Czy znasz IKE/IKZE? Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w IKE/IKZE dla kobiet? Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Materiał informacyjny KII
10 grudnia 2021 r. odbyło się webinarium „Czy znasz IKE/IKZE”, organizowane przez PFR Portal PPK we współpracy z Klubem Inwestorek Indywidualnych.

Webinarium poprowadził Patryk Wyczółkowski, ekspert i trener PFR Portal PPK. Szkolenie rozpoczęła rozmowa z Rafałem Bogusławskim, głównym strategiem Analizy Online oraz Mariuszem Jaszczykiem, dyrektorem Departamentu Finansów i Kontrolingu PFR. Prelegenci podkreślali konieczność dodatkowego oszczędzania na przyszłość oraz mało optymistyczne prognozy, dotyczące emerytur. „Dane ZUS mówią wprost, że kwota emerytury za 20-25 lat będzie wynosiła poniżej 30% ostatniego wynagrodzenia. Bez prywatnych filarów oszczędzania raczej nie spodziewam się, żebyśmy mieli pogodną jesień życia” – zaznaczał Rafał Bogusławski. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które statystycznie znajdują się w gorszej sytuacji niż mężczyźni pod względem wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. Zarabiają przeciętnie mniej, obowiązki rodzinne sprawiają, że krócej odprowadzają składki do ZUS, a do tego szybciej przechodzą na emeryturę. To powoduje, że kapitał gromadzony na ich kontach w ZUS nie wystarcza, by wypracować godną emeryturę.

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z korzyściami, płynącymi z udziału w dwóch dobrowolnych programach oszczędnościowych III filaru: Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) oraz Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Krzysztof Słomiński oraz Dawid Korczyński, eksperci PFR Portal PPK, omówili zalety długoterminowego oszczędzania w programach oraz bieżące zyski w postaci ulg podatkowych, jak również wyjaśnili, na co zwracać szczególną uwagę przy zawieraniu umów. Uczestnicy szkolenia mieli także możliwość zapoznania się z ofertą szkoleniową PFR Portal PPK oraz ofertą produktową IKE/IKZE instytucji finansowych, zarządzających także Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

„Zachęcam wszystkich Państwa, jeżeli nie macie jeszcze rachunków IKE/IKZE, załóżcie je jeszcze w tym roku. Bardzo szybko będziecie mogli uzyskać korzyści z tego tytułu. Życzę Wam jak największej sumy oszczędności” – zakończył spotkanie Patryk Wyczółkowski. Koniec roku do dobry czas na przypomnienie o korzyściach podatkowych i możliwościach, jakie płyną z uczestnictwa w IKE i IKZE. Wkrótce mija czas na skorzystanie z nich. Za 2021 r. maksymalna kwota wpłat na IKE wynosi 15 777 zł, zaś w przypadku IKZE 6310,80 zł, choć oczywiście można wpłacać również kwoty mniejsze.

Uczestnicy mogli zadawać pytania ekspertom za pomocą czatu. Bezpłatne szkolenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób.

Opracowanie:
Klub Inwestorek Indywidualnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy znasz IKE/IKZE? Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w IKE/IKZE dla kobiet? Jak zabezpieczyć swoją przyszłość? - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie