Co czwarty przedsiębiorca nie pojedzie na wakacje

Jedna czwarta mikroprzedsiębiorców w ogóle nie korzysta z urlopu, a prawie połowa nie wybiera się na urlop dłuższy jednorazowo niż tydzień – wynika z badań przeprowadzonych przez Tax Care i Idea Bank.

Przedsiębiorca ma dużo większą swobodę w planowaniu urlopu niż pracownik, który terminy wypoczynku musi zazwyczaj uzgadniać z pracodawcą. Ale własna działalność ma również swoje ograniczenia – przedsiębiorcy starają się dopasowywać swoje urlopy do terminów istotnych dla firmy. Według Dariusza Makosza , dyrektora zarządzającego Idea Banku, obsługującego mikro i małe firmy, choć przedsiębiorca  może wziąć urlop teoretycznie w dowolnym czasie, wybierze raczej takie miesiące, w których spodziewa się na przykład mniejszej liczby zleceń lub nie ma wcześniej zaplanowanych ważnych kontraktów. Ale jeśli ma rodzinę, jej potrzeby będzie się starał stawiać także na pierwszym planie.

Urlop najlepiej w miesiącach wakacyjnych
Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Tax Care i Idea Bank z którego wynika, że przedsiębiorcy starają się mimo wszystko zaplanować urlop w miesiącach wakacyjnych – 40% ankietowanych zadeklarowało, że bierze wolne albo w lipcu, albo w sierpniu (badanie zostało przeprowadzone 27 czerwca 2012 r. metodą mailingową na grupie 500 osób prowadzących działalność gospodarczą – klientów Tax Care i Idea Banku).

Miesiącem, w którym przedsiębiorcy chętnie wypoczywają, jest również wrzesień – w tym czasie korzysta z urlopu 21% ankietowanych. Najrzadziej wybieranymi na wypoczynek miesiącami są  kwiecień i listopad (odpowiednio 3% i 2%). Może to wynikać z faktu, że akurat te dwa miesiące są dosyć  gorącym okresem w firmie. Kwiecień to ostatni miesiąc na rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. Z kolei listopad był do tej pory miesiącem, który wpływał na zaliczkę podatku za grudzień – w ostatnim miesiącu roku przedsiębiorcy musieli płacić podwójny podatek (za listopad i grudzień, mnożąc zaliczkę za listopad razy dwa). Grudniowe zobowiązanie wobec fiskusa pozwalały obniżyć wysokie koszty uzyskania przychodu, co oznacza, że w listopadzie przedsiębiorcy byli skłonni raczej inwestować w firmę, niż wydawać pieniądze na wakacje.

Źródło: Tax Care

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
toik9
U mnie nie jest źle. W sierpniu wybieramy się do Egiptu- www.egipt.etunezja.pl/memfis.html Na takie wakacje zawsze znajdą się pieniądze.
K
Koszka5
Ale zawsze może jeszcze przejść na urlop ojcowski... zamiast urlopu wypoczynkowego...
s
sonka
Jak wynika z raporu: www.sofista.com.pl/site,Copywriting,Naming.html, przedsiębiorcy nie mają na ZUS, nie mówiąc już o wakacjach...
j
jarek presik
W Polsce przedsiębiorca nie ma możliwości wyjazdu - musi pracować na chore koszty biznesu. Od kiedy działam w UK, przy tej samej pracy mam ponad tysiac więcej miesięcznie! Pracuję z Polski, działam według schematu Pawła Kurnika, zgodnego z prawem Unii. Bez porównania wyższe świadczenia, większe możliwości - dla Polski to nie jest osiągalne.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu