Dodatek do emerytury 2023 – jak można otrzymać więcej pieniędzy do comiesięcznego świadczenia? Takie są sposoby

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, ile w 2023 roku wynoszą dodatki do rent i emerytur.
Sprawdzamy, ile w 2023 roku wynoszą dodatki do rent i emerytur. jhenning/Pixabay.com
Emeryci mogą podwyższyć swoje świadczenie emerytalne o dodatkowe pieniądze. Aby otrzymać dodatkowe środki, trzeba spełnić pewne warunki i wymagania oraz złożyć odpowiedni wniosek. Jakie mamy w Polsce dodatki do emerytur? Takie są sposoby na podwyższenie swojego świadczenia: emerytury lub renty.

Spis treści

Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2023 r. Ile wynoszą obecnie?

Dodatkowe środki, o które mogą starać się emeryci i renciści to:

 • dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie – 294,39 zł,
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji – 441,59 zł,
 • dodatek dla sieroty zupełnej – 553,30 zł,
 • dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego – 294,39 zł,
 • dodatek kompensacyjny – 44,16 zł,
 • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych – 294,39 zł,
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy – od 14,76 zł do 294,39 zł,
 • dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego – 1127,12 zł.

Dodatek pielęgnacyjny – komu się należy?

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany w każdym miesiącu razem z rentą lub emeryturą i ma częściowo pokryć koszty wynikające z całkowitej lub częściowej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Aby ubiegać się w ZUS-ie o dodatek pielęgnacyjny, trzeba być już uprawnionym do emerytury lub renty własnej. Dodatkowo lekarz-orzecznik z ZUS-u musi nas uznać za osoby niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Niezdolni możemy być całkowicie lub tylko częściowo. Jeżeli ukończyliśmy już 75. rok życia – dodatek jest nam automatycznie przyznawany. Ponieważ dzieje się to z urzędu – nie trzeba składać żadnych wniosków.

Jeżeli nie ukończyliśmy 75. roku życia, trzeba będzie z ZUS-ie złożyć następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9),
 • dokumentację medyczną, a także inne dokumenty potwierdzające stan zdrowia lub mogące mieć znaczenie,
 • wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego.

W przypadku negatywnej decyzji, ZUS-u można się odwołać do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję odmowną.

Dodatek dla sieroty zupełnej – jakie wymagania trzeba spełnić?

Dodatek dla sieroty zupełnej został uregulowany w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czytamy w niej, że

Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych – zapisano w art. 76.

Zatem dodatku tego nie wypłaca się do emerytury, ale do renty. Obecnie jest to 553,30 zł zgodnie z komunikatem Prezesa ZUS z dnia 15 lutego 2023 r. Kwota ta jest corocznie waloryzowana.

Jeśli pobierasz rentę rodzinną, a Twoi rodzice nie żyją, możesz otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej. Możesz również otrzymać ten dodatek, jeśli pobierasz rentę rodzinną po zmarłej matce, a Twój ojciec jest nieznany – czytamy na stronie ZUS-u.

Aby otrzymać dodatek, trzeba będzie złożyć w ZUS-ie następujące dokumenty:

 • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej
 • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców
 • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji – napisano na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

Dodatek kombatancki oraz dodatek kompensacyjny – sprawdzamy warunki

Jeśli pobierasz emeryturę lub rentę i jesteś kombatantem lub ofiarą represji, to przysługuje ci dodatek kombatancki i dodatek kompensacyjny. Jeśli jesteś wdową lub wdowcem po tych osobach, to przysługuje ci dodatek kompensacyjny – podano na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Aby otrzymać dodatek, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty. Są to:

 • wniosek o przyznanie dodatku kombatanckiego lub dodatku kompensacyjnego
 • zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie.

Zaświadczenie powinno być wydane przez:

 • szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
 • kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r.,
 • ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę jednocześnie będące wdową lub wdowcem po kombatancie lub innym uprawnionym do otrzymania dodatku, mogą składać wniosek o dodatek kompensacyjny.

Do wniosku należy dodać zaświadczenie z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Chodzi o udokumentowanie naszych uprawnień i pokrewieństwa ze zmarłym kombatantem.

Dokumenty te urząd wydaje na wniosek. Druki wniosków można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Urzędu ds. Kombatantów www.kombatanci.gov.pl.

Świadczenie pieniężne przymusowo pracujących w kopalniach i kamieniołomach – kto może je otrzymać?

Świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych wynosi obecnie 294,39 zł.

Jest przyznawane żołnierzom, którzy:

 • byli w zastępczej służbie wojskowej oraz przedziale czasowym od 1949 do 1959 zostali przymusowo zatrudnieni w jednym z takich miejsc jak kopalnia węgla, kamieniołom lub zakład pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
 • byli z poboru w 1949 r. i zostali wcieleni do ponadkontyngentowych brygad „Służby Polsce” oraz przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla i kamieniołomach,
 • przymusowo zatrudnieni w batalionach budowlanych w latach 1949–1959.

Świadczenie jest wypłacane emerytom i rencistom każdego miesiąca łącznie z emeryturą lub rentą. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać także osoby, które mają zawieszone wypłacanie emerytury lub renty, a są do niej uprawnieni. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiają do nich co kwartał.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z zaświadczeniem z Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla miejsca zamieszkania.

WKU potwierdzi rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia odbywającego się w czasie zastępczej służby wojskowej.

Świadczenie pieniężne dla deportowanych do pracy przymusowej – takie są wymagania, by dostać środki finansowe

Jako osobę represjonowaną rozumiemy kogoś, kto spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • w latach 1939-1945 był osadzony w obozie pracy przymusowej z powodów politycznych, narodowościowych, politycznych, religijnych lub rasowych;
 • został wywieziony do pracy przymusowej z terytorium ówczesnego państwa polskiego do III Rzeszy lub Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Dotyczy to także terenów okupowanych przez te państwa, a okres deportacji musi obejmować co najmniej 6 miesięcy (do końca 1948 r.).

Dodatkowo, już w czasie represji trzeba było posiadać obywatelstwo polskie.

– Wysokość świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych zależy od liczby pełnych miesięcy pracy przymusowej. Przysługuje za każdy miesiąc pracy (co najmniej 6 miesięcy), nie więcej jednak niż za 20 miesięcy pracy. Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych jest co roku podwyższane (waloryzowane) – podano na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy:

Choć dokumenty składa się w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, to pieniądze wypłaca ZUS.

Dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego – czy jest wypłacany z urzędu?

Jest to dodatek pieniężny dla inwalidów otrzymujących już rentę inwalidzką.

Inwalidą wojennym jest osoba, której inwalidztwo powstało w związku z działaniami wojennymi w czasie II wojny światowej lub tuż po niej w walce z Ukraińską Powstańczą Armią lub grupami Wehrwolfu.

Renta inwalidzka i jej wysokość jest uzależniona od posiadanej grupy inwalidztwa oraz tego, jaka jest podstawa wymiaru renty. Ta z kolei każdego roku jest waloryzowana.

Rentę oraz dodatek pieniężny jest wypłacany z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków w tej sprawie.

Czternasta emerytura – jaki limit obowiązuje?

Trzynastą emeryturę otrzymał z urzędu każdy emeryt. Na „czternastkę” nie każdy będzie mógł jednak liczyć, a to za sprawą limitów, które ustalił rząd. Limit to 2900 zł brutto. Osoby, których emerytura nie przekroczy tej kwoty, otrzymają pełen wymiar 14. emerytury, czyli 1588,44 zł brutto.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie