Brak dwutlenku węgla uderza w branżę spożywczą. Produkcja żywności może zostać wstrzymana

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Przedsiębiorcy ostrzegają, że brak dwutlenku węgla i suchego lodu doprowadzi do wstrzymania produkcji 90 proc. mięsa drobiowego i wieprzowego
Przedsiębiorcy ostrzegają, że brak dwutlenku węgla i suchego lodu doprowadzi do wstrzymania produkcji 90 proc. mięsa drobiowego i wieprzowego Piotr Sawczuk
Ograniczenia w produkcji ogłoszone przez Anwil i Grupę Azoty zagrażają branży spożywczej. Producenci piwa, mięsa i nabiału ostrzegają, że brak dwutlenku węgla grozi zatrzymaniem produkcji i dystrybucji żywności. Organizacje branżowe apelują do władz o pomoc.

Grupa Azoty i Anwil poinformowały o tymczasowym zmniejszeniu produkcji nawozów i amoniaku, czego skutkiem są też niedobory dwutlenku węgla. Brak CO2 uniemożliwia produkcję napojów gazowanych, piwa czy serów paczkowanych.

Na decyzję Grupy Azoty wpłynął gwałtowny wzrost kosztów gazu. Ceny tego surowca są obecnie dziesięciokrotnie wyższe niż przed rokiem, przez co konieczne jest ustalenie nowych warunków zakupu tego surowca.

Zabraknie piwa w sklepach?

Pierwsze o utrudnieniach związanych z brakiem dwutlenku węgla poinformowało przedsiębiorstwo Carlsberg. Z komunikatu przekazanego "Poradnikowi Handlowca" wynika, że fabryki mają zapasy CO2 na zaledwie kilka dni, po czym produkcja piwa prawdopodobnie zostanie ograniczona lub wstrzymana.

Tymczasowe zatrzymanie produkcji nie zagraża wszystkim producentom piwa. Kompania Piwowarska zapewnia, że ciągłość dostaw nie zostanie przerwana, gdyż ich browary odzyskują dwutlenek węgla wytwarzany w procesie warzenia, co w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na CO2.

Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

W nawiązaniu do informacji o problemach z dostępnością dwutlenku węgla na polskim rynku Kompania Piwowarska informuje, że dzięki technologii stosowanej we wszystkich naszych browarach odzyskujemy dwutlenek węgla powstający w procesie warzenia piwa, co pozwala zaspokoić nasze zapotrzebowanie na niego. Pomimo wszystkich wyzwań zewnętrznych nie przewidujemy przerwania ciągłości dostaw i będziemy kontynuować naszą produkcję zgodnie z planami - przekazała portalowi strefabiznesu.pl Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych.

Kłopoty branży mleczarskiej i mięsnej

Wstrzymanie produkcji oraz dostaw suchego lodu, CO2 i kwasu azotowego oznacza przerwanie produkcji i dystrybucji nabiału oraz mięsa. Producenci przyznają, że zakładom grozi zastój, gdyż nie będą miały możliwości pakowania czy transportowania żywności, a a nawet utrzymania higieny na liniach produkcyjnych.

Wstrzymanie produkcji i dostaw CO2, suchego lodu i kwasu azotowego, to problem dla wielu kluczowych branż produkcji i przetwórstwa żywności. Grozi nam wstrzymanie produkcji zakładów mięsnych, mleczarskich, napojowych. Rozerwanie łańcucha chłodniczego i braki w sklepach - ostrzega na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Oświadczenie w tej sprawie przekazała Krajowa rada Drobiarstwa, która ostrzega, że zakładom grozi nawet 90-procentowe ograniczenie produkcji mięsa drobiowego i wieprzowego. W liście przekazanym do władz przedstawiciele organizacji spożywczych apelują o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

Przedstawiciele branży alarmują, że ograniczenie dostaw amoniaku lub ich całkowity brak spowoduje ogromne perturbacje prowadzące do wstrzymania nawet 90% produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz zakłóceń w całym łańcuchu produkcji żywności. Powyższe będzie skutkowało również brakiem możliwości odbioru żywca od hodowców. Zatrzymanie dostaw surowego dwutlenku węgla spowoduje też, że na rynku polskim i europejskim wystąpi niedobór obu finalnych produktów tj. ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu, krytycznych m.in. dla branży napojowej, piwowarskiej, mięsnej oraz mleczarskiej, powodując nawet konieczność wstrzymania produkcji i rozerwanie łańcuchów chłodniczych - czytamy w oświadczeniu.

Polska jest jednym z głównych producentów żywności na terenie Unii Europejskiej, zatem wstrzymanie produkcji odbije się też na eksporcie i doprowadzi do niedoboru produktów spożywczych w krajach członkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu