Dodatek solidarnościowy – kto dostanie wsparcie i na jakich zasadach?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
PhotoMIX-Company/ Pixabay.com
Dodatek solidarnościowy to ciekawa alternatywa dla świadczenia postojowego. Pomoc ma trafić do osób, które straciły pracę w związku z pandemią po 31 marca 2020 roku. Ponadto szykuje się duża podwyżka zasiłku dla bezrobotnych. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany.

W środę 3 czerwca do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy wprowadzającej dodatek solidarnościowy oraz podnoszącej wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Regulacja przygotowana przez prezydenta zakłada, że dodatek solidarnościowy wyniesie 1400 zł miesięcznie i zostanie przyznany maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 roku. Świadczenie i jego obsługa będą finansowane z Funduszu Pracy.

Wsparcie trafi wyłącznie do kodeksowych pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę bądź których umowy o pracę wygasły po 31 marca i nie zostały przedłużone. Pomoc można uznać za uzupełnienie świadczenia postojowego, które przysługuje osobom samozatrudnionym oraz z umowami cywilnoprawnymi (np. z umową zlecenia, agencyjną lub o dzieło).

Dodatek solidarnościowy – odpowiednik postojowego dla pracowników

Były pracownik ubiegający się o dodatek solidarnościowy powinien spełnić warunek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni w 2020 roku. O świadczenie będą mogły wnioskować osoby, które nie są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, np. nie spełniają kryterium przepracowania 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy.

Trzy pierwsze miesiące trwania pandemii COVID-19 pokazały, że pomoc w ramach działań rządu często nie dociera na czas. Ponadto osoba, która nie czyta na bieżąco gazet, może poczuć się zagubiona wśród rządowych programów i obwieszczeń.  Podsumowujemy, jakie formy pomocy otrzymały osoby poszkodowane z powodu COVID-19.

Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...

Od kwoty dodatku solidarnościowego będą odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenia zdrowotne. Od świadczenia nie trzeba będzie natomiast płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. Zapomoga ma być także wolna od potrąceń i egzekucji.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy nie zostanie przyznany automatycznie. Aby otrzymać pomoc, trzeba będzie złożyć wniosek online, korzystając z profilu utworzonego za pośrednictwem ZUS-u. Wymagane będzie także złożenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oświadczenia o spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Wniosek o dodatek solidarnościowy powinien zawierać:

  • dane wnioskodawcy,
  • dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę,
  • oświadczenie wnioskodawcy o spełnieniu warunków, o których jest mowa w projektowanej regulacji,
  • numer rachunku płatniczego wnioskodawcy (prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego)
  • podpis osoby uprawnionej.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał wypłatę zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy, powinien podać ich wysokość w oświadczeniu.

Geneza dodatku solidarnościowego?

Postulat podniesienia dodatku solidarnościowego znalazł się w umowie programowej podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę i NSZZ „Solidarność" 5 maja. Piotr Duda, szef „Solidarności", proponował podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych do 1300 zł oraz wypłatę dodatku solidarnościowego w kwocie 1200 zł przez trzy miesiące.

Prowadzenie firmy zawsze niesie ze sobą ryzyko porażki. Obecne czasy pokazują, że sytuacja makroekonomiczna ma ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Na szczęście urzędy pracy oferują pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym.  Zobacz, jakie wsparcie możesz uzyskać z PUP.

Te rodzaje wsparcia możesz uzyskać z urzędu pracy, jeśli mas...

Według niego przyznanie osobom pracującym na własny rachunek świadczenia postojowego w kwocie 2080 zł jest niesprawiedliwe, ponieważ osoby samozatrudnione nie muszą odprowadzać składek tak jak etatowcy. W rezultacie może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której zwolniona osoba z 20-letnim stażem otrzyma świadczenie prawie 2,5 raza mniejsze niż przedsiębiorca, który nie odprowadzał składek.

Warto nadmienić, że 14 maja Sejm odrzucił poprawki Senatu do tarczy antykryzysowej 3.0, które podnosiły zasiłek dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł miesięcznie. Tymczasem osoby, które czują się niepewnie na rynku pracy, od lat czekają na podwyżkę, która umożliwiłabym samodzielną egzystencję na bezrobociu.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Prezydencki projekt zakłada także podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni (ponad 900 zł na rękę) oraz do 942,30 zł przez następne trzy miesiące pobierania świadczenia (ponad 750 zł na rękę). Wyższe kwoty mają obowiązywać od 1 września 2020 roku.

- Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych jest w pełni uzasadnione. Świadczenie nie może jednak osłabiać motywacji do pracy. Dlatego zasiłek dla bezrobotnych powinien mieć część stałą, np. równą połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz proporcjonalny do dochodów komponent związany z wynagrodzeniem. Obecnie nie ma korelacji między wysokością dochodów i zasiłku dla bezrobotnych – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

W czasach pandemii zmieniają się preferencje pracodawców. Wiele firm poszukuje pracowników o wąskich specjalizacjach oraz specjalistów, którzy pomogą przedsiębiorstwu dostosować się do nowych realiów.  Zobacz, którzy pracownicy są w cenie w trakcie epidemii COVID-19 wedlug Michael Page.

Na tych stanowiskach pracownicy mogą przebierać w ofertach p...

1 czerwca kwota zasiłku dla bezrobotnych wzrosła o symboliczne 19 zł, dzięki czemu przez trzy pierwsze miesiące po rejestracji bezrobotni będą otrzymywać 881,30 zł miesięcznie, a przez kolejne trzy miesiące – 692 zł miesięcznie. Takie wsparcie nie daje poczucia bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy, zwłaszcza w okresie pandemii.

- Wysokość świadczeń stanowi kwestię dyskusji społecznej. Gdybyśmy dali zasiłki o łącznej kwocie 2500–2600 zł, świadczenia te zniechęcałyby do intensywnego poszukiwania pracy osoby o małych dochodach i niskich kwalifikacjach – podsumowuje Jeremi Mordasewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pracowałem na 1/2 etatu na umowę o pracę przez 2 lata i teraz ją straciłem też mogę ubiegać się o dodatek?? Chcę zaznaczyć że mam drugą pracę na pełen etat, a ta praca na 1/2 etatu była jako druga

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu