Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Ile wynosi składka i gdzie złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Gdy zainteresowany będzie opłacał składki, w razie choroby otrzyma zasiłek.
Gdy zainteresowany będzie opłacał składki, w razie choroby otrzyma zasiłek. 123RF
Wyjaśniamy kto z własnej woli i na jakich zasadach może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdzie złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie oraz ile wynosi składka. Czy warto się dobrowolnie ubezpieczyć?

Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby, zatrudnione na podstawie umowy o pracę (etat lub niepełny wymiar etatu). One są jednak szczególnie chronione przez Kodeks pracy, natomiast, przykładowo, osoby pracujące na umowę zlecenie już nie znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji. Nie mają opłacanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, więc same muszą wybrać, czy chcą mieć dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, czy też nie. Jeśli tak, to muszą przy tym spełnić pewne warunki.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - kto może z niego skorzystać

Na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może zdecydować się osoba, która obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. To wówczas, gdy pracuje na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej bądź innego rodzaju umowy o świadczenie usług, gdzie - zgodnie z Kodeksem cywilnym - stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Wyjątki istnieją i nie każdy chcący mieć dodatkowe, a więc dobrowolne ubezpieczenie, będzie je posiadał.

- Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci do 26. roku życia, nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym, jednocześnie nie mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oprócz szerokiego grona zleceniobiorców, jest równie liczna grupa osób prowadzących działalność gospodarczą. Zarówno przedsiębiorcy, jak i ich współpracownicy, także mogą zostać objęci fakultatywnym czyli dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W podobnej sytuacji znajdują się więźniowie i osoby tymczasowo przebywające w areszcie, ale również duchowni oraz doktoranci, dostający stypendia doktoranckie.

Warto przeczytać:

Nawet nianie mogą korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie chodzi tutaj jednak o babcię czy sąsiadkę, która z dobrego serca – i bez zawartej na piśmie umowy - pilnuje wnuków czy małych sąsiadów, podczas gdy ich rodzice są w pracy. Tego rodzaju ekstra ubezpieczenie obejmuje jedynie opiekunki do dzieci, pracujące na podstawie tzw. umowy uaktywniającej (wtedy składki za nianię są opłacane przez budżet państwa).

Ile wynosi składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

To, że ubezpieczenie jest dobrowolne, nie oznacza, iż płatnik składki ustala ją w dogodnej dla siebie wysokości. Składka na ubezpieczenie chorobowe bez względu na to, czy dotyczy osób zgłoszonych do tego ubezpieczenia dobrowolnie czy obowiązkowo, wynosi 2,45 procent podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Całą składkę finansuje ubezpieczony, a zatem jeżeli np. dana osoba pracuje na umowę zlecenie, to z jej wynagrodzenia jest opłacana składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a szef (zleceniodawca) nie dokłada ani złotówki. Inaczej jest tylko w przypadku osoby współpracującej, gdyż jej składkę opłaca przedsiębiorca prowadzący działalność.

Czy warto się dobrowolnie ubezpieczyć

Zniechęca fakt, że to zleceniobiorca musi pokrywać składkę na dodatkowe ubezpieczenie chorobowe (chociaż za przekazanie tej składki do ZUS odpowiedzialny jest pracodawca, a nie jego podwładny).

Tego rodzaju ubezpieczenie daje z kolei szereg korzyści. Gdy zainteresowany będzie opłacał składki, w razie choroby otrzyma zasiłek chorobowy. A jeżeli na to ubezpieczenie się nie zdecydują, podczas choroby nie dostanie ani złotówki.

Czy sądzisz, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić Cię pracy? - takie pytanie zadała Polakom firma Devire. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, pracownicy nie dostrzegają większych obaw związanych z robotami. Eksperci podkreślają jednak, że świadomość na ten temat jest zbyt niska. Zawody jakie dziś znamy mogą znikać lub przesuwać się w stronę innych kompetencji. Sprawdź w jakich sektorach pracownicy najbardziej obawiają się automatyzacja i jakie perspektywy stoją przed polskim rynkiem pracy.

Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...

Sytuacja ulegnie pogorszeniu, jeśli choroba się przedłuży. To w skali miesiąca, mogą być nawet tysiące złotych straty. Podobnie rzecz ma się w przypadku zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego bądź świadczenia rehabilitacyjnego. Na te comiesięczne wpływy nie będzie mógł zatem liczyć ten, kto wcześniej miał szansę (chociaż nie musiał) zdecydować się na fakultatywne ubezpieczenie chorobowe, ale ostatecznie zrezygnował. Tym samym, jeśli zainteresowany opłacał składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ale przestał, nie ma prawa do otrzymania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

- Kto zamierza przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, musi spełnić warunek: podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – przypomina Krystyna Michałek

Jeśli prowadzimy pozarolniczą działalność i opłacamy z niej obowiązkowo tylko składkę zdrowotną, ponieważ posiadamy inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, choćby umowę o pracę na pełny etat, wówczas nie możemy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności.

Aby przystąpić do ubezpieczenia na zasadzie dobrowolności, trzeba w najbliższym oddziale ZUS złożyć wniosek na formularzu ZUS ZUA. Wizyta w zakładzie ubezpieczeń nie zawsze jest konieczna. Tę sprawę szybciej można załatwić przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych. Należy mieć natomiast zarejestrowany profil na tejże platformie.

Kiedy można złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zleceniobiorca może zgłosić się do tego ubezpieczenia w dowolnym momencie. Nie musi to być pierwszy dzień, w którym przykładowo zaczął pracować na umowę zlecenia. Zainteresowany zostanie objęty ubezpieczeniem od dnia, który zostanie wskazany we wniosku. Co ważne, nie może to być dzień wcześniejszy od tego zadeklarowanego we wniosku. Nie ma konkretnego terminu w danym miesiącu, w którym trzeba złożyć ten wniosek.

Warto przeczytać:

Dokumenty można dostarczyć w wybranym przez siebie terminie, lecz ubezpieczenie obejmie nas od dnia wpisanego we wniosku (jednak nie wcześniejszej niż data złożenia wniosku). I znowu pojawia się wyjątek. To wtedy, gdy zainteresowany złoży wniosek w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Kto nie opłaca składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe traci je. Ubezpieczenie ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który należna składka nie zostanie opłacona w terminie. Z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego można także zrezygnować. Przestaje ono obowiązywać, gdy dotychczas ubezpieczony złoży odpowiedni wniosek do ZUS. Jeśli chodzi o termin ustania ubezpieczenia, to liczy się dzień, wskazany we wniosku, ale nie może być to data wcześniejsza niż dzień złożenia tej rezygnacji. Gdy z kolei przedsiębiorca zamyka swoją firmę, traci także tytuł do ubezpieczenia. To dlatego, że przestaje podlegać również ubezpieczeniu emerytalnemu oraz rentowemu.

Czasem ktoś nie chce rezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale z różnych względów (choćby problemów finansowych w firmie) spóźnia się z opłaceniem składki na czas lub wcale jej nie reguluje. Jeżeli taka osoba nadal chce być objęta tym ubezpieczeniem, powinna zgłosić się do ZUS występując z prośbą o zgodę na opłacenie składki już po upływie terminu. W tym celu składa wizytę w zakładzie ubezpieczeń, wysyła pocztą tradycyjną wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie albo załatwia sprawę elektronicznie, czyli za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli swoją prośbę odpowiednio uzasadni, nie powinno nic stanąć na przeszkodzie, aby ZUS mógł pójść spóźnialskiemu na rękę.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Jeśli zalegający ze składkami nie wystąpił z wnioskiem do ZUS o udzielenie zgody na płatność po terminie albo starał się o to, ale zakład ubezpieczeń tę prośbę odrzucił, to zalegający powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie i potem ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń bez uwzględniania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz korektę dokumentów rozliczeniowych, żeby skorygować rozliczenia składki na to ubezpieczenie w związku z ustaniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

To, że ubezpieczamy nasze zdrowie na wypadek choroby, nie oznacza, iż ubezpieczenie chorobowe jest tożsame z ubezpieczeniem zdrowotnym. Są to 2 odrębne ubezpieczenia.

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wniosek oraz inne potrzebne dokumenty składa się w Narodowym Funduszu Zdrowia. Składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne może opłacać ktoś, kto nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. To może być osoba pracująca w oparciu o umowę o dzieło (to umowa cywilnoprawna, jak umowa zlecenie, lecz rządząca się nieco innymi zasadami).

Warunek objęcia takim dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym stanowi także wniesienie pewnej opłaty. Jej wysokość jest uzależniona od długości przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek. Potem należy regulować comiesięczną składkę.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu