Kiedy nastąpią pierwsze wpłaty do PPK? Sprawdź, czy Pracownicze Plany Kapitałowe są bezpieczne

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem. 1 lipca 2019 r. w największych firmach ruszyły przygotowania do zapisów. Rząd zapewnia, że ten system oszczędzania na emeryturę nie podzieli losów OFE. Czy wiesz, kiedy pracodawca zacznie potrącać środki z twojej pensji?

Największe przedsiębiorstwa zaczęły przystępować do PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nowy system oszczędzania na jesień życia ma zapewnić osobom pracującym bezpieczeństwo emerytalne. Docelowo program PPK powinien objąć ponad 11 milionów osób. W pierwszej kolejności uruchomi go ponad 3,5 tys. największych przedsiębiorstw.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych – dlaczego powstała?

Mieszkańcy Polski mają stosunkowo niewielkie oszczędności, a te, które posiadamy, gromadzimy krótkoterminowo, np. na rachunkach oszczędnościowych. W perspektywie starzenia się społeczeństwa stwarza to ryzyko coraz niższych emerytur. Stąd pomysł, żeby stworzyć dodatkowe źródło, które zasili kieszenie przyszłych emerytów.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

W niektórych krajach osoby w wieku emerytalnym korzystają z dwóch, a nawet kilku programów emerytalnych jednocześnie – nie tylko ze wsparcia państwa, ale także z prywatnych ubezpieczeń i oszczędności. Pracownicze Plany Kapitałowe powstały, aby polscy emeryci mieli zapewnione dodatkowe finansowanie swoich potrzeb.

Program jest dobrowolny, dodatkowy i prywatny. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Rząd wprowadził PPK, aby zmotywować Polaków do długoterminowego oszczędzania na starość. Program ma zwiększyć poziom naszego zabezpieczenia emerytalnego, a jednocześnie – poprawić koniunkturę gospodarczą. Nasze oszczędności będą inwestowane na rynku kapitałowym, a to może pomóc zwiększyć inwestycje i w konsekwencji – przyspieszyć wzrost gospodarczy.

Kto może gromadzić oszczędności w PPK?

Według założeń ustawy o pracowniczych planach kapitałowych firmy będą przystępować do programu stopniowo. Na razie do PPK włączą się tylko największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 250 pracowników – ta liczba uwzględnia również zleceniobiorców i członków rady nadzorczej. Każda osoba z umową o pracę lub zlecenie docelowo będzie mogła odkładać środki na emeryturę w ramach PPK, ale tylko pod warunkiem, że pracodawca nie zrezygnuje z programu.

[QUIZ] Czy jesteś pracoholikiem? Sprawdź!

Firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają trzy miesiące na dokonanie zapisu do PPK. Już za kilka miesięcy grono pracodawców z PPK powiększy się o kolejne podmioty.

Kiedy pracodawca powinien zgłosić pracownika do PPK?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych została tak pomyślana, żeby system objął jak największą liczbę pracowników. Ustawodawcy liczą na to, że do programu zapisze się ponad połowa pracowników. Zgodnie z harmonogramem, od 1 lipca 2019 r. do PPK będą przystępować firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, 1 stycznia 2020 r. do PPK dołączą spółki zatrudniające od 50 do 249 osób, 1 lipca 2020 r. – przedsiębiorstwa, w których pracuje od 20 do 49 pracowników, a 1 stycznia 2021 r. – sektor finansów publicznych oraz firmy zatrudniające poniżej 20 osób.

 • 1 lipca 2019 – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób
 • 1 stycznia 2020 – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób
 • 1 lipca 2020 – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób
 • 1 stycznia 2021 – pozostałe podmioty

Po wybraniu dogodnej oferty funduszu inwestycyjnego przedsiębiorca powinien zawrzeć z nim odpowiednią umowę i zgłosić pracownika do PPK.

Jeżeli więc pracodawca zawrze umowę o zarządzanie funduszami PPK w lipcu, to pierwsze wpłaty na konta pracowników mogą mieć miejsce już w sierpniu, natomiast w przypadku umów podpisanych z instytucjami finansowymi we wrześniu i październiku pierwszych wpłat można spodziewać się w grudniu – uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju..

Kto będzie zarządzał PPK?

Chociaż terminy obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych dla wszystkich są jednakowe, to pracodawcy mają czas, aby dostosować się do nowych przepisów. Data 1 lipca wcale nie oznacza początku obowiązywania PPK. Firma musi jeszcze podpisać umowę z instytucją finansową, która będzie zarządzała środkami zgromadzonymi w ramach programu.

Przeczytaj również Czy opłaca się zapisać do PPK? Zobacz, o czym decyduje pracownik i czym grozi rezygnacja z programu

Taki podmiot powinien posiadać minimum trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Musi także być wpisany do ewidencji prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. W przypadku OFE podatnicy sami dokonywali wyboru funduszu inwestycyjnego, jednak o firmie, która będzie prowadziła PPK, decyduje przedsiębiorstwo.

Na dzień 1 lipca 2019 r. do ewidencji PFR było wpisanych podmiotów – firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Jeżeli pracodawca nie dokona wyboru funduszu inwestycyjnego, domyślnie zostanie nim PFR TFI. Wszystkie firmy zarządzające PPK będą podlegały Komisji Nadzoru Finansowego. Ich listę można znaleźć na stronie mojeppk.pl.

Na jakiej zasadzie działają PPK?

Zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych firma zarządzająca PPK będzie lokować część zgromadzonych środków na rynku kapitałowym. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje inwestowanie w fundusze zdefiniowanej daty – są to fundusze o ryzyku inwestycji zróżnicowanym ze względu na wiek.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Dla starszych pracowników będą wybierane bezpieczniejsze źródła inwestycji. Dzięki temu osoba pracująca zyska szansę pomnożenia kapitału emerytalnego za młodu, aby z czasem mieć coraz większą pewność, że oszczędności pozostają bezpieczne. Ponadto pracownik, który uzna, że inwestycja w inny fundusz może okazać się korzystniejsza, będzie mógł zmienić swój fundusz zdefiniowanej daty.

[QUIZ] Czy nadajesz się do pracy w korporacji? Sprawdź!

Dokładna ścieżka inwestowania środków odprowadzanych do PPK została opisana w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy mówią jasno, w jaki sposób nasze oszczędności powinny być pomnażane. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie jest za darmo i również w tym przypadku instytucja prowadząca PPK dla pracowników będzie pobierała opłaty za swoją usługę.

Środki z PPK mogą być lokowane w następujące instrumenty:

 • instrumenty rynku pieniężnego
 • obligacje
 • bony skarbowe
 • listy zastawne
 • certyfikaty depozytowe
 • inne zbywalne papiery wartościowe
 • depozyty bankowe
 • instrumenty pochodne
 • jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych
 • certyfikaty
 • inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
 • tytuły uczestnictwa emitowane przez fundusze zagraniczne
 • tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje
 • wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą
 • akcje
 • prawa poboru
 • prawa do akcji
 • warranty subskrypcyjne
 • kwity
 • depozytowe

Pracodawcy wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe muszą zawrzeć umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Koszt obsługi PPK, czyli cena za prowadzenie i zarządzanie funduszami pracownika, nie może przekroczyć 0,5%. W szczególnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z bardzo dużą stopą zwrotu (czyli zyskiem z inwestycji), cena usługi może wzrosnąć do 0,6%.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cześka
Takie roztrząsanie czy sa skuteczne czy nie... a skąd mamy wiedziec skoro ppk wystartowało w lipcu i to nie wszędzie w dodatku. Co programu komu da to sie okaze. Nie ma ryzyka - nie ma zysku i kasy na starość
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu