Konsultacje dotyczące ustawy o sztucznej inteligencji w Polsce. Padła konkretna data

Maciej Badowski
Opracowanie:
W środę rozpoczną się konsultacje ws. pierwszej ustawy regulującej obszar sztucznej inteligencji w Polsce.
W środę rozpoczną się konsultacje ws. pierwszej ustawy regulującej obszar sztucznej inteligencji w Polsce. Kevin Ku/ unsplash
W Polsce szykuje się przełomowy moment dla branży technologicznej i wszystkich zainteresowanych rozwojem sztucznej inteligencji. W środę, jak ogłosił wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, rozpoczną się konsultacje dotyczące pierwszej ustawy regulującej obszar sztucznej inteligencji w kraju. Jakie zmiany mogą nas czekać i jakie wyzwania stoją przed polskim sektorem technologicznym?

Konsultacje w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji

– W środę rozpoczniemy konsultacje i uzgodnienia pierwszego projektu ustawy, który będzie dotyczył sztucznej inteligencji w Polsce – ogłosił Dariusz Standerski podczas Banking&Insurance Forum 2024 w Warszawie. Konsultacje mają otworzyć dialog między rządem a przedstawicielami branży, nauki oraz wszystkimi zainteresowanymi, aby wspólnie kształtować przyszłość sztucznej inteligencji w Polsce.

Proces ten nie tylko pozwoli na wymianę doświadczeń i opinii, ale także na wczesne zidentyfikowanie potencjalnych problemów i wyzwań, które mogą pojawić się wraz z implementacją nowych regulacji. Jest to kluczowe dla zrównoważonego rozwoju technologii SI w kraju, tak aby wspierać innowacje, jednocześnie chroniąc interesy społeczne i ekonomiczne.

Wyzwania energetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji

Wiceminister Standerski podkreślił również, że rozwój sztucznej inteligencji i technologii chmurowych niesie za sobą poważne wyzwania energetyczne. – W końcu zabraknie nam prądu, jak zaczniemy skalować rozwiązania w szczególności w zakresie sztucznej inteligencji, czy chmury. Musimy mieć pełną świadomość, że wyzwania dotyczące sektora energetyki, które dzisiaj rysujemy, są niedoszacowane rozwojem usług związanych ze sztuczną inteligencją i ogólnie chmurą – zapowiedział Standerski.

To istotne ostrzeżenie, które pokazuje, że nie można ignorować aspektów energetycznych przy planowaniu dalszego rozwoju technologii. Polska musi zatem przygotować się na zwiększone zapotrzebowanie na energię, co wiąże się z koniecznością inwestycji w infrastrukturę oraz poszukiwaniem zrównoważonych rozwiązań.

– Mamy tutaj dwie niewiadome. Dzisiaj (...) nie wiemy, ile mamy mocy obliczeniowej. Nie wiemy, jak bardzo będzie rosło zużycie energii elektrycznej w scenariuszach rozwoju mocy obliczeniowych. (...) Wpiszemy twarde, ustawowe zobowiązanie do publikowaniu informacji o wykorzystaniu mocy obliczeniowych, o prognozie wykorzystania i rekomendacjach. To rozwiązanie wpiszemy do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, który zostanie opublikowany już w środę – dodał wiceminister.

Rozpoczęcie konsultacji nad pierwszą polską ustawą o sztucznej inteligencji jest wydarzeniem, które z pewnością zapisze się w historii polskiej cyfryzacji. Nie tylko ze względu na sam fakt regulacji tego dynamicznie rozwijającego się sektora, ale również ze względu na świadomość wyzwań, jakie niesie za sobą postęp technologiczny. Polska staje przed szansą nie tylko na uregulowanie działalności związanej z SI, ale również na podjęcie działań, które pozwolą na zrównoważony rozwój technologiczny w harmonii z ochroną środowiska i zasobów energetycznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu