Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Nałożyło się na to wiele czynników - nie tylko pandemia koronawirusa, ale także postępująca cyfryzacja i automatyzacja czy konieczność nauki nowych kompetencji. Co ciekawe, statystyki rekrutacji biją w wielu aspektach rekordy sprzed pandemii- wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”.
- Na początku pandemii część osób traciło pracę, a teraz pracodawcy pilnie poszukują pracowników w różnych branżach. Dziś na rynku pracy w Polsce panuje znaczące ożywienie- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. - Okazuje się, że co trzeci z nas szuka aktywnie nowego pracodawcy. Natomiast 85 proc. badanych jest otwartych na nowe oferty pracy. Co trzeci zmienił pracę w ciągu ostatnich dwóch latach- dodaje.
Co motywuje do poszukiwań nowej pracy? Najczęstszą motywacją pozostają zarobki. Jak wylicza ekspertka, zarabiać więcej chciałoby 73 proc. badanych. - Daleko za tą przyczyną znajdują się takie kwestie: 26 proc. badanych wskazało brak możliwości awansu i rozwoju, 25 proc. zaznaczyło poczucie bycia niedocenionym, a 18 proc. złą atmosferę w firmie- podaje Skwarska.
Jej zdaniem Polacy świadomie wybierają pracodawców, szukając o nich informacji i opinii, niemal 8 na 10 badanych (78 proc.) zwraca uwagę na renomę i dobrą opinię pracodawcy, a 61 proc. bierze pod uwagę benefity, decydując się na zmianę pracy.
W badaniu także zapytano o to dlaczego Polacy nie chcą zmieniać pracy. - Analogicznie, najczęstszym powodem są odpowiednie zarobki, które wskazało 42 proc. respondentów- mówi ekspertka i dodaje, że dla 30 proc. badanych liczą się dobra atmosfera w firmie i odpowiednia lokalizacja. Ponadto jako powód pozostania w starej pracy27 proc. ankietowanych wskazało na dobre relacje z szefem.
TOP najdroższych polskich zabytków wystawionych na sprzedaż [GALERIA]
Jednak jak się okazuje, zarobki są najczęstszym powodem zarówno do zmiany, jak i pozostania w pracy, choć gdy są niewystarczające, to motywują bardziej do poszukiwań nowego pracodawcy. Pandemia COVID-19 sprawiła, że rynek pracy jest jeszcze bardziej nakierowany na pracownika niż wcześniej.