Do 31 sierpnia można składać wnioski o dodatek solidarnościowy. Pilnuj terminu

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać do 31 sierpnia 2020 roku.
Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać do 31 sierpnia 2020 roku. slightly_different/ Pisabay.com
Dodatek solidarnościowy to dodatkowa forma wsparcia dla osób, które straciły pracę przez COVID-19 lub których umowa o pracę nie została przedłużona. Do 31 sierpnia można ubiegać się o wsparcie. Wyjaśniamy, jak wysłać wniosek o dodatek solidarnościowy.

Dodatek solidarnościowy to wyjątkowa, krótkoterminowa forma wsparcia dla pracowników zwolnionych po 15 marca 2020 r. oraz osób, których umowa wygasła wskutek pandemii. Świadczenie wynosi 1400 zł miesięczne i jest wolne od potrąceń komorniczych. Aby dostać wsparcie, trzeba się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Aby wnioskować o świadczenie, należy zalogować się na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Trzy pierwsze miesiące trwania pandemii COVID-19 pokazały, że pomoc w ramach działań rządu często nie dociera na czas. Ponadto osoba, która nie czyta na bieżąco gazet, może poczuć się zagubiona wśród rządowych programów i obwieszczeń.  Podsumowujemy, jakie formy pomocy otrzymały osoby poszkodowane z powodu COVID-19.

Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...

W celu zalogowania w portalu wystarczy wejść na stronę zus.pl/portal/logowanie lub na zus.pl (po prawej stronie widnieje zielone okno logowania). Istnieje kilka sposobów logowanie do PUE ZUS:

  • przez podanie loginu i hasła,
  • przez profil zaufany/ login.gov.pl,
  • przez certyfikat kwalifikowany (PUE),
  • przez bankowość elektroniczną.

Koniec wakacji. Co z niewykorzystanym bonem?

Osoby, które logują się przez PUE i korzystają z przeglądarek Google Chrome lub Opera, muszą zainstalować dedykowane rozszerzenie Podpis elektroniczny Szafir SDK, a dodatkowo - pobrać i zainstalować aplikację udostępniającą funkcje podpisu elektronicznego. Na stronie ZUS mogą wystąpić chwilowe problemy z logowaniem.

Ci wnioskodawcy, którzy nie mają jeszcze konta na PUE ZUS, mogą je założyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Rejestracja zostanie potwierdzona drogą mailową.)

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Osoby ubiegające się o dodatek solidarnościowy mogą uzyskać pomoc drogą telefoniczną lub mailową. W dni robocze w godz. 7.00-18.00 odpowiedzi na pytania są udzielane telefonicznie przez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00. Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczy także pomoc mailową. Pytania należy kierować na adres [email protected].

Wniosek o dodatek solidarnościowy należy podpisać: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Wnioski bez podpisu nie zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Od kiedy można dostać dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy nie przysługuje za pierwsze miesiące lockdownu. Można go dostać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

Kto jest uprawniony do dodatku solidarnościowego?

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy, trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkich wsparcie przeznaczone jest wyłącznie dla osób, które miały umowę o pracę. Ponadto mogą je dostać wyłącznie osoby, które podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Nie trzeba spełnić warunku ciągłości zatrudnienia, ale pracownicy zwolnieni 16 marca muszą wykazać okres zatrudnienia w styczniu, lutym i marcu.

W dobie koronawirusa poszukiwanie pracy dodatkowej jest inne niż dotychczas. Z jednej strony firmy rzadziej rekrutują, z drugiej strony wielu pracodawców całkowicie wymieniło załogę.  Zobacz, na jakich stanowiskach szukać pracy dodatkowej w tym sezonie.

Praca dodatkowa w czasach pandemii. Zobacz, gdzie najprędzej...

Dodatek solidarnościowy będzie wypłacany wyłącznie obywatelom Polski lub cudzoziemcom, którzy spełniają warunki określone w art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Na wsparcie mogą liczyć osoby, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę po 15 marca 2020 r. bądź których umowa o pracę wygasła i nie została przedłużona. Beneficjenci pobierający świadczenie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Pomocy nie otrzymają osoby, którym w tzw. międzyczasie udało się znaleźć nową pracę. Ustawa mówi bowiem o tym, że dodatek solidarnościowy przysługuje osobom, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątek stanowią osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, pobierające stypendium dla bezrobotnych (wypłacane na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji) lub zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny. Jeżeli w trakcie pobierania dodatku solidarnościowego zmienią się okoliczności uprawniające do świadczenia (np. rozpoczniemy pracę), należy o tym poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Niestety, na czas pobierania dodatku solidarnościowego urząd pracy zawiesi wypłatę zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium. Ponadto nowe, wyższe świadczenie, można dostać najwcześniej za miesiąc złożenia wniosku. Nabór wniosków o dodatek solidarnościowy zakończy się 31 sierpnia 2020 roku. Osoby, które złożą wniosek w tym miesiącu, mają szansę otrzymać wsparcie za sierpień. Wnioski złożone po 31 sierpnia w ogóle nie będą brane pod uwagę.

Osoba bezrobotna, której przyznano dodatek solidarnościowy, powinna niezwłocznie poinformować o tym urząd pracy. Jeżeli pobierała ona zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu przyznania świadczenia, dodatek solidarnościowy za dany miesiąc zostanie pomniejszony o kwotę wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych.

Kiedy ZUS poinformuje o rozpatrzeniu wniosku?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości urzędnicy kontaktują się z wnioskodawcami drogą telefoniczną lub mailową. Nie prześlą natomiast informacji o przyznaniu świadczenia. Status swojego wniosku można sprawdzić na portalu PUE ZUS. W zakładce „Dokumenty i wiadomości”, w skrzynce odbiorczej, będzie widniała informacja o odrzuceniu wniosku o dodatek solidarnościowy. W przypadku pozytywnej decyzji ZUS, środki wpłyną na konto, na numer rachunku podany we wniosku. Od odmownej decyzji ZUS można się odwołać, ale tylko w sądzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Halo !!

Mamy 2 września !!

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu