Klucz do niezależności energetycznej jest w zasięgu Polski

Maciej Badowski
João Manso Neto, dyrektor generalny Grupy Greenvolt.
João Manso Neto, dyrektor generalny Grupy Greenvolt. Greenvolt
W sektorze energetycznym przewidujemy dalsze przyspieszenie transformacji energetycznej, napędzanej rosnącym udziałem energii odnawialnej – komentuje dla Strefy Bizensu João Manso Neto, dyrektor generalny Greenvolta. Jednocześnie podkreśla, że zmiana ta jest niezbędna nie tylko ze względów środowiskowych, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej.

Spis treści

W 2025 roku nastąpi dalsze przyspieszenie transformacji energetycznej

Jak zauważa w prognozie dla portalu strefabiznesu.pl João Manso Neto, dyrektor generalny Greenvolta, rok 2025 zapowiada się jako „szczególnie wymagający, kształtowany w dużej mierze przez obecny kontekst geopolityczny”.

Greenvolt, spółka znajdująca się w portfelu amerykańskiej firmy inwestycyjnej KKR, to grupa działająca w 100 proc. w sektorze energii odnawialnej. Prowadzi działalność w 20 regionach geograficznych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Grupa dostarcza rozwiązania w zakresie energii odnawialnej w trzech głównych obszarach działalności:

  • Zrównoważona biomasa – produkcja energii z pozostałości leśnych i odpadów miejskich za pośrednictwem 7 elektrowni;

  • Skala użytkowa – rozwój projektów wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynowych na dużą skalę na kilku rynkach europejskich, w USA i Japonii, z łącznym rurociągiem 9,3 GW;

  • Energetyka rozproszona – koncentracja na rozwiązaniach B2B w zakresie instalacji, konserwacji i finansowania fotowoltaiki dla indywidualnej i zbiorowej konsumpcji własnej, a także mobilności elektrycznej, LED, dachów, carportów i akumulatorów w kilku regionach geograficznych w Europie i Indonezji.

– Inflacja nadal pozostaje nierozwiązanym problemem, a trwające konflikty w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w połączeniu z rosnącymi tendencjami protekcjonistycznymi w niektórych regionach, mogą stanowić kolejne przeszkody dla wzrostu gospodarczego – wskazuje. – Brak ekspansji gospodarczej może stopniowo prowadzić do większej niestabilności społecznej, wywołując polityczne konsekwencje, które będą utrwalać niepewność – dodaje.

Zdaniem Manso Neto, w sektorze energetycznym należy się spodziewać dalszego przyspieszenia transformacji energetycznej, napędzanej rosnącym udziałem energii odnawialnej. Jak zauważa, zmiana ta jest niezbędna nie tylko ze względów środowiskowych, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej.

– Ponadto energia odnawialna coraz wyraźniej udowadnia swoją ekonomiczną i finansową opłacalność, stając się racjonalnym wyborem zarówno dla rządów, jak i przedsiębiorstw dążących do zabezpieczenia swoich przyszłych potrzeb energetycznych – zauważa.

W 2025 roku Grupa Greenvolt pozostanie zaangażowana w dostarczanie rozwiązań opartych w 100 proc. na energii odnawialnej, tworząc bezpośredni i wymierny pozytywny wpływ na społeczeństwo i planetę.

– Oprócz naszych działań w zakresie zrównoważonej biomasy w całej Europie, będziemy nadal rozwijać globalne projekty w skali przemysłowej (energia wiatrowa, słoneczna oraz magazynowanie energii), które odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej poprzez generowanie znacznych ilości czystej energii. Wierzymy jednak w znaczenie utrzymania zróżnicowanego miksu energetycznego, wykorzystującego różne źródła i obejmującego projekty o różnej skali – tłumaczy.

Strefa Ekologii - artykuły

Transformacja energetyczna wymaga ustalenia długoterminowych priorytetów

– Z tego powodu rozwiązania w zakresie Generacji Rozproszonej na własne potrzeby są dla nas kluczowym obszarem działań. Projekty te umożliwiają firmom wykorzystanie istniejących przestrzeni zabudowanych, takich jak dachy, carporty solarne i fasady, do produkcji czystej energii, maksymalizując wartość ich aktywów. Nawet gdy firmy lub obiekty nie zużywają w pełni generowanej przez siebie energii, nadwyżka może być kierowana do wspólnot energetycznych, gdzie jest dzielona i wykorzystywana przez jej innych członków – dodaje Manso Neto.

Jednocześnie podkreśla, że aby przyspieszyć adaptację i pozytywny wpływ tych rozwiązań, istotne jest, aby decydenci – niezależnie od tego, czy działają w polityce, biznesie czy innych dziedzinach – skupili się „na rozwiązywaniu długoterminowych priorytetów, zamiast koncentrować się wyłącznie na bieżących problemach”.

– Terminowe i zdecydowane działania, szczególnie w zakresie przyspieszania procesów licencyjnych i wspierania strategicznych inicjatyw biznesowych, są kluczowe dla budowania zrównoważonego i odpornego krajobrazu energetycznego – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu