Chcesz więcej zarabiać? Takie są dwa wymogi. Trzeba je spełnić, by dostać lepiej płatną pracę

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Lepiej płatną pracę może dostać każdy z nas. Jednak nie każdy wie, jak to zrobić.
Lepiej płatną pracę może dostać każdy z nas. Jednak nie każdy wie, jak to zrobić. pixabay
Dobrze płatna praca – jak ją dostać? Okazuje się, że to może być łatwe, jeśli rozumiemy procesy zachodzące na rynku pracy i oczekiwania pracodawców. Stanowisko pracy, na które aplikujemy, musi być zgodne z naszym dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Jeżeli jeszcze nie znamy języka obcego – koniecznie trzeba będzie się go nauczyć. Dzięki temu będziemy mogli przebierać w lepiej płatnych ofertach.

Spis treści

Jak podnieść swoje dochody? Trzeba zrobić tę jedną rzecz

Żeby podnieść swoje zarobki, wystarczy nauczyć się języka obcego. Najczęściej pracodawcy szukają osób z językiem angielskim. Co trzecia oferta pracy opublikowana w ubiegłym roku wymagała znajomości tego języka. Co ciekawe, co trzeci Polak zna… tylko język polski.

Tymczasem to niezbędna umiejętność, by funkcjonować w wielu branżach i zawodach. Ucząc się języka obcego, otwieramy się na nowe oferty pracy, w tym te, które wcześniej nie były dla nas dostępne. Często są one lepiej płatne.

Handlowanie towarami, zwłaszcza w Europie, gdzie każdy kraj ma swój własny język – wymaga znajomości i zrozumienia swojego partnera handlowego. A to oznacza konieczność sprawnej komunikacji i orientacji w niuansach języka obcego.

Michał Wielechowski, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przeanalizował raport OECD na temat roli języków obcych na współczesnych rynkach pracy. Wyniki swojej analizy przedstawił w nr 45/2023 Tygodnika Gospodarczego.

Jakie są wyniki tej analizy? Nikogo nie powinno dziwić, że najczęściej pracodawcy w Unii Europejskiej szukają osób znających język angielski. Inne języki są wymagane rzadziej. Najczęściej są to:

  • język francuski (5 proc. ofert),
  • język niemiecki (4 proc.),
  • język hiszpański (3 proc).

Podobnie jest w Polsce

  • 30 proc. ofert wymaga angielskiego,
  • 5 proc. dla osób z językiem niemieckim
  • 2 proc. z hiszpański,
  • 2 proc. z językiem francuskim.

Analityk podkreśla także w Polsce mamy niższy odsetek osób znających przynajmniej jeden język obcy, niż średnia dla całej Unii Europejskiej.

Co musi się znaleźć w CV i liście motywacyjnym? Pracodawca chce wiedzieć te rzeczy

W wielu przypadkach obecnie na rynku pracy liczy się teraz nie tylko wykształcenie, ale i doświadczenie zawodowe. Na rozmowie kwalifikacyjnej przyszły pracodawca chce się dowiedzieć, czy w przeszłości robiliśmy już coś podobnego. To znacząco ogranicza ryzyko pomyłki, że pracę dostanie niewłaściwa osoba.

Dlatego np. studenci prawa i kierunków finansowych z pomocą pracowników naukowych udzielają się np. w studenckich poradniach przy uczelniach, studenci kierunków filmowych pomagają na planie filmowym, a studiujący resocjalizację - np. w ośrodkach pracy z młodzieżą, w ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach środowiskowych.

Jeżeli aplikujemy na konkretne stanowisko pracy, warto zastanowić się, czy jest ono zgodne z naszym dotychczasowym doświadczeniem. Chodzi o to, aby w swoim CV i liście motywacyjnym zaprezentować pracodawcy, co już wiemy w danej dziedzinie oraz że nie będzie musiał wszystkiego uczyć nas „od zera”.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się ponadto wykazać znajomością danej branży. Chodzi o to, żeby przyszły pracodawca poczuł, że rozmawia z kimś, kto „czuje temat” i zna się na szczegółach. Podobną funkcję pełni CV i list motywacyjny – ma pokazać, co w przeszłości robiliśmy i w jakim stopniu było to podobne do proponowanego stanowiska. Jakie dokładnie były nasze obowiązki w pracy?

Istotne jest także zaprezentowanie, gdzie widzimy się za kilka lat. Dzięki temu pracodawca będzie mieć pewność, że nowe miejsce pracy jest istotnym punktem w rozwoju kariery kandydata, a ten do pracy podchodzi na poważnie.

Jeżeli dotychczasowy przebieg kariery zawodowej będzie zgodny z wymaganiami stawianymi na nowe stanowiska pracy – możemy mieć pewność, że zainteresujemy pracodawcę, który zaprosi nas najpierw na rozmowę kwalifikacyjną, a potem na kolejne etapy rekrutacji.

Dlatego już „na start” warto zastanowić się, czy przebieg naszej dotychczasowej kariery jest zgodny z profilem nowego stanowiska pracy. Rekruterzy często odrzucają listy motywacyjne osób, które do tej pory zajmowały się całkowicie czym innym. Dlatego jeżeli chcemy całkowicie zmienić branżę – warto znaleźć jakieś punkty wspólne w naszym doświadczeniu z nową branżą i nowym stanowiskiem pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu