Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Złe wieści dla kredytobiorców. Raty kredytów nawet dwukrotnie wyższe

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Jest to jest już 8 z rzędu podwyżka stóp procentowych. Jak podają eksperci HRE Investments, raty złotowych kredytów mieszkaniowych poszły już w górę o 3/4, a to, ich zdaniem, jeszcze nie koniec. Natomiast na pierwsze obniżki rat poczekamy co najmniej do 2023 roku.

75 pkt bazowych w górę

Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Była to już ósma podwyżka w bieżącym cyklu. W jego ramach koszt pieniądza w Polsce wywindowano o 5,15 pkt proc. W rezultacie stopa referencyjna wynosi obecnie 5,25 proc., czyli najwięcej od globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.

– W Polsce trwa najostrzejszy cykl zacieśniania polityki finansowej w tym wieku. Co ciekawe, z miesiąca na miesiąc, a wręcz z tygodnia na tydzień przesuwają się w górę oczekiwania od-nośnie do poziomu, przy którym zakończy się trwająca od października ub.r. seria podwyżek stóp procentowych – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, główny analityk cinkciarz.pl. – Odzwierciedlają to nieprzerwane zmiany z rynku pieniężnego, gdzie stawki WIBOR 3M czy 6M z wyprzedzeniem odzwierciedlają decyzje władz i są ich narzędziem wpływania na go-spodarkę i tendencje cenowe – dodaje.

Drastyczny spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 44,9 proc. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8 proc. – podaje Biuro Informacji Kredytowej.

Z kolei średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. wyniosła 353,95 tys. zł i była wyższa o 5,7 proc. w relacji do wartości z kwietnia 2021 r. i niższa o 3,2 proc. niż w marcu 2022 r.

– Obecny odczyt Indeksu jest zapowiedzią dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach. Kwietniowa wartość Indeksu jest najniższa od kwietnia 2009 r. czyli od 13 lat, kiedy stopa referencyjna wynosiła 3,75%. Na kwietniową wartość negatywnie wpłynęły dwa czynniki, które go kształtują - mniejsza niż przed rokiem liczba wnioskodawców oraz wyhamowanie wzrostu wartości wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r. – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, cytowany w komunikacie.

To nie koniec cyklu podwyżek stóp procentowych

Zdaniem Bartosza Turka oraz Oskara Sękowskiego, ekspertów HRE Investments wszystko wskazuje na to, że majowa decyzja RPP wciąż nie zakończy cyklu podwyżek. – Prognozy odnośnie tego jak wysoko poszybuje koszt pieniądza w Polsce zmieniają się ostatnio z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień – komentują.

– Na początku maja 2022 roku z kontraktów terminowych na stopę procentową wynika, że stopa referencyjna (główna) w bieżącym roku może wynieść 7-7,5 proc. Jeśli tak się stanie, to rata może pójść w górę jeszcze o dodatkowe 10-15 proc. Jeśli szukać jakiegoś drobnego pocieszenia, to już w 2023 roku można spodziewać się tego, że koszt pieniądza, a więc też raty kredytów, mogą powoli zacząć spadać. Tak przynajmniej sugerują bieżące prognozy – wskazują w swojej analizie.

Agnieszka Łuczak, Lendi przyznaje, że podwyżka stóp procentowych z maja 2022 roku na pewno nie jest ostatnią, o czym "jasno informował miesiąc temu prezes RPP Adam Glapiński". – Biorąc pod uwagę kwietniowy odczyt inflacji na poziomie 12,3%, na pewno musimy spodziewać się kolejnych wzrostów. Myślę, że czekają nas kolejne podwyżki, zarówno w czerwcu jak, i w lipcu - mam nadzieję, że już ostatnie – tłumaczy.

Największe podwyżki rat już za kredytobiorcami?

Gdy RPP przed miesiącem zszokowała ostrą podwyżką o 100 pkt (oczekiwana była zmiana o połowę mniejsza), WIBOR 3M podniósł się w bezpośredniej reakcji o mniej niż 35 pkt bazowych. Jak wyjaśnia Sawicki, obecna podwyżka, już poniżej prognoz, "nie będzie rodzić nawet takich przetasowań". – Płynny, stopniowy wzrost stawek rynku pieniężnego po kolejnych sygnałach z gospodarki oznacza, że zamiary RPP zostały dogłębnie przetrawione. W ostatnim miesiącu stawka WIBOR 3M podniosła się do blisko 6,25 proc., co oznacza podbicie o ok. 100 pkt bazowych od poprzedniej podwyżki – wyjaśnia.

Jak tłumaczy, podwyżki stóp procentowych i rosnące stawki WIBOR są o tyle istotne, że dają się we znaki polskim kredytobiorcom, zwłaszcza tym, którzy zadłużali się, gdy stopy były bliskie zeru. Od kilku miesięcy raty zobowiązań rosną jednak drastycznie. Jak mocno mogą jeszcze się zwiększyć?

– Wszystko wskazuje na to, że nie należy się spodziewać finału podwyżek stóp poniżej pułapu 6,5-7,0 proc. Będzie można ogłosić go nie wcześniej niż za kilka miesięcy, kiedy uzasadniona stanie się teza, że szczyt inflacji jest już za nami, a stopniowe wygasanie presji cenowej potwierdzone zostanie lipcową projekcją inflacyjną NBP. Oznacza to, że powoli zbliżamy się do końca okresu wzrostu rat kredytów hipotecznych. Gdy stopy wejdą w fazę stabilizacji, stawki będące punktem odniesienia dla obliczania rat kredytów powinny nieznacznie je przewyższać. Dla przykładu: w poprzedzającym pandemię kilkuletnim okresie utrzymywania stóp procentowych NBP na pułapie 1,5 proc. WIBOR 3M przyjmował średnią wartość 1,71 proc., a WIBOR 6M – 1,79 proc. Co więcej, stawki potrafiły nie zmieniać swojej wartości przez całe miesiące, a ich ruchy, jeśli miały miejsce, były symboliczne – podkreśla analityk Cinkciarz.pl.

Premier Morawiecki obiecuje wsparcie dla kredytobiorców

Pomoc ma być skierowana do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Funkcjonować będą 4 filary wsparcia dla kredytobiorców:

 • 4 miesiące „wakacji kredytowych” – wartość wsparcia to ok. 3 mld zł rocznie (przesunięcie dochodu).
 • Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami – wartość wsparcia to 1,4 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r.
 • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 r. – wartość wsparcia to ok. 1 mld zł rocznie.
 • Dodatkowy mechanizm odporności systemu – Fundusz Pomocy.

Zdaniem ekspertów HRE Investments, przedstawiony przez premiera plan pomocy kredytobiorcom "powinien wyraźnie ulżyć rodakom posiadającym „złotowe hipoteki”. – Stanie się tak, o ile szybko w życie wejdzie zapowiedziany pakiet pomocy – wskazują.

– Rozwiązania te teoretycznie powinny odsunąć widmo problemów od większości posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Przy tym członkowie RPP nie mogą jednak zapominać, że nadmierne podwyżki stóp procentowych źle wpływają też na dynamikę wzrostu gospodarczego, poziom bezrobocia czy ogólnie kondycję rynku pracy. Chodzi o to, że Rada Polityki Pieniężnej ma dziś za zadanie obniżenie inflacji, ale musi pamiętać też o tym, aby nie przesadzić, bo na drugiej szali spoczywa kondycja gospodarki i powiązana z nią sytuacja na rynku pracy – wyjaśniają.

Z kolei zdaniem Sawickiego, im znaczniejsza będzie rządowa pomoc dla części kredytobiorców, tym mocniej ucierpią inni. – Rządowe ulgi osłabiają bowiem oddziaływanie podstawowego oręża banku centralnego, który podnosi stopy procentowe, by schłodzić popyt. Aspekt ten wpisuje się w szerzej postrzeganą politykę luzowania fiskalnego: cięcie podatków przez rząd i zwiększenie wydatków, gdy bank centralny walczy, by inflacja nie wymknęła się spod kontroli, wymaga od władz monetarnych jeszcze bardziej zdecydowanego działania – wyjaśnia.

Ostre podwyżki stóp, albo groźna spirala płacowo-cenowa

Zdaniem Sawickiego "potrzeba ostrych działań ze strony banku centralnego jest naprawdę żywotna". Inflacja wg szacunków GUS w kwietniu przybrała wartość 12,3 rok do roku, osiągając pułapy nienotowane w XXI wieku. Ceny wykonały kolejny mocny, 2-proc. skok w ujęciu miesiąc do miesiąca, a inflacyjny szczyt jeszcze nie został osiągnięty.

– RPP nie działa rzecz jasna na podstawie bieżącej inflacji, tym bardziej że obecnie kreują j: drożejąca żywność i energia, a zatem czynniki, których ceny znajdują się w znacznej części poza sferą oddziaływania RPP. Przy relatywnie niskim bezrobociu w Polsce, rozpędzonej go-spodarce i wysokiej dynamice płac skoki cen zagrażają jednak ugruntowaniu się przekonania, że ceny nadal mogą szybko i zdecydowanie rosnąć. Stąd już tylko o krok do rozkręcenia się niebezpiecznej spirali płac i cen, czemu władze monetarne muszą zdecydowanie przeciwdziałać – argumentuje Bartosz Sawicki.

Bieżąca spłata kredytu jest obciążeniem? Sprawdź co możesz zrobić

– W sytuacji rosnących stawek procentowych WIBOR używanych w kredytach hipotecznych, spłata rat może być dla niektórych osób coraz większym obciążeniem. Znaczącą ulgą może być skorzystanie z szeregu narzędzi wsparcia, które gwarantują polskie przepisy. Mogą one mieć duże znaczenie szczególnie dla tych grup kredytobiorców hipotecznych, dla których spłata rat kredytu hipotecznego stanowi poważne obciążenie budżetu domowego – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

UOKiK na swojej stronie przygotował krótki poradnik dla kredytobiorców. Wśród narzędzi z których mogą skorzystać kredytobiorcy wymieniono:

 • ustawowe wakacje kredytowe,
 • nadpłatę kredytu,
 • zmianę oprocentowania na stałą stopę procentową,
 • negocjowanie marży,
 • wydłużenie długości spłaty kredytu.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 05.05.2022 roku kształtuje się następująco:

 • stopa referencyjna - 5,25% w skali rocznej (poprzednio 4,50%),
 • stopa lombardowa - 5,75% w skali rocznej (poprzednio 5,00%),
 • stopa depozytowa - 4,75% w skali rocznej (poprzednio 4,00%),
 • stopa redyskonta weksli - 5,30% w skali rocznej (poprzednio 4,55%),
 • stopa dyskontowa weksli - 5,35% w skali rocznej (poprzednio 4,60%)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu