Ekologiczne i zeroemisyjne pojazdy w parkach narodowych

Maciej Badowski
Wideo
od 7 lat
Wkrótce w parkach narodowych turyści będą mogli skorzystać z ekologicznych środków transportu. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o elektromobilności. – Jestem przekonany, że nowe przepisy przyczynią się do rozwoju infrastruktury ładowania oraz popularyzacji ekologicznych środków transportu – komentuje dla Strefy Biznesu Jakub Bańkowski z Noxo Energy.

Spis treści

Zeroemisyjne pojazdy w parkach narodowych

– W celu ograniczenia negatywnego oddziaływania emisji zanieczyszczeń z transportu na zdrowie ludzi i środowisko, dyrektor parku narodowego może ustalić, w drodze zarządzenia, o którym mowa w art. 8e ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478), że działalność edukacyjna parku narodowego oraz udostępnianie obszaru parku narodowego będą realizowane przy użyciu pojazdów, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1–3 – czytamy w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Dotyczy to pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem oraz napędzanych gazem ziemnym.

– Zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadza ważne regulacje mające m.in. na celu przyspieszenie procesu dekarbonizacji transportu publicznego i flot pojazdów administracji państwowej. Nowelizacja zakłada m.in. obowiązek korzystania z autobusów zeroemisyjnych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w przypadku przekroczenia norm jakości powietrza wprowadzanie stref czystego transportu, czy podaje określone wytyczne co do liczby pojazdów zeroemisyjnych w administracji publicznej – komentuje dla portalu strefabiznesu.pl Jakub Bańkowski, członek zarządu Noxo Energy.

Jak podkreśla, jednym z istotnych elementów nowelizacji jest możliwość wprowadzenia pojazdów zeroemisyjnych – elektrycznych, napędzanych wodorem lub gazem ziemnym – na tereny parków narodowych.

Potencjał transportu zeroemisyjnego

– To ogromny krok w stronę bardziej zrównoważonego transportu w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych – podkreśla

Oznacza to, jak zauważą, nie tylko redukcję emisji spalin i hałasu, ale także realne odciążenie zwierząt, które dotąd były wykorzystywane w transporcie turystycznym, np. koni w górskich rejonach. – To rozwiązanie pokazuje, że nowoczesne technologie mogą iść w parze zarówno z ochroną środowiska, jak i troską o dobrostan zwierząt – tłumaczy.

–Cieszymy się, że coraz więcej instytucji i samorządów dostrzega potencjał zeroemisyjnego transportu, szczególnie w miejscach wrażliwych ekologicznie. Jest to także efekt rosnącej świadomości społeczeństwa, które coraz częściej oczekuje proekologicznych rozwiązań od instytucji publicznych – wskazuje.

Jestem przekonany, że nowe przepisy przyczynią się do rozwoju infrastruktury ładowania oraz popularyzacji ekologicznych środków transportu, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści zarówno środowisku, jak i mieszkańcom – podsumowuje.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu