Czy to koniec umów o dzieło, B2B i zleceń? Inspektorzy pracy mają otrzymać nowe uprawnienia

Agnieszka Kamińska
Planowane są zmiany w przepisach, które mają dać inspektorom szersze uprawniania
Planowane są zmiany w przepisach, które mają dać inspektorom szersze uprawniania 123 rf
Państwowa Inspekcja Pracy może niedługo otrzymać nowe uprawnienia. Chodzi o nakaz przekształcenia umowy B2B, zlecenia czy o dzieło w umowę o pracę. Pojawiają się głosy, że to zamach na wolność zawierania umów. Inspekcja tłumaczy jednak, że to sposób na walkę z nadużyciami.

Spis treści

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" poinformował, że planowane są zmiany w przepisach, które mają dać inspektorom szersze uprawniania. Będą oni mogli, według zapowiedzi GIP, wystawiać nakaz przekształcenia umowy cywilnoprawnej (zlecenia, o dzieło, B2B) w umowę o pracę. Będzie to dotyczyło sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę jak na etacie, a zamiast umowy o pracę, ma umowę cywilnoprawną. Jak stwierdził Marcin Stanecki, resort pracy ma właśnie przygotowywać projekt zmian przepisów.

Inspektorzy pracy będą mogli nakazać zmianę umowy w umowę o pracę?

„Przewidziano możliwość wystawienia nakazu przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Ta zmiana jest już raczej przesądzona” - potwierdził Marcin Stanecki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". 

Inspektorzy mają szczególnie przyglądać się sytuacjom, gdy pracownik był związany umową o pracę, a potem przeszedł na umowę cywilnoprawną i jedyne jego przychody pochodzą właśnie od byłego pracodawcy. W takich m.in. przypadkach inspektor mógłby zmienić umowę zlecenia lub B2B na umowę o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Strony będą mogły się od niej odwołać. Kluczową przesłanką, która ma decydować o tym, że kontrakt jest umową o pracę, ma być podporządkowanie i możliwość wydawania poleceń przez pracodawcę podwładnemu.

Obawy ekspertów

Eksperci od rynku pracy mają obawy co do zapowiadanych zmian. Boją się, że nowe uprawnienia inspektorów mogą zagrozić współpracom w ramach stosunków cywilnoprawnych. Mówią, że to może ograniczyć działalność samozatrudnionych i zleceniobiorców oraz ich kontrahentów. Na razie jednak nie ma projektu nowych przepisów.

- Jestem pełna obaw. Wyposażanie organu kontroli w uprawnienia do ustalania istnienia stosunku pracy w drodze decyzji jest daleko idącym rozwiązaniem – stwierdziła prof. Grażyny Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowana przez Prawo.pl

- Z jednej strony pewnego rodzaju test, czy sprawdzanie m.in. umów B2B powinno mieć miejsce na rynku pracy. Powinniśmy znać definicje umów, wiedzieć, czym się różnią i w jakiej sytuacji którą z nich można zastosować. Natomiast to sprawdzanie nie może w żadnym wypadku zagrażać wolności zawierania umów – mówi nam Grzegorz Kuliś, ekspert rynku pracy BCC.

Obecnie inspektor może wystąpić do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Takie sprawy trwają. Bywa, że pracujący na zlecenie nie jest zainteresowany przekształceniem swojej umowy i nie współpracuje z inspekcją. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2023 r. inspektorzy skontrolowali 40 717 umów cywilnoprawnych. Zakwestionowali 1852 z nich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu