Firmy z tych branży zapowiadają wzrost płac w styczniu 2025 r.

Agnieszka Kamińska
Pracodawcy ostrożnie podchodzą do planów kadrowych na przyszły rok, ale i tak prawie połowa zapytanych w badaniu pracodawców zapowiada podwyżki wynagrodzeń. FOT. ILUSTRACYJNE  PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESSE
Pracodawcy ostrożnie podchodzą do planów kadrowych na przyszły rok, ale i tak prawie połowa zapytanych w badaniu pracodawców zapowiada podwyżki wynagrodzeń. FOT. ILUSTRACYJNE PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESSE FOT . PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESSE
47 proc. przedsiębiorstw planuje podwyżki wynagrodzeń w pierwszej połowie 2025 r. Odsetek firm, które przewidują nowe rekrutacje, wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc.

Spis treści

Więcej firm niż w poprzednim roku zapowiada nowe rekrutacje pracowników. Na pewno można tu mówić o pozytywnej zmianie. Pracodawcy, mimo wzrostu kosztów pracowniczych, widzą konieczność wzmacniania swoich zespołów. Z raportu „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad we współpracy z GfK dowiadujemy się, że największy potencjał rekrutacyjny wykazują firmy z sektora finansów i ubezpieczeń (43 proc.) oraz nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO), w którym 39 proc. pracodawców zamierza zwiększyć zatrudnienie. Ponad połowa pracodawców (61 proc.) planuje utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, a odsetek firm planujących redukcje zatrudnienia wyniósł 8 proc.

Swoją kondycję finansową dobrze ocenia 60 proc. pracodawców. Dobre oceny dominują szczególnie w branży finansowej i ubezpieczeniowej. Za to gorsze nastroje dominują w branży transportowej i logistycznej.

Większość pracodawców przewiduje niższe podwyżki płac niż w poprzednich latach

– W ostatnim roku pracodawcy ostrożnie podejmowali decyzje o nowych rekrutacjach i zwiększeniu zatrudnienia. Połowa badanych firm prognozuje stagnację gospodarki na początku 2025 r. Niepojący jest fakt, iż wyraźnie gorzej  kondycję gospodarki oceniają ważne dla nas branże – jak  budownictwo i handel. To przekłada się na plany dotyczące wysokości podwyżek wynagrodzeń w pierwszej połowie 2025 r. Większość pracodawców przewiduje niższe podwyżki płac niż w latach poprzednich – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

31 proc. firm zamierza przyznać podwyżki w przedziale 4-7 proc.

Chociaż spadła liczba firm, które deklarują podwyżki płac w przyszłym roku, to jednak nadal prawie połowa zapytanych w badaniu pracodawców (47 proc.) zapowiada wzrost wynagrodzeń. 17 proc. firm, które planują zmiany pensji, wskazuje na podwyżki w granicach 2-4 proc., 31 proc. zamierza przyznać podwyżki w przedziale 4-7 proc. Jedynie 7 proc. firm przewiduje podwyżki przekraczające 10 proc., a podwyżki w przedziale 7-10 proc. deklaruje 20 proc. pracodawców.

screen z raportu Randstad

W jakich branżach możliwy jest wzrost płac? Z raportu „Plany Pracodawców” wynika, że 54 proc. firm z sektora przemysłowego planuje podniesienie płac. W transporcie i logistyce – 48 proc. firm, w budownictwie – 43 proc., w sektorze zajmującym się obsługą nieruchomości i przedsiębiorstw – 61 proc., a w przypadku firm SSC/BPO – 41 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu