Misja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy biznesowej w Europie centralnej, od samego początku jest niezmienna – wydarzenie co roku tworzy przestrzeń do szerokiej i otwartej debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki, ale także o najważniejszych zjawiskach, tendencjach i technologiach. Kongres, który idzie z duchem czasu, nie może więc pominąć tematów związanych z digitalizacją i nowymi technologiami – jedna z kluczowych ścieżek tematycznych tegorocznego EEC będzie nosić nazwę „Cyfryzacja, technologie, innowacje”.
Wiele uwagi poświęcone zostanie zagadnieniom związanym ze sztuczną inteligencją. Eksperci dyskutować będą m.in. o tym jak wykorzystanie AI zmienia reguły gry w biznesie, jak racjonalnie regulować i stymulować tę technologię i czy może być ona jednym z filarów budowania przewagi konkurencyjnej polskich firm.
Prelegenci EKG zastanowią się też nad tym, na których pozycjach plasują się obecnie polska gospodarka i nauka w cyfrowym wyścigu technologicznym. Nie zabraknie także tematów związanych z cyfrowym bezpieczeństwem – dyskusje będą dotyczyć m.in. sposobów ochrony infrastruktury krytycznej, ryzyk wynikających z uzależnienia od zaawansowanych technologii z importu, a także walki z dezinformacją i wojną hybrydową. Podczas kongresowych sesji analizie poddane zostaną także agenda cyfrowa UE i polska Strategia Cyfryzacji Państwa.
– Zależy nam na tym, aby kongresowy program był jak najbardziej aktualny i odpowiadający na coraz to nowe wyzwania trudnej współczesności. Agenda ma zarazem także odzwierciedlać prognozy zjawisk kluczowych dla rozwoju gospodarczego, dlatego tyle czasu poświęcimy tematom takim jak technologie czy cyfryzacja – podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.