Jak inflacja zmieniła podejście pracowników? Częściej bierzemy nadgodziny, zmieniamy pracę i prosimy o podwyżki

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ponad połowa Polaków obawia się, że nie dostanie podwyżki z powodu kryzysu gospodarczego
Ponad połowa Polaków obawia się, że nie dostanie podwyżki z powodu kryzysu gospodarczego Arkadiusz Lawrywianiec / Polska Press
Ponad połowa pracowników deklaruje, że inflacja wpłynęła na ich decyzje zawodowe. Co piąta osoba decyduje się na pracę dorywczą, 10 proc. prosiło o podwyżkę, a 13 proc. dorabia poprzez nadgodziny. Coraz częściej decydujemy się też na zmianę pracodawcy.

Spis treści

Raport "Monitor Rynku Pracy" sporządzony przez Instytut Badawczy Randstad wskazuje, że rosnąca inflacja i trwający kryzys gospodarczy znacznie wpływają na decyzje zawodowe. W III kwartale 2022 roku wzrosły też obawę o utratę pracy, o czym informowało 32 proc. ankietowanych.

Jeśli pominiemy rok 2020, to ostatni raz 32 proc. (lub więcej) pracowników martwiło się o utrzymanie ciągłości swojego zatrudnienia w I kwartale 2017 roku. Żyjemy w okresie ogromnej niepewności, bo prócz nadchodzących chudych lat mamy wojnę za miedzą, szalejące ceny energii i utrudnienia w dostępie do surowców energetycznych oraz zainicjowaną m.in. przez te czynniki inflację - mówił w rozmowie z PAP ekspert rynku pracy Łukasz Komuda.

Rotacja w firmach - kto i czemu zmienia pracę?

Rotacja na rynku pracy w ostatnim czasie wzrosła o 3 pp., co z pewnością nie jest przypadkiem. Najczęściej mówi się o kryzysie, z którym wiąże się chęć podniesienia zarobków i ustabilizowania sytuacji, ale to nie wszystko.

Jak wynika z danych Randstadu, najczęstszą przyczyną zmiany pracy jest m.in.:

  • wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy (48 proc.),
  • chęć rozwoju zawodowego (47 proc.),
  • korzystniejsze warunki zatrudnienia u innego pracodawcy (34 proc.),
  • niezadowolenie z poprzedniej pracy (29 proc.),
  • utrata pracy u poprzedniego pracodawcy (22 proc.),
  • potrzeba wprowadzenia zmian w życiu zawodowym (16 proc.).

Analizując powyższe wyniki widać zatem, że kluczowa w podejmowaniu decyzji jest nie tylko chęć poprawy sytuacji finansowej, ale także potrzeba rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

Przez ostatnie sześć miesięcy najczęściej pracę zmieniały osoby z branży kulturalno-sportowej, logistycznej, IT, finansowej oraz handlowej. Coraz mniej rotacji widać w gastronomii i hotelarstwie, co świadczy o tym, że pandemiczne trudności zostały już zażegnane.

Jak pracownicy reagują na inflację?

Instytut Badań Randstad zauważa, że wysoka inflacja sprawiła, że Polacy częściej poszukują dodatkowego źródła zarobku. 19 proc. ankietowanych zdecydowało się ostatnio na pracę dorywczą, 13 proc. dorabia poprzez nadgodziny, a 10 proc. poprosiło o podwyżkę. Ankietowani deklarowali również, że w związku z rosnącymi kosztami życia zaczęli podnosić swoje kwalifikacje, zmienili zawód lub podjęli decyzję o przekwalifikowaniu.

Wyniki badania, zwłaszcza te dotyczące decyzji o podjęciu dodatkowych form zarobkowania, pokazują, że inflacja staje się wyzwaniem realnie dotykającym istotny odsetek Polaków. Widać zarazem, że oferowane przez pracodawców podwyżki niekoniecznie odpowiadają oczekiwaniom. To z kolei może przełożyć się na wyższą rotację załogi, mniejsze zaangażowanie pracowników lub jedno i drugie - przekazała dyrektor Randstad Polska Monika Hryniszyn.

W związku z kryzysem gospodarczym ponad połowa ankietowanych obawia się, że nie dostanie podwyżki wynagrodzenia. 41 proc. twierdzi, że w najbliższym czasie nie dostanie awansu, a 30 proc. uważa, że obecna sytuacja ekonomiczna może doprowadzić do redukcji etatów i zwiększenia liczby obowiązków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu