Dzień Matki 2024. Rośnie liczba kobiet aktywnych zawodowo, także w zawodach typowo męskich

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W kontekście Dnia Matki 2024 postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy, który mocno ewoluował w ciągu ostatnich kilku lat. – Choć firmy podejmują wiele działań na rzecz równouprawnienia płci, to właśnie panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie – mówi nam Justyna Mazur z Experis. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Sprawdź, dlaczego jest tak mało kobiet na stanowiskach, gdzie dominuje zatrudnienie mężczyzn.

Spis treści

Kobiety na rynku pracy są bardzo aktywne, chętnie podejmują nowe wyzwania.
W wielu przypadkach praca zawodowa kobiet stanowi tylko część ich codzienności, dlatego też zwracają uwagę na inne aspekty niż mężczyźni. Unsplash/ Gabrielle Henderson

Pozycja kobiet na obecnym rynku pracy

– Rola kobiet na obecnym rynku pracy ewaluuje - zmienia się znaczeni kobiet, a także rośnie liczba kobiet pracujących – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Justyna Mazur, manager zespołu rekrutacji w Experis. – Jednak ciągle jest ich mniej, niż mężczyzn – podkreśla.

Mazur zwraca uwagę, że jeżeli przyjrzymy się obecnemu rynkowi pracy, to 63 proc. kobiet jest aktywnych zawodowo, a 75 proc. mężczyzn pracuje. Jak tłumaczy, w dużej mierze wynika to z kwestii związanych z rodzicielstwem, ponieważ to kobiety częściej podejmują się opieki nad dzieckiem. – Do tego dochodzi przerwa związana z urlopem macierzyńskim, który często jest dodatkowo „wydłużany” – mówi.

Współczynnik aktywizacji zawodowej kobiet rośnie, w skali światowej osiąga obecnie nieco ponad 50 proc. Tegoroczne dane ManpowerGroup pokazały, że najbardziej aktywną grupą wiekową są specjalistki w wieku 25-54 lat, które rozwijają często zupełnie nowe ścieżki kariery, opowiedziały się za lepszym wynagrodzeniem i benefitami, a także skorzystały z modelu pracy hybrydowej. Jednak, jak podkreślają autorzy badania, pomimo wielu działań na rzecz równouprawnienia, wciąż w wielu organizacjach spotkać można różnicę w wynagrodzeniach czy awansach.

Kobiety na stanowiskach menadżerskich i elastyczne formy zatrudnienia

Coraz częściej u pracodawców możemy zauważyć elastyczność w zakresie czasu i miejsca wykonywania pracy. Aspekt ten stanowi niezwykle istotny punkt na liście wartości pracujących rodziców. – Dzięki temu firmy mają szansę na budowanie atrakcyjnego miejsca pracy, jednak to nie wszystko. Praca zdalna, dofinansowanie do żłobków czy udogodnienia dla kobiet w ciąży to tylko niektóre z oferowanych benefitów – wymienia.

Kobieta na wysokim stanowisku, to przede wszystkim inne spojrzenie, niż typowo męskie – mówi Mazur. – Z mojego punktu widzenia ważne jest nie tylko bycie kobietą na stanowisku liderskim, ale z punktu widzenia organizacji to dbanie o różnorodność w zespołach – dodaje.

Jak zauważa, obecnie bardzo dużo mówi się o kulturze, przynależności czy różnorodności. Dlatego, jej zdaniem, ważne jest, aby na każdym etapie codziennej pracy dbać o to, żeby zespoły projektowe były zróżnicowane pod względem płci, czy wieku.

– Mamy różne generacje na rynku pracy, co powoduje, że jest pewna świeżość, różne spojrzenie na istotne aspekty – tłumaczy i podkreśla, że tylko w ten sposób cała organizacja rozwija się, czerpie inspiracje i idzie do przodu.

Kobiety zatrudniane do pracy fizycznej w kontekście deficytów na polskim rynku pracy

Przy okazji warto podkreślić, że polski rynek pracy zmaga się z poważnymi deficytami kadrowymi, zwłaszcza w sektorach produkcji, logistyki i budownictwa. Sytuację pogarszają spadające liczby urodzeń, preferencje zawodowe młodych pokoleń oraz emigracja pracowników w wieku produkcyjnym do innych krajów.

Stereotypy (47,6 proc.), nierówna płaca (23,8 proc.) oraz dyskryminacja (21,6 proc.) – to zdaniem Polek i Polaków główne powody niezatrudniania kobiet na stanowiskach uznawanych za „męskie”. Większość badanych, bo 68,8 proc. jednocześnie uważa, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Job Impulse.

Mimo że zarówno kobiety, jak i mężczyźni uznają stereotypy, nierówną płacę i dyskryminację za główne przeszkody w zatrudnianiu kobiet w branżach produkcyjnej czy logistycznej, odsetek respondentek podzielających tę opinię jest wyższy. Zdaniem autorów badania może to sugerować, że częściej spotykają się one z brakiem równouprawnienia w miejscu pracy.

Jakie działania mogłyby pomóc wyeliminować kwestię nierównego zatrudnienia mężczyzn i kobiet na stanowiskach wymagających pracy fizycznej w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych czy budowlanych? 41,4 proc. badanych uważa, że kluczowe jest właściwe dostosowanie miejsc pracy dla pań, 34 proc. respondentów wskazało na drugim miejscu konieczność zmiany przepisów. Trzecim rozwiązaniem, na które postawiło 24,5 proc. ankietowanych, jest promocja firm zatrudniających kobiety do pracy fizycznej na portalach z ofertami pracy. Co ciekawe, 24,2 proc. ogółu zwróciło uwagę na kwestię dotacji dla przedsiębiorstw, zatrudniających większą liczbę kobiet. Wysoki odsetek odpowiedzi, 18,4 proc. uzyskało także działanie, jakim są kampanie społeczne w mediach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu