Spis treści
Osoby bezrobotne, które znajdą pracę, mogą wnioskować o przyznanie dodatku aktywizacyjnego, stanowiącego pewną formę zachęty, a także pomocy po powrocie na ścieżkę zawodową. Zanim jednak otrzymamy pieniądze, musimy spełnić określone warunki.
Kto może odebrać dodatek aktywizacyjny
Wniosek o dodatek aktywizacyjny może zostać przyznany w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy osoba z pobierająca zasiłek dla bezrobotnych samodzielnie znajdzie pracę. Drugi natomiast dopuszcza skierowanie do pracy przez PUP, ale tylko przy niepełnym wymiarze pracy i wynagrodzeniu poniżej minimalnej krajowej.
Na wypłatę dodatku aktywizacyjnego nie mogą natomiast liczyć osoby, które:
- przebywają na urlopie bezpłatnym,
- zostały skierowane do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty doposażenia lub wyposażenia zostały sfinansowane przez Fundusz Pracy,
- podjęły się pracy zarobkowej za granicą lub zostały zatrudnione przez pracodawcę zagranicznego,
- znalazły pracę u pracodawcy, który ich zatrudniał przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna.
- Dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku jednak nie wcześniej niż podjęcie zatrudnienia. Warto podkreślić, że dodatek może być przyznany osobie, która będąc bezrobotną, podjęła zatrudnienie. Świadczenie to nie przysługuje wstecznie, np. z pierwszej umowy o pracę, już po jej zakończeniu - wyjaśnia portal Zielona Linia.
Dodatek aktywizacyjny - kiedy jest wypłacany i ile wynosi?
Wysokość dodatku aktywizacyjnego stanowi połowę wartości zasiłku dla bezrobotnych, czyli obecnie 652,10 złotych netto. Kwota ta może być jednak mniejsza, gdyż jej wysokość uzależniona jest od decyzji starosty.
Maksymalny okres pobierania dodatku aktywizacyjnego zależy od tego czy pracę podjęliśmy samodzielnie, czy też po skierowaniu przez PUP. Co istotne, po przerwaniu zatrudnienia wstrzymane zostaną także dopłaty aktywizacyjne.
Świadczenie może być wypłacane przez:
- połowę okresu, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które same znalazły pracę),
- cały okres, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które zostały skierowane do pracy przez urząd).
W drugim przypadku wysokość dopłaty zależy od różnicy między otrzymywanym wynagrodzeniem a pensją minimalną. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie obowiązuje limit maksymalny 50 proc. wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Termin wypłacania dodatku zależy od urzędu pracy, jednak nie może wypaść później niż dwa tygodnie po zakończeniu miesiąca.
Gdzie złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny?
W celu otrzymania dodatku aktywizacyjnego konieczne jest złożenie w PUP odpowiedniego wniosku. Wzór dokumentu można znaleźć na witrynach internetowych urzędów pracy. Formularz zawiera dane takie jak:
- imię i nazwisko,
- informację o tym czy zatrudnienie zostało podjęte z własnej inicjatywy,
- dane pracodawcy,
- data rozpoczęcia pracy,
- deklaracja o zobowiązaniu się do przekazania PUP informacji o stanie zatrudnienia,
- czytelny podpis oraz data.
Wniosek możemy złożyć bezpośrednio w PUP, drogą pocztową lub za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Dodatek aktywizacyjny jest opodatkowany, zatem konieczne będzie uwzględnienie go w zeznaniu PIT-11 (rubryka „Inne źródła”).
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?