Enea przejmuje sześć farm wiatrowych
Zarząd Enei poinformował, że umowa obejmuje nabycie 100 proc. udziałów w spółkach celowych będących właścicielami sześciu działających farm wiatrowych. Farmy te znajdują się w województwie zachodniopomorskim i mają łączną moc zainstalowaną 83,5 MW. Dodatkowo, umowa przewiduje opcję zakupu projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW.
– Wartość umowy wyniesie maksymalnie za farmy wiatrowe, opcję zakupu PV oraz potencjalną premię dla sprzedającego 914,8 mln zł – podała Enea.
Farmy wiatrowe objęte umową to Grzmiąca (6,0 MW), Białogard I (7,9 MW), Drawsko II (5,25 MW), Kołobrzeg (19,25 MW), Siemyśl (6,3 MW) oraz Liskowo (38,8 MW). Projekt farmy fotowoltaicznej, który jest na etapie gotowości do budowy, również znajduje się w Liskowie i ma moc 25,0 MW.
Mechanizmy umowy i warunki zawieszające
Umowa zakłada mechanizm earn-out, który polega na wypłaceniu potencjalnej premii dla sprzedającego w zależności od produktywności aktywów wiatrowych. Premia ta jest uzależniona od wiarygodnego poziomu produkcji energii z wiatru.
W umowie zawarty jest warunek zawieszający, polegający na konieczności uzyskania decyzji w sprawie bezwarunkowej zgody prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji. – Zakup projektu farmy fotowoltaicznej jest uzależniony od wyniku prowadzonego badania Due Diligence – zastrzegła polska spółka.
Enea podkreśliła, że o innych istotnych etapach tego procesu będzie informować w raportach.

Wpływ inwestycji na Eneę
Jak podkreśliła spółka, inwestycja zwiększa znacznie potencjał wytwórczy Grupy Kapitałowej Enea w oparciu o źródła OZE (w szczególności w obszarze farm wiatrowych) i pozwala na natychmiastowe i istotne zwiększenie udziału w rynku odnawialnych źródeł energii, bez konieczności wieloletniego procesu deweloperskiego.
– Ponadto Inwestycja daje możliwość dalszej rozbudowy i optymalizacji - przejęte farmy mogą stanowić bazę do przyszłej modernizacji, repoweringu lub integracji z innymi technologiami OZE, jak magazyny energii czy instalacje PV – zwróciła uwagę Enea.
O Enea Nowa Generacja
Enea Nowa Energia sp. z o.o., będąca w 100 proc. własnością Enea., zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii, w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz biogazowniami. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowiu i Płotach.
Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Inwestycje w odnawialne źródła energii są kluczowym elementem strategii Grupy, mającej na celu zwiększenie udziału zielonej energii w jej portfelu produkcyjnym.