Jaką cenę ma praca w korporacji? Blaski i cenie zatrudnienia w dużej firmie

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Viktor Krc/ Unsplash.com
Praca w korporacji kojarzy się Polakom ze stabilnym zatrudnieniem i wyższymi zarobkami. Niestety, kariera w dużym przedsiębiorstwie ma również minusy, o których nie rozmawia się otwarcie.

Aż 74 proc. Polaków zgodziłoby się pracować wbrew swoim przekonaniom w korporacji, byle więcej zarabiać. W tej grupie 14 proc. osób w zamian chciałoby otrzymać wynagrodzenie pięciokrotnie wyższe od obecnego, co piąta osoba (22 proc. ) porzuciłaby własne przekonania dla pensji dwukrotnie przewyższającej aktualne zarobki, a co piąty ankietowany życzyłby sobie w zamian trzykrotności aktualnego wynagrodzenia (20 proc.) – wynika z badania „Korporacje z piekła rodem” serwisu LiveCareer Polska. Tylko co piąty pracownik (19 proc.) w wieku od 26 do 39 lat nie skorzystałby z możliwości zatrudnienia w korporacji ze względów etycznych.

Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl i autorka badania, uważa, że dla osób przed czterdziestką motorem do porzucenie własnych wartości są głównie względy finansowe. Dwudziesto- i trzydziestolatkowie często potrzebują środków na założenie rodziny czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Przeczytaj również:

Młodzi ludzie bardziej restrykcyjnie podchodzą do złego traktowania pracownika i ekologii: 67 proc. badanych zadeklarowało, że nie przyjęłoby oferty pracy w firmie, która źle traktuje osoby zatrudnione lub nie dba o zanieczyszczanie środowiska, np. produkuje zbyt dużą ilość odpadów, a 65 proc. ankietowanych potępia: wyzysk pracowników w biedniejszych krajach oraz prowadzenie działań, które przyśpieszają negatywne zmiany klimatu. Co ciekawe, tylko 68 proc. respondentów jest zdania, że praca w korporacji nie stanowi powodu do wstydu.

Małgorzata Sury podkreśla, że konsumenci i pracownicy często nie zdają sobie sprawy ze skali fatalnych w skutkach działań swojego pracodawcy, takich jak: złe warunki zatrudnienia w krajach rozwijających się, emisja gazów cieplarnianych czy doprowadzanie do przymusowych wysiedleń w krajach trzeciego świata w celu wydobycia surowców.

Może Cię zainteresuje:

Co drugi były lub obecny pracownik korporacji (56 proc.) wśród największych wad pracy w dużym przedsiębiorstwie wymienia stres, a blisko połowa badanych (49 proc.) narzeka na współzawodnictwo współpracowników. Osoby z tej grupy dostrzegają także plusy pracy w środowisku korporacyjnym. Są to przede wszystkim: stabilność zatrudnienia (52 proc.) oraz wyższa pensja, w porównaniu z mniejszymi pracodawcami (46 proc.). Blisko 54 proc. Polaków wskazuje na zbyt duże dysproporcje między pensjami pracowników a menadżerów i prezesów.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu