W ubiegłym roku na rynku pracownika utrzymywała się duża niepewność, a popyt na usługi agencji zatrudnienia był mniejszy niż przed pandemią. Tego typu firmom udało się znaleźć zajęcie dla ponad 1 mln osób – wynika z raportu „Informacja o działalności agencji zatrudnienia w 2020 roku” Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, na który powołuje się Polskie Forum HR.
W 2020 r. zatrudnienie lub inną pracę zarobkową znalazło 206 tys. osób korzystających z rekrutacji stałych za pośrednictwem agencji zatrudnienia (o 34 proc. mniej niż w 2019 roku). Sporą część kandydatów, z którymi podpisano umowy, stanowili cudzoziemcy (39 proc. wobec 42 proc. rok wcześniej). Podczas pandemii praca najczęściej była oferowana pracownikom opieki osobistej w ochronie zdrowia i pokrewnym, gdzie indziej niesklasyfikowanym. Na te stanowiska przyjęto do pracy 27 tys. osób.
Warto przeczytać również:
U zagranicznych pracodawców posadę znalazły 142 tys. osób (o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu), z czego aż 59 proc. kandydatów było potrzebnych na mniej niż trzy miesiące, 30 tys. osób stanowili magazynierzy i pokrewni, a ponad 70 proc. klientów wyjechało w celach zarobkowych do Niemiec lub Holandii.
Przeszło trzykrotnie więcej, bo 660 tys. osób, które zgłosiły się do agencji zatrudnienia, skierowano do pracy tymczasowej (o 52 tys. mniej niż przed rokiem), z czego 40 proc. stanowili cudzoziemcy. Umowy o pracę tymczasową podpisano w 45 proc. przypadków, resztę stanowiły inne formy zatrudnienia. Co drugi pracownik (51 proc.) dostał pracę na okres do trzech miesięcy. Na rynku funkcjonowało aż 8818 pośredników. W tym czasie zarejestrowano aż 1797 nowych podmiotów, ale drugie tyle firm, bo 1739, zniknęło z rejestru agencji zatrudnienia.
Warto przeczytać również:
Podczas pandemii w takich branżach jak gastronomia czy automotive zmniejszyło się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Zgodnie z danymi Polskiego Forum HR w 2020 r. rynek pracy tymczasowej skurczył się o 10 proc., ale firmy działające w logistyce, produkcji przemysłowej, transporcie, branży e-commerce czy IT często zwracają się do agencji zatrudnienia z prośbą o pomoc w obsadzeniu wolnych stanowisk.
