Ile zarabiają studenci? Młodzi deklarują, że nie zależy im na wysokich zarobkach. W jakich regionach studenci zarabiają najwięcej?

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r.– wskazuje ekspert.
– Gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r.– wskazuje ekspert. pixabay
Większość osób studiujących na polskich uczelniach zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych netto, czyli podobnie jak przed rokiem – wynika z badania „Student w pracy”. Najwięcej dobrze opłacanych studentów jest w Szczecinie i Trójmieście. Najmniej zarabiają studenci w Krakowie i Poznaniu. Jednocześnie zwrócono uwagę, że zmniejszyły się nierówności w wynagrodzeniach.

Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wynika, że cały czas co trzeci student zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. Identyczny wynik otrzymano w badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku. Mniej więcej co piąty student (22 proc.) otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę. Nieznacznie spadła liczba najgorzej zarabiających – 4 proc. studentów dostaje poniżej tysiąca złotych, a 15 proc. od tysiąca do dwóch tysięcy.

– Biorąc pod uwagę spadek liczby najmniej zarabiających studentów możemy przyjąć twierdzenie, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r., kiedy pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto wynagrodzenia otrzymywała blisko 1/3 pracujących studentów – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, cytowany w przesłanym komunikacie.

Gdzie studenci zarabiają najwięcej, a gdzie najmniej

Studentów zarabiających powyżej siedem tysięcy złotych miesięcznie na rękę można znaleźć w

  • Warszawie,
  • Łodzi,
  • Szczecinie,
  • Toruniu,
  • Bydgoszczy.

Nad morzem – w Trójmieście i Szczecinie – odnotowano także zarobki wśród studentów na poziomie pomiędzy sześć a siedem tysięcy złotych netto. Po drugiej stronie skali znajduje się Łódź – w niej aż 8 proc. studentów jest wynagradzana poniżej tysiąca złotych miesięcznie. To największy odsetek wśród badanych ośrodków miejskich. Prawie co trzeci student z Krakowa i Poznania zarabia poniżej dwóch tysięcy złotych netto. W Warszawie, która zazwyczaj jest liderem rankingów zarobków, najwięcej studentów (32 proc.) otrzymuje pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych.

Studentki są wynagradzane gorzej

Badanie „Student w pracy” pokazuje, że już na pierwszym etapie ścieżki zawodowej kobiety są gorzej wynagradzane od mężczyzn. 6 proc. studiujących pań otrzymuje pensję poniżej tysiąca złotych netto, a 19 proc. – pomiędzy tysiąc a dwa tysiące złotych. Dla panów te wartości są o połowę mniejsze – to odpowiednio 3 proc. i 10 proc. W kolejnych przedziałach skali zarobków proporcje się odwracają i kobiet jest dwa razy mniej niż mężczyzn.

– Równouprawnieniu sprzyja jawność. Warto zwrócić uwagę na firmy, w których pensja będzie znana zanim wyślemy CV. Ważna jest też ocena zwrotna dla pracodawców udzielana przez pracowników. Tym warto się kierować już na etapie wyboru stażu – tłumaczy Owerko.

Jakich zarobków oczekują studenci?

Wbrew pozorom, młodzi ludzie wcale nie marzą o ogromnych zarobkach, a przynajmniej tak deklarują. W skali ogólnopolskiej 23 proc. chciałoby zarabiać pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych. Ale w Krakowie takiej pensji życzyłoby sobie prawie 40 proc. ankietowanych. 19 proc. studentek i studentów z Polski marzy o pensji między cztery a pięć tysięcy złotych.

Najwięcej w Trójmieście – taki pogląd wyraża tam blisko co trzeci badany (27 proc.). Pomiędzy pięć a sześć tysięcy złotych miesięcznie na rękę chce zarabiać 16 proc. studentów z próby ogólnokrajowej. W tej grupie najwięcej jest osób z Wrocławia (29 proc.). Wynagrodzeniem powyżej dziesięć tysięcy złotych netto miesięcznie zainteresowanych jest 11 proc. studentów ze Szczecina. W skali kraju tylko 4 proc. jest aż tak ambitne.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu