Kolejna fabryka w Szczecinie. Sposób na rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Podpisano umowę na budowę fabryki elementów turbin wiatrowych w Szczecinie.
Podpisano umowę na budowę fabryki elementów turbin wiatrowych w Szczecinie. Piotr Krzyżanowski/POLSKA PRES
Hiszpańska firma Windar Renovables oraz austriacka grupa budowlana PORR zawarły umowę na stworzenie fabryki, która będzie produkować komponenty turbin wiatrowych w szczecińskim porcie. Realizacja projektu ma potrwać półtora roku, jak poinformował wykonawca inwestycji.

Spis treści

Nowoczesna inwestycja na czasie na wyspie Ostrów Grabowski

Na 17-hektarowej działce na wyspie Ostrów Grabowski, w obrębie terenów portowych, powstanie nowoczesny kompleks dedykowany rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Inwestorem jest Windar Renovables z Hiszpanii, a projekt został przygotowany przez Windar Polska, spółkę-córkę. Budową zajmie się PORR, będąca częścią austriackiej grupy budowlanej.

– Zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w Europie jest ogromne i stale rośnie. Dlatego też konieczne jest rozbudowanie odpowiedniej infrastruktury. Jesteśmy dumni, że możemy się do tego przyczynić budową fabryki w Szczecinie – zaznaczył prezes zarządu PORR, Karl-Heinz Strauss, w przesłanym komunikacie.

Już za półtora roku ruszą linie produkcyjne z komponentami do turbin wiatrowych

Projekt przewiduje, że realizacja zadania potrwa 18 miesięcy. Kluczowym elementem fabryki będzie budynek z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych, zajmujący ponad 47 tys. m kw. Oprócz tego, w kompleksie znajdzie się magazyn surowców oraz mniejszy budynek pomocniczy. Na ponad 3 hektarach rozmieszczone będą place składowe. Projekt uwzględnia także budowę dróg dojazdowych oraz parkingu na 100 samochodów.

Fabryka zostanie zlokalizowana w pobliżu Kanału Dębickiego, co umożliwi transport elementów turbin drogą wodną. Zakład ma docelowo zatrudniać ponad 400 osób, jak wcześniej informował Windar. Wartość inwestycji na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie wynosi 70 mln euro.

Inwestycje w regionie zachodniopomorskim, który jest liderem w produkcji zielonej energii

PORR w swoim komunikacie przypomniało, że jest odpowiedzialne za budowę hydrotechniczną części terminala instalacyjnego do obsługi polskich farm wiatrowych na Bałtyku, którego uruchomienie w Świnoujściu planowane jest na 2025 rok. Inwestycję realizują wspólnie Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Województwo zachodniopomorskie jest liderem w Polsce w produkcji zielonej energii i ważnym ośrodkiem branży offshore. W Szczecinie duńska firma Vestas buduje dwie fabryki. Na północy miasta, w Skolwinie, od 2026 roku będą produkowane łopaty turbin wiatrowych, a już w przyszłym roku na Ostrowie Brdowskim, wyspie na Odrze, ma ruszyć zakład montujący gondole turbin.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu