 60 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że celowo nie reguluje płatności w terminie, zyskując w ten sposób kredytowanie swojej działalności. Polska, jak informuje portal dlahandlu.pl, należy dościsłej czołówki krajów europejskich o największych zatorach płatniczych. Na przeterminowane należności czeka blisko 80 proc. ogółu przedsiębiorców.
Płatności przeterminowane o ponad 90 dni, stanowią już blisko 10 proc. w ogóle przeterminowanych zobowiązań - średnia dla UE wynosi niespełna 3 proc. Tylko w pierwszym półroczu 2012 r. wartość zatorów płatniczych wynosiła w Polsce ok. 1,2 mld zł, podczas gdy w całym roku ubiegłym było to 0,8 mld, a w 2010 r. 0,5 mld zł.
Odliczysz, jak zapłacisz
Dotychczas, niezależnie od tego, czy klient zapłacił za fakturę czy nie, mógł ją zaliczyć w koszty, czyli zmniejszyć podatek dochodowy. Od 1 stycznia prawo do odliczenia jest uzależnione od opłacenia faktury. Jeśli firma wystawi fakturę VAT, a po 30 dniach od terminu jej płatności okaże się, że nabywca za nią nie zapłacił, to automatycznie on będzie musiał podwyższyć podstawę do naliczenia podatku dochodowego i odprowadzić podatek. Jeśli w końcu zapłaci, to prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych zostanie mu przywrócone - pisze portal dlahandlu.pl
Źródło: www.dlahandlu.pl, Sage
