Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wynika, że cały czas co trzeci student zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. Identyczny wynik otrzymano w badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku. Mniej więcej co piąty student (22 proc.) otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę. Nieznacznie spadła liczba najgorzej zarabiających – 4 proc. studentów dostaje poniżej tysiąca złotych, a 15 proc. od tysiąca do dwóch tysięcy.
– Biorąc pod uwagę spadek liczby najmniej zarabiających studentów możemy przyjąć twierdzenie, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r., kiedy pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto wynagrodzenia otrzymywała blisko 1/3 pracujących studentów – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, cytowany w przesłanym komunikacie.
Gdzie studenci zarabiają najwięcej, a gdzie najmniej
Studentów zarabiających powyżej siedem tysięcy złotych miesięcznie na rękę można znaleźć w
- Warszawie,
- Łodzi,
- Szczecinie,
- Toruniu,
- Bydgoszczy.
Nad morzem – w Trójmieście i Szczecinie – odnotowano także zarobki wśród studentów na poziomie pomiędzy sześć a siedem tysięcy złotych netto. Po drugiej stronie skali znajduje się Łódź – w niej aż 8 proc. studentów jest wynagradzana poniżej tysiąca złotych miesięcznie. To największy odsetek wśród badanych ośrodków miejskich. Prawie co trzeci student z Krakowa i Poznania zarabia poniżej dwóch tysięcy złotych netto. W Warszawie, która zazwyczaj jest liderem rankingów zarobków, najwięcej studentów (32 proc.) otrzymuje pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych.
Studentki są wynagradzane gorzej
Badanie „Student w pracy” pokazuje, że już na pierwszym etapie ścieżki zawodowej kobiety są gorzej wynagradzane od mężczyzn. 6 proc. studiujących pań otrzymuje pensję poniżej tysiąca złotych netto, a 19 proc. – pomiędzy tysiąc a dwa tysiące złotych. Dla panów te wartości są o połowę mniejsze – to odpowiednio 3 proc. i 10 proc. W kolejnych przedziałach skali zarobków proporcje się odwracają i kobiet jest dwa razy mniej niż mężczyzn.
– Równouprawnieniu sprzyja jawność. Warto zwrócić uwagę na firmy, w których pensja będzie znana zanim wyślemy CV. Ważna jest też ocena zwrotna dla pracodawców udzielana przez pracowników. Tym warto się kierować już na etapie wyboru stażu – tłumaczy Owerko.
Jakich zarobków oczekują studenci?
Wbrew pozorom, młodzi ludzie wcale nie marzą o ogromnych zarobkach, a przynajmniej tak deklarują. W skali ogólnopolskiej 23 proc. chciałoby zarabiać pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych. Ale w Krakowie takiej pensji życzyłoby sobie prawie 40 proc. ankietowanych. 19 proc. studentek i studentów z Polski marzy o pensji między cztery a pięć tysięcy złotych.
Najwięcej w Trójmieście – taki pogląd wyraża tam blisko co trzeci badany (27 proc.). Pomiędzy pięć a sześć tysięcy złotych miesięcznie na rękę chce zarabiać 16 proc. studentów z próby ogólnokrajowej. W tej grupie najwięcej jest osób z Wrocławia (29 proc.). Wynagrodzeniem powyżej dziesięć tysięcy złotych netto miesięcznie zainteresowanych jest 11 proc. studentów ze Szczecina. W skali kraju tylko 4 proc. jest aż tak ambitne.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?