Spis treści
Podczas zimowego wypoczynku jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju kontuzje lub urazy. Spowodowane jest to popularnością sportów zimowych, które często uprawiamy bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Po wypadku w Polsce koszt leczenia najczęściej pokryje NFZ, jednak za granicą sprawa wygląda inaczej. Rachunek za pomoc medyczną może bowiem wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przed zagraniczną podróżą warto zadbać o wyrobienie karty EKUZ, a także wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
Czym jest karta EKUZ?
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to bezpłatny pakiet opieki zdrowotnej akceptowany w krajach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dokument ten uprawnia do uzyskania pomocy medycznej na terytorium:
- Unii Europejskiej,
- Islandii,
- Norwegii,
- Liechtensteinu,
- Wielkiej Brytanii,
- Szwajcarii.
Karta obowiązuje także na terytoriach zamorskich takich, jak Gujana Francuska, Gwadelupa, Reunion, Martynika, St. Pierre-et-Miquelon, Madera, Azory, Wyspy Kanaryjskie i Majorka.
Celem wdrożenia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest zapewnienie turystom z różnych krajów UE możliwości bezpłatnego korzystania z podstawowych świadczeń medycznych poza miejscem zamieszkania. To wyjątkowo pomocne rozwiązanie, które ochroni przed dużymi wydatkami lub pomoże zmniejszyć koszty leczenia.
Jaki jest zakres ochrony EKUZ?
Zakres ochrony oferowany przez kartę EKUZ zależy od kraju, do którego się wybierzemy. Zazwyczaj polega on na podstawowej pomocy medycznej, oferowanej przez lekarza. Wliczają się w to przede wszystkim niezbędne wydatki na ochronę zdrowia i życia.
Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach pacjenci i tak będą musieli pokryć część wydatków, np. we Francji zapłacą 30 proc. honorarium lekarza, a w Austrii dodatkowo zapłacą za przejazd karetką. Najczęściej rozliczenie za pomoc medyczną realizowane jest pomiędzy instytucjami, lecz czasem konieczne będzie zapłacenie pełnej kwoty, a zwrot pieniędzy przysługiwać będzie dopiero w Polsce, po złożeniu wniosku o refundację. Przed podróżą do danego kraju warto się także upewnić, które placówki medyczne mają podpisane umowy z ubezpieczalnią.
- Z tą kartą nie licz na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli Cię ząb, dentysta Ci pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju (np. dostaniesz tańsze wypełnienie). Jeśli złamiesz nogę, dostaniesz udaru, silnie się zatrujesz lub dostaniesz zawału, to EKUZ obejmie koszty Twojego leczenia - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Każdy kraj, który honoruje EKUZ, zawiera szczegółowe informacje o refundowanych usługach medycznych. Karta nie pokrywa m.in. kosztów transportu powrotnego do Polski w przypadku choroby, leczenia w prywatnych placówkach czy ratownictwa. Oznacza to, że w wielu krajach np. po udzieleniu pomocy przez ratowników górskich po wypadku na nartach zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami.
Na refundację w ramach EKUZ możemy natomiast liczyć w przypadku zachorowania na COVID-19. NFZ nie pokrywa kosztów przebywania na kwarantannie.
Jak skorzystać z karty EKUZ?
Jeśli dojdzie do choroby wypadku lub nieprzewidzianego zdarzenia powinniśmy:
- sprawdzić, które szpitale lub przychodnie udzielają pomocy w ramach EKUZ,
- udać się do placówki wraz z kartą EKUZ oraz dowodem osobistym lub paszportem,
- skorzystać z opieki lekarza, który oceni czy wykonana usługa kwalifikuje się do refundacji w ramach EKUZ.
Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego musi posiadać każdy członek rodziny, który wybrał się za granicę. Dotyczy to także dzieci - wtedy karta ważna jest z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.
Ile jest ważna karta EKUZ?
Termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zależy od statusu osoby ubezpieczonej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Najczęściej świadczenia wydawane są na okres:
- 20 lat - osoby, które osiągnęły wiek emerytalny,
- 5 lat - osoby pobierające świadczenie emerytalne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (60 lat kobiety oraz 65 lat mężczyźni),
- 3 lata - osoby ubezpieczone (zatrudnione, pobierające zasiłek lub prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą),
- 18 miesięcy - osoby pobierające rentę, które mają więcej niż 18 lat, uczniowie, studenci i doktoranci, a także osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny powyżej 18 roku życia,
- 6 miesięcy - nieubezpieczone kobiety w czasie ciąży z polskim obywatelstwem, dzieci ze statusem uchodźcy, osoby wykonujące pracę nakładczą oraz osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług,
- 2 miesiące - niewymienione wyżej osoby ubezpieczone i bezrobotni, którzy zarejestrowali się w urzędzie pracy.
Jak wyrobić EKUZ?
W celu wyrobienia karty EKUZ konieczne jest pobranie, a następnie wypełnienie wniosku. W dokumencie należy uzupełnić podstawowe dane (nazwisko, PESEL, data urodzenia), a także informacje o statusie ubezpieczeniowym, celu wyjazdu, adresie doręczenia karty. Na końcu konieczny będzie podpis osoby wnioskującej. Wypełnione pismo można złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ.
Wniosek można też przesłać mailowo, pocztą lub internetowo poprzez Internetowe Konto Pacjenta/Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Decydując się na złożenie dokumentu przez IKP wystarczy:
- zalogować się na konto IKP,
- wejść w zakładkę Moje Konto,
- wybrać opcję Złóż wniosek pod informacją o EKUZ,
- wypełnić formularz i wybrać przycisk Wyślij.
Na wyrobienie karty należy czekać od 5 do 10 dni po wysłaniu wniosku pocztą lub internetowo. Jeśli dokument złożymy stacjonarnie, EKUZ będziemy mogli odebrać jeszcze tego samego dnia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.