Spis treści
Domy z drewna – czy warto je budować?
Drewniane domy mają wiele zalet. Do końca XIX wieku duża część budynków powstawała właśnie z tego materiału. W drewnianej konstrukcji łatwiej jest utrzymać ciepło. Ogrzewanie jest łatwiejsze, a wewnątrz budynku panuje specyficzny, korzystny mikroklimat. Odpowiednio konserwowane mogą być bardziej wytrzymałe i długowieczne, niż budowle murowane.
Drewno ma jednak jedną wadę, która przez lata przyczyniła się do złej sławy tego materiału. Dziś już możemy zmniejszyć jego łatwopalność. Zabezpieczyć możemy się także odpowiednimi systemami przeciwpożarowymi. Mimo to domy drewniane przez dekady uchodziły za takie, które szybko możemy stracić w wyniku pożaru razem z całym majątkiem.
Domy drewniane w Polsce stawiane są zazwyczaj z wykorzystaniem dwóch dominujących technologii – szkieletowej oraz z bali. Pierwsze z nich stanowiły 70% zapytań w kategorii „Domy z drewna” – wynika z danych serwisu Oferteo.pl.
Zazwyczaj, bo aż w 97% przypadków, obiekty z drewna miały charakter domów jednorodzinnych lub wolnostojących. Sporadycznie pojawiały się zlecenia na wykonanie drewnianego domu w zabudowie szeregowej lub tzw. bliźniaków. Zamówienia takie stanowiły 2%. Reszta drewnianych budowli miała charakter przemysłowy lub handlowo-usługowy.
Dlaczego domy murowane w Polsce są popularne?
Domy murowane są najpopularniejsze w Polsce. Są trwałe, stabilne i odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Taki dom można zostawić w spadku swoim dzieciom. Nawet jeżeli nie zdecydują się w nim zamieszkać – będą go mogli sprzedać w dobrej cenie.
Współczesne domy murowane są także odporne na pożary. Nie oznacza to jednak, że ogień nie może takiej budowli zniszczyć. Choć może wypalić się wnętrze – z dużym prawdopodobieństwem przy szybkiej akcji gaśniczej uda się uratować dobytek od zniszczenia. Niewykluczone, że będzie wymagał remontu i częściowej odbudowy.
Ponadto trwałość takiej budowli daje poczucie bezpieczeństwa oraz stwarza większe możliwości aranżacyjne wnętrz i elewacji.
Jak obniżyć koszt budowy domu? Wystarczy zrezygnować z tego elementu
Jak zbadał serwis Oferteo.pl - jednym z elementów, który znacząco podwyższa koszty inwestycji, jest podpiwniczanie budynków. Tylko 1 na 10 inwestorów zdecydował się na taki krok. Z kolei 63% zleceń zakładało, że obiekt będzie wyposażony w funkcjonalne poddasze, co pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?