Spis treści
Firmy odczuwają spowolnienie na rynku budowlanym
Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika, że 60 proc. firm budowlanych w Polsce zauważa spowolnienie na rynku, co jest spowodowane głównie niedostateczną podażą projektów. Ten niekorzystny trend jest szczególnie widoczny w kontekście inwestycji infrastrukturalnych, które są kluczowe dla stabilizacji branży.
Łukasz Michorowski z Deloitte podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę publiczną jako kluczowego elementu stabilizacji rynku.
"Niestety przedstawiciele firm budowlanych patrzą w przyszłość z niewielkim optymizmem. Ponad 60 proc. badanych uważa, że rynek w 2024 roku zmaga się z istotnym spowolnieniem i z niedostateczną podażą projektów. Dlatego w kontekście najbliższych lat jeszcze większego znaczenia nabierają szeroko rozumiane inwestycje w infrastrukturę publiczną, które pozwolą zapewnić branży pewną stabilizację" – stwierdził Łukasz Michorowski z Deloitte.
Mimo obecnych wyzwań, większość firm budowlanych wyraża optymizm co do przyszłości. 66 proc. ankietowanych spodziewa się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych dwóch lat, choć jest to wynik o 12 punktów procentowych niższy niż rok wcześniej.
- Coraz więcej firm rozważa ekspansję na rynki zagraniczne. Obecnie 43 proc. ankietowanych planuje takie działania, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Sektor budowlany w 2023 roku musiał stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym niepewności dotyczącej podaży projektów inwestycyjnych oraz presji na ceny i braki kadrowe.
- Koszty materiałów budowlanych pozostają wysokie, co w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi wpływa na niższą podaż nowych projektów.
"Mimo spadku tempa wzrostu cen, koszty materiałów budowlanych nadal pozostają wysokie, co w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi przekłada się na niższą podaż nowych projektów, w szczególności w segmencie kubaturowym. Równie ważnym czynnikiem jest oczekiwanie na transfer funduszy unijnych do Polski.
Przedstawiciele sektora wskazują także na niedobór siły roboczej, związany z m.in. odpływem pracowników z Ukrainy. Firmy usiłują zaradzić temu problemowi poprzez zatrudnianie pracowników z krajów azjatyckich, co nie zmienia faktu, że kwestia ta będzie szczególnie istotna w momencie poprawy koniunktury na rynku" - poinformowano.
Raport Deloitte pokazuje, że mimo trudności, 15 największych spółek budowlanych w Polsce odnotowało w 2023 roku 46,2 mld zł przychodów. Średni wzrost przychodów wyniósł 3,6 proc. rok do roku.
Liderzy rynku. Największe przychody zebrał Budimex
Grupa Budimex wypracowała 9,8 mld zł przychodów, co stanowi wzrost o 13,7 proc. w porównaniu do 2022 roku. Grupa Strabag i Grupa PORR również odnotowały znaczące wzrosty przychodów.
"Mimo wielu utrzymujących się wyzwań mających wpływ na sytuację branży budowlanej, większości firm z rankingu udało się wypracować w 2023 roku dodatni wynik finansowy. Jest to tym bardziej istotne, jeśli uwzględni się czynniki wpływające na ostateczną rentowność inwestycji, takie jak wyższe koszty realizacji czy utrzymujący się wysoki koszt finansowania zewnętrznego. Znaczna część spółek utrzymała także opłacalność realizowanych projektów, o czym świadczy średnia procentowa marża na sprzedaży wynosząca 6,4 proc." - stwierdził Michorowski.
Źródło:
