Ewidencja pracy – sprawdź, czy znasz te zasady! Czym jest norma a czym wymiar czasu pracy? Jak to obliczyć i ułatwić sobie pracę?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ewidencja czasu pracy – jak prawidłowo rozliczać czas pracy pracownika?
Ewidencja czasu pracy – jak prawidłowo rozliczać czas pracy pracownika? 123rf.com
Rozliczanie czasu pracy może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednak wystarczy znać kilka zasad i wiedzieć, które przepisy regulują ewidencję pracy, aby rozliczenie czasu pracy pracownika przebiegało bezproblemowo. Obliczanie czasu pracy wymaga na początku poznania i zrozumienia podstawowych pojęć, takich jak norma pracy czy wymiar czasu pracy. Wiesz, jaka jest między nimi różnica? Potem wystarczy już tylko mieć pod ręką przepisy działu szóstego Kodeksu pracy (aż 7 rozdziałów!) i dobry program, który częściowo ułatwi prawidłowe obliczenia.

Co obejmuje ewidencja czasu pracy?

Ewidencja czasu pracy obejmuje okres czasu, w którym zatrudniony wypełnia swoje obowiązki zawodowe i pozostaje do dyspozycji pracodawcy. W czas pracy wliczane są także prawnie obowiązujące przerwy, przysługujące każdemu zatrudnionemu, które są zależne od miejsca i rodzaju wykonywanych czynności.

Do czasu pracy nie wlicza się jednak dojazd pracownika na miejsce wykonywanych czynności czy jego powrót do domu – przypomina Unicard, lider w zakresie rozwiązań związanych m.in. z rejestracją czasu pracy

Czym jest norma czasu pracy, a czym wymiar czasu pracy?

Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzin jakie pracownik może przepracować. Przy pięciodniowym planie pracy maksymalnie można przepracować 40h, czyli 8h na dzień. Natomiast wymiar czasu pracy oznacza realną liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować (w tygodniu, miesiącu).

Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Unicard najlepiej wyjaśnia to na przykładzie

Sierpień 2021 miał 4 pełne tygodnie po 40 godzin w każdym oraz dwa pojedyncze dni. A więc (4 tygodnie x 40h) + (2 dni x 8h). Wymiar czasu pracy w tym miesiącu wyniósł 176 godzin. Od tej liczby należy odjąć godziny, których pracownik nie przepracował z usprawiedliwionych powodów.

Ta zasada dotyczy pracowników zatrudnionych na pełny etat, jak i w niepełnym wymiarze. W przypadku tej drugiej grupy, wynik należy proporcjonalnie obniżyć np. jeśli wymiar pracy wynosi w danym miesiącu 160 godzin, dla pracownika zatrudnionego na pół etatu, będzie to 80 godzin.

Nie można zapomnieć o okresie rozliczeniowym. Najprościej rzecz ujmując jest to okres czasu, który może być wyrażany w tygodniach lub miesiącach, w którym to planowana jest praca. Po jego upływie następuje rozliczenie czasu pracy. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z automatyzacji procesów, poprzez outsourcing oraz programy księgowe i kadrowo-płacowe, co przyspiesza i ułatwia pracę w kadrach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu