https://strefabiznesu.pl
reklama

Sprawdź najatrakcyjniejsze miejsca pracy wskazane przez Polaków. „Lider zaskoczeniem, ostatnio słyszeliśmy o redukcji etatów w tym sektorze"

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polscy pracownicy wskazali sektory, które postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. Na szczycie rankingu znalazł się sektor IT. – Myślę, że płace w sektorze IT działają mocno na wyobraźnię Polaków – mówi nam Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy i jednocześnie podkreśla, że lider zestawienia był pewnym zaskoczeniem, ponieważ w ostatnim czasie sporo się mówiło o tym, że pewne projekty w sektorze informatycznym w Polsce były zamykane, co wiązało się z redukcją zatrudnienia.

Spis treści

Sektor It, pomimo ostatnich doniesieniach o grupowych zwolnieniach, jest liderem zestawienia.
Liderem rankingu został sektor IT, który wskazał co drugi badany. Pozostałe dwa miejsca na podium należą do firm związanych z branżą motoryzacyjną. Unsplash/ Christina @ wocintechchat.com

Sektor IT najatrakcyjniejszym miejscem pracy dla Polaków

– Kiedy tworzyliśmy ranking najatrakcyjniejszych miejsc pracy, to nie pytaliśmy Polaków, czy podoba im się to konkretne miejsce pracy, czy ten konkretny sektor, czy też nie. W pierwszej kolejności ustalaliśmy jakie czynniki atrakcyjności pracodawcy mają dla nich największe znaczenie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy, Randstad Polska.

Okazuje się, że na pierwszym miejscu pojawia się wynagrodzenie i to zdaniem eksperta, niewątpliwie wpływa na postrzeganie poszczególnych sektorów, ale pojawia się jeszcze wile innych, ważnych czynników. Tym wybijającym się czynnikiem, są kwestie związane z możliwością rozwoju osobistego.

– Zdajemy sobie sprawę, że to czego nauczyliśmy się w szkole, czy na studiach, nawet w przypadku konkretnego zawodu, to już mocno się zdezaktualizowało. Rynek pracy idzie do przodu, ponieważ technologia i gospodarka idą do przodu – mówi. – W związku z czym, na bieżąco trzeba aktualizować swoją wiedzę – dodaje i przyznaje, że ma to bezpośredni wpływ na ranking najbardziej atrakcyjnych sektorów.

Na pierwszym miejscu znajduje się sektor informatyczny – podaje Żydek. – Myślę, że płace w sektorze IT działają mocno na wyobraźnie Polaków – przyznaje.

W badaniu Randstad Employer Brand Research, branża IT, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, awansowała – na 1. miejsce z 8. pozycji, osiągając 51 proc. wskazań. Ekspert zwraca uwagę, że sektor IT staje się „bardziej otwarty”. Jak wyjaśnia w rozmowie z nami, jeszcze do niedawna trzeba było mieć duże umiejętności, aby pracować w takim sektorze, zwłaszcza programistyczne, a obecnie pojawia się wiele stanowisk, które są uznawane w pewnym sensie za wsparcie dla sektora informatycznego. – Sztuczna inteligencja, przetwarzanie danych, to wszystko sprawia, że pojawia się miejsce także dl innych stanowisk, nie tylko dla programistów – wyjaśnia.

Żydek nie ukrywa, że lider zestawienia był pewnym zaskoczeniem, ponieważ w ostatnim czasie sporo się mówiło o tym, że pewne projekty w sektorze informatycznym w Polsce były zamykane, co wiązało się z redukcją zatrudnienia. Z drugiej strony przypomina, że wciąż praca w zawodzie informatyka nie dotyczy tylko i wyłącznie sektora IT, ale w zasadzie każdej gałęzi gospodarki.

Sektor motoryzacyjny doceniany przez polskich pracowników

Kolejne miejsca na podium zajmują odpowiednio sektor motoryzacyjny oraz sektor komponentów motoryzacyjnych – mówi i dodaje, że obydwu sektorach odczuwalne było spowolnienie gospodarcze, czy spadająca sprzedaż aut, powodowały pewne perturbacje, także w zatrudnieniu w tym sektorze.

Sektor motoryzacyjny, czyli zeszłoroczny lider, otrzymał w tym roku 50 proc. wskazań. Trzecią najczęściej wskazywaną branżą był pokrewny mu obszar produkcji komponentów motoryzacyjnych (49 proc.).

Jednak, jak podkreśla, w miejscu tradycyjnych fabryk samochodów, powstają zakłady, które „bardziej przypominają producentów procesorów komputerowych, wyglądają bardziej jak laboratoria”. – Obecnie pracuje się w nich głównie z elektroniką, czy z rozwiązaniami związanymi z elektromobilnością – mówi. – To są zupełnie nowe miejsca pracy, tworzące możliwości rozwojowe dla pracowników – podkreśla.

Obok wspomnianych możliwości rozwojowych, Żydek wskazuje tutaj także na fakt, że sektor motoryzacyjny jest lubiany przez mężczyzn, co niewątpliwie wpływa na jego ocenę. – Patrzymy przez pryzmat wykonywanych zadań, a duża część pracowników docenia tzw. treść pracy – podkreśla.

Trzy najlepiej oceniane sektory poza dobrą sytuacją finansową wyróżniała też możliwość rozwoju kariery. Branżę komponentów motoryzacyjnych dodatkowo charakteryzowała bardzo dobra reputacja firm działających w tym sektorze.

Kto stracił w rankingu atrakcyjności miejsca pracy?

Żydek przyznaje, że zauważalny jest trend słabnięcia zainteresowania sektorem kosmetycznym oraz sektorem farmaceutycznym.

– Jesteśmy już trochę dalej od pandemii, a sektor farmaceutyczny był szczególnie istotny w tamtym okresie – mówi ekspert. – Widać było, że te miejsca pracy były szczególnie docenianie – mówi.

Jego zdaniem, mogło się zdarzyć, że pracodawcy z tego sektora nie do końca nadążają za zmianami na rynku pracy, chociażby w kwestii wynagrodzeń, to automatycznie przekłada się na postrzeganie tego sektora przez polskich pracowników. Listę 25 najbardziej docenianych branż zamykają natomiast pracodawcy z sektora handlu detalicznego (35 proc.), sprzedaży hurtowej (32 proc.) oraz utrzymania czystości (29 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu