Inflacja trzyma Polaków: ceny wciąż w górę, a poprawy na horyzoncie brak

Maciej Badowski
GUS potwierdził, że inflacja wzrosła w październiku do 5 proc. Wzrost ten w dużej mierze napędza lipcowe częściowe odmrożenie cen energii.
GUS potwierdził, że inflacja wzrosła w październiku do 5 proc. Wzrost ten w dużej mierze napędza lipcowe częściowe odmrożenie cen energii. Mariusz Kapała/ Polska Press
Inflacja w październiku 2024 roku wyniosła 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że inflacja do celu NBP powróci najpewniej dopiero w 2026 roku.

Inflacja w październiku wyniosła 5 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5 proc. – podał w piątek 15 listopada Główny Urząd Statystyczny.

Jednocześnie GUS poinformował, że w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3 proc.

– Finalny odczyt inflacji za październik okazał się zgodny z pierwotnym szacunkiem. Spory wzrost cen w ujęciu rocznym zanotowała energia elektryczna (+21 proc.), co jest konsekwencją częściowego uwolnienia cen – wskazuje w przesłanym komentarzu portalowi strefabiznesu.pl Piotr Ludwiczak, Zarządzający VIG/C-QUADRAT TFI. 

Jednocześnie przypomina, że w przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów przedstawi plan mrożenia cen energii na 2025 r., co może być kluczowe dla kształtowania się inflacji i stóp procentowych w zbliżającym się roku.

– Inflacja do celu NBP najpewniej powróci dopiero w 2026 roku. Inflacja bazowa wyniosła ok. 4,2 proc. – skomentowali za pośrednictwem platformy X eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jednocześnie dodają, że ceny usług pozostają szczególnie podatne na presję inflacyjną – wzrosły o 6,7 proc., podczas gdy ceny towarów zwiększyły się o 4,3 proc. Dobra koniunktura oraz rosnące koszty pracy wpływają na wzrost cen w usługach. Dlatego inflacja bazowa pozostanie podwyższona – dodają.

Jak prognozują, kształt inflacji na początku 2025 roku w dużej mierze uzależniony będzie od decyzji administracyjnych o cenach energii. – Listopadowa projekcja NBP pokazuje, że odmrożenie cen podniesie inflację o 1,3 pkt w I kwartale do 6,6 proc. Taki scenariusz jest jednak bardzo pesymistyczny – rząd projektuje rozwiązania mające na celu ograniczenie tempa zmian – wskazują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu