Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [01.04.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.

Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni,po zabiegu strun głosowych.Pracuję w przedszkolu,które obecnie pracuje zdalnie.Zwolnienie kończy mi się 14 kwietnia,a z tego co wiem nie pracują lekarze medycyny pracy od których potrzebuję dopuszczenia do pracy.Co w takiej sytuacji robić?Kontynuować zwolnienie?

Zgodnie z zapisami specustawy, w czasie epidemii kontrolne lub wstępne badanie lekarskie będzie mógł przeprowadzić i wydać zaświadczenie dowolny lekarz. Po zniesieniu stanu epidemii, pracownik będzie miał 30 dni na wykonanie właściwego badania.


Pytanie nr 419

Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony mam kilkanaście dni urlopu z 2019r czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do wykorzystania go do końca kwietnia tego roku? kodeks pracy mówi o końcu września.

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy w każdej chwili, nawet bez jego zgody. Termin do 30 września to data graniczna dla pracodawcy, po tym czasie grozi mu grzywna za nieudzielenie urlopu.


Pytanie nr 418

18 marca podpisałam aneks do umowy zmieniający od 1kwietnia wymiar czasu pracy do 1/2 etatu i co za tym idzie proporcjonalnie wynagrodzenie również jest zmniejszone o połowę. Jaka podstawę wyliczenia zasiłku opiekuńczego wyliczy Zus ? Z ostatnich 12 miesięcy ale tylko do końca marca? A od kwietnia w związku ze mną wymiaru czasu pracy za okres zasiłku opiekuńczego w kwietniu niższa podstawę czy również średnia z 12miesuecy . Ba zasiłku opiekuńczym jestem ciągiem od 20marca 2020 roku.

W związku ze zmianą wymiaru etatu, od kwietnia zasiłek będzie proporcjonalnie niższy.


Pytanie nr 417

Czy pracodawca ma prawo zmusić pracownika do wzięcia planowanego (plan urlopów powstał w zeszłym roku) urlopu? Pracownicy złożyli wniosek o przełożenie urlopu na dogodniejszy dla siebie termin (np. związany z odwołaną w tej chwili imprezą czy też generalnie chcąc faktycznie wypocząć w bezpieczniejszym okresie) i spotkali się z decyzją odmowną. Nadmienię, iż w tej chwili pracownicy firmy pracują zdalnie.

Pracodawca ma prawo oczekiwać wykorzystania urlopu zgodnie z podpisanym przez Państwa planem urlopowym.


Pytanie nr 416

W związku zaistniała sytuacja jaka panuje potrzebuje porady, bo zupełnie nie wiem jakie mam prawa. Od maja 2019 roku pracuje na umowę o pracę w jednym z dyskontów odzieży używanej. Od 16.03.2020 r. Na czas epidemii sklep został zamknięty. Pracodawca skłonił mnie na urlop wypoczynkowy, który trwał od 16.03-20.03 A następnie urlop bezpłatny do końca miesiąca. Zaczął się kwiecień, a ja nadal nie zostałam poinformowana na jakich warunkach będę do momentu ponownego otwarcia sklepu. Czy w takiej sytuacji jaka panuje pracodawca ma prawo "wysyłać " na urlop bezpłatny czy tez zwolnić pracownika ? Czy należy mi się zasiłek postojowy ?

Pracodawca nie ma prawa wysyłać na urlop bezpłatny lub wypoczynkowy (po za zaległym). Jeśli sklep jest zamknięty, a pracodawca nie wyznaczy innej pracy, przysługuje 100% postojowego.


Pytanie nr 415

Pracuję na pół etatu w sklepie odzieżowym, niestety niedawno szefowa stwierdziła, że sklep do odwołania, ale mnie nie zwolniła i wysłała na urlop płatny, którego według niej przysługuje mi tylko 7 dni, a dalej na bezpłatny...Ale nic jeszcze nie podpisałam, że zgadzam się na wykorzystanie urlopu. Czy teraz znaczy to,że nie dostanę wynagrodzenia? Nie należy mi się?

Powinna Pani dostać pełne wynagrodzenie. Nie musi Pani wypisać wniosków o urlop, a już tym bardziej o urlop bezpłatny, do którego pracodawca nie ma prawa zmuszać.


Pytanie nr 414

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Zakład pracy jest otwarty, ale z racji istniejącej sytuacji zmniejszyła się ilość klientów i przez to dochody firmy też spadły. Pracodawca pozmieniał grafik i jestem teraz w domu. Chcą mnie wysłać na urlop wypoczynkowy, poza tym chcą też, żebym napisała wniosek o urlop bezpłatny i nie bardzo mi to odpowiada. Moje pytanie jest takie - czy jeśli zakład pracy jest otwarty, ale ja nie chodzę do pracy mimo tego, że jestem gotowa do jej podjęcia i mogłabym iść w każdej chwili to czy przysługuje mi urlop postojowy? Czy przysługuje on tylko w przypadku kiedy zakład pracy jest zamknięty?

Nie ma czegoś takiego jak urlop postojowy. Jest wynagrodzenie za czas postoju z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 kp). Przysługuje jeśli pracodawca nie skierował do innej pracy. Pracodawca nie ma prawa wysyłać na urlop bezpłatny, ani zmuszać do wypisania urlop bieżącego.


Pytanie nr 413

Jestem zatrudniona od 1.5 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony w centrum handlowym. Od 16 do 31 marca wysłali mnie na przymusowy zaległy urlop i część teraźniejszego. W kwietniu nie wiedzą jak będzie to dalej płatne. Zostanie mi jeszcze 124h urlopu z 2020, czy mogą dalej mnie zmusić do urlopu? Czy mogę skorzystać z postojowego ? Odmówić dalszego wykorzystania urlopu? Czy jak się nie zgodzę , mogą mnie zwolnić?

Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop, po za zaległym. Postojowe płatne jest 100% i nie wymaga podejmowania żadnej czynności przez pracownika. Trzeba jednak mieć świadomość, że pracodawca może się mścić i dać potem wypowiedzenie.


Pytanie nr 412

Od grudnia 2019 jestem na urlopie macierzyńskim + rodzicielski a więc otrzymuję 80% mojego średniego rocznego wynagrodzenia. Pracuję w firmie, która zatrudnia około 100 osób a co za tym idzie to pracodawca wypłaca mi pieniądze a potem rozlicza je w ZUS. Za marzec 2020 otrzymałam aż 500zł mniejszy przelew. Firma normalnie funkcjonowała przez 2 tygodnie marca, 2 ostatnie tygodnie - pracownicy przebywali na urlopach, teraz firma wznowiła produkcję. Nieoficjalnie wiem, że pracownicy będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie. Czy pracodawca może i mi zmniejszyć wypłatę macierzyńskiego skoro przysługuje mi 80% kwoty mojego rocznego średniego wynagrodzenia?

Pracodawca nie może zmniejszać ustalonego wcześniej zasiłku macierzyńskiego. Sugeruje kontakt z pracodawcą w celu wyjaśnienia sytuacji (może jutro lub pojutrze przyjdzie druga część zasiłku?). Jeśli rozmowa z szefem nic nie da, warto powiadomić ZUS.


Pytanie nr 411

Jestem pracownikiem przedszkola prywatnego na umowę o pracę z czasem określonym. Mój pracodawca w trakcie kiedy placówka była nieczynna wymagał abym przychodziła nadal do pracy. Poinformowałam pracodawcę że jest to niemożliwe ponieważ jestem jedynym opiekunem prawnym mojego dziecka i nie mogę go zostawić bez opieki.napisałam więc wiadomość SMS do mojego szefa z informacją że skorzystam z prawa do zasiłku opiekuńczego ponieważ dziecko nie skończyło 8 lat. Mój szef o wszystkim wiedział a dokumenty do ZUS złożyłam za pośrednictwem poczty. Dziś otrzymałam email z wypowiedzeniem umowy.czy mój pracodawca ma prawo zwolnić mnie z pracy w trakcie kiedy jestem na zasiłku opiekuńczym z powodu sprawowania opieki nad moim synem?

Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika w czasie jego nieobecności (art. 41 kp). Ponadto wypowiedzenie umowy o pracę musi być w formie pisemne (lub z elektronicznym podpisem kwalifikowanym). W związku z powyższymi wypowiedzenie traktuje się jako bezskuteczne.


Pytanie nr 410

Żona jest na opiekuńczym czy ja mogę iść na urlop na 5 dni i czy zona w tym czasie przerywa ten opiekuńczy?

Urlop jednego rodzica, przerywa zasiłek opiekuńczy drugiego.


Pytanie nr 409

Jestem pracownikiem na podstawie umowy o pracę. Niestety z powodu choroby przebywam na L4. Niebawem skończy mi się okres zasiłkowy 182 dni i chciałbym wrócić do pracy, o ile lekarz który mnie leczy wyrazi taką zgodę. Okazuje się jednak, że muszę uzyskać stosowne pozwolenie na dopuszczenie do pracy z medycyny pracy - a na chwilę obecną medycyna pracy nie działa. Czy pracodawca może mnie dopuścić do wykonywania zakresu czynności na podstawie np. zaświadczenia od lekarza specjalisty, który mnie leczył lub lekarza rodzinnego?

W myśl art. 229 par 4 kp, pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która wróciła z trwającego dłużej niż 30 dni l4. Jednakże w myśl zapisów specustawy, na czas epidemii takie badanie może przeprowadzić i wypisać zaświadczenie każdy lekarz. Po zniesieniu stanu epidemii, pracownik będzie miał 30 dni na wykonanie właściwych badań przez lekarza medycyny pracy. Czas pomiędzy zakończeniem l4, a przedłożeniem u pracodawcy zaświadczenia lekarskiego nie uprawnia do pobierania wynagrodzenia. W opisanej sytuacji wspomnieni lekarze będą mogli wydać takie tymczasowe zaświadczenia.


Pytanie nr 408

W lipcu kończę 65 lata. Obecnie pracuję w sieci XYZ. Czy mogę nadal pracować, czy obowiązują mnie obecne zaostrzenia, bo jetem w grupie zwiększonego ryzyka.

Może Pani pracować, nie ma obostrzeń w zakładach pracy.


Pytanie nr 407

Po urodzeniu dziecka wykorzystałam roczny urlop macierzyński, zaraz po nim wzięłam urlop wypoczynkowy (05.02 - 30.04). Aktualnie mój zakład pracy jest zamknięty przez Koronawirusa od 21.03 do 11.04. Co w takim razie z moim urlopem? Przedłuża mi się automatycznie o okres zamknięcia firmy czy muszę pisać jakieś podania? Czy "tracę" moje dni urlopowe?

Zamknięcie zakładu nie wpływa na Pani urlop, tzn. wciąż trwa do 30.04. Po tym czasie, aby wrócić do pracy, będzie Pani musiała jednak wykonać badania kontrolne przed dopuszczeniem do pracy (jeśli będzie epidemia takie badanie może przeprowadzić każdy). lekarz)


Pytanie nr 406

W związku z zaistniałą sytuacją pracodawca najprawdopodobniej zawiesi lub zamknie działalność. Czy pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony przysługuje okres wypowiedzenia zgodny z kodeksem pracy? Co z tym okresem wypowiedzenie jeżeli firma w tym czasie nie będzie funkcjonowała?

Okres wypowiedzenia wciąż obowiązuje, chyba że pracodawca podpisze z pracownikami porozumienie stron na mocy, którego okres wypowiedzenia zostanie skrócony.


Pytanie nr 405

Czy w związku z podjęciem pracy na etacie od 17. marca można pójść na opiekę na dzieci przysługującej pracownikowi w związku z koronawirusem. Czy pracodawca ma prawo odmówić? Czy jest okres wyczekiwania aby móc skorzystać z opieki?

W przypadku zasiłku opiekuńczego nie ma okresu wyczekiwania. Pracodawca nie może odmówić, jeśli nie ma podstaw formalnych.


Pytanie nr 404

Witam żona będzie miała płacone postojowe czy ja jako drugi rodzic mogę skorzystać z opieki na dziecko.

Nie można łączyć zasiłku opiekuńczego dla jednego rodzica z wynagrodzeniem postojowym drugiego rodzica.


Pytanie nr 403

Mam skierowanie na badania, ale ze względu na tą pandemie nie mogę podjąć pracy i zrobić badan, czy ktoś mi wypłaci jakiekolwiek pieniądze i gdzie to mogę zgłosić?

Ten okres traktowany jest jako nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia. Specustawa określa, że na na czas epidemii badania będzie mógł wykonać każdy lekarz. W przypadku badań okresowych, zostały one przesunięte jak wróci wszystko do normy.


Pytanie nr 402

Moja Firma planuje na miesiąc kwiecień ogłosić postojowe pracownikom. Ja do 10 kwietnia jestem na L4 .Jak będzie mi to liczone ? Ile wynosi postojowe , mówią o 50% wynagrodzenia , czy wtedy L4 będzie policzone od tych 50% wynagrodzenia?

L4 będzie liczone normalnie. Postojowe zgodne z art. 81 KP wynosi 100% podstawy.


Pytanie nr 401

Moje pytanie brzmi, czy mogę korzystać z opieki na dziecko do lat 8, kiedy moja żona (opiekunka w żłobku) jest na postojowym? Mój zakład pracy w tej chwili jest zamknięty.

Nie może Pan pobierać zasiłku.


Pytanie nr 400

Czy firma może zabrać lub obniżyć premie kwartalna i zadaniowa w związku z epidemia? Przesunąć wypłatę pieniędzy socjalnych w związku ze Świętami Wielkanocnymi?

Premia jest kwestią uznaniową. Firma ma prawo dowolnie nią manipulować. Środki z ZFŚS mogą być przesuwane, jeśli regulamin funduszu na to pozwala.


Pytanie nr 399

Mam pytanie czy przy umowie o pracę pracodawca sam bez zgody pracownika ma prawo zmniejszyć etat np z 3/4 do 1/2 w związku z epidemia i co za tym idzie wynagrodzenie

Pracodawca nie ma prawa, takie działanie wymaga podpisania aneksu bądź porozumienia zmieniającego.


Pytanie nr 398

Mój mąż posiadał umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze etatu, teraz w związku z pandemią dostał do podpisania aneks do umowy ze zmianą z całego etatu na 1/2 etatu. Czy jest to zgodne z prawem?

Jest to zgodne z prawem. Jednakże to tylko propozycja, pracownik w cale nie musi się na nią zgadzać.


Pytanie nr 397

Mąż kończy w czerwca 62 lata, ma umowę o pracę. Czy pracodawca może go zwolnić pomimo ochrony, ze względu na sytuacją epidemiczną?

Zgodnie z art. 39 Kodeks pracy, pracodawca nie może zwolnić osoby, które brakuje 4 lat do wieku emerytalnego. Wyjątek stanowi prawo do renty i upadłość lub likwidacja zakładu.


Pytanie nr 396

Czy pracodawca może zwolnić osobę pracującą w sklepie, kiedy ta boi się przyjść do pracy ze względy na współistniejące choroby układu oddechowego i co za tym idzie możliwość cięższego przebiegu choroby po zarażeniu koronawirusem? Osoba zatrudniona jest na umowę zlecenie.

Niestety, ale umowa zlecenia nie chroni osoby zatrudnionej, tak jak Kodeks pracy. W związku z tym zleceniodawca może zwolnić taką, jeśli ta nie wykonuje zlecenia, tj. nie przyszła do pracy.


Pytanie nr 395

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia z całego etatu na pol etatu w związku z przestojem?

Pracodawca nie może zmusić do podpisu, musi być to obustronne porozumienie.


Pytanie nr 394

Razem z żoną pracujemy, jesteśmy oboje zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Od 1.04.2020 będę na 14 dniowym zasiłku opiekuńczym na dziecko do 8 lat. Czy jeżeli w tym czasie (1-14.04.2020) żona zostanie wysłana przez swojego pracodawcę na urlop płatny bądź bezpłatny to ja będę zmuszony wrócić do pracy?

W takich okolicznościach nie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, zatem będzie Pan musiał wrócić do pracy.


Pytanie nr 393

Pracuje w prywatnym żłobku. Od czasu zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli uczelni, placówka jest zamknięta. Na chwile obecną mam 100% wynagrodzenia, jednak od kwietnia dyrekcja ma nas poinformować ze pensja zostanie obniżona i będzie wynosić 60% dotychczasowego wynagrodzenia. W umowie podaną mamy stawkę za miesiąc i nie ulega ona zmianie. Jakie jest prawo ? Czy mogą zmniejszyć mi stawkę do 60%

Pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie jedynie w drodze aneksu/porozumienia zmieniającego do umowy.


Pytanie nr 392

Proszę o odpowiedź czy do wynagrodzenia postojowego wchodzi wysługa? Czy sama płaca zasadnicza 100% jeśli oczywiście jest określona!

Art. 81 Kodeksu pracy mówi wyraźnie - "przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną". W związku z tym, jeśli dodatek za wysługę jest przewidziany w umowie lub wynika z odrębnych przepisów, ale wpływających na zaszeregowanie pracownika, to należy go również wypłacać.
Dotyczy to każdego pracownika, który uprawniony jest to dodatku za wysługę.


Pytanie nr 391

W piątek mój pracodawca przesłał mi mailem pismo - Porozumienie zmieniające warunki płacy i pracy, gdzie w związku z kryzysem proponuję obniżenie wynagrodzenia o 25%. Ja złożyłem im wypowiedzenie 3.03, za porozumieniem stron ze skutkiem na 31.05. Od 1.06 mam zacząć pracę w nowej firmie - mam z ta firma podpisana wstępną umowę o pracę. Czy w związku z tym mogę nie zaakceptować tego porozumienia? Przecież drugiego wypowiedzenia nie mogą mi wręczyć - tak mi się wydaje.

Takie wypowiedzenie jest nieskuteczne, bo jest już Pan na okresie wypowiedzenia (porozumienie stron). Jeśli szef jednak będzie się upierał, ma Pan prawo odmówić przyjęcia warunków i najlepiej to zrobić od razu - emailiem, pismem, listem itp.


Pytanie nr 390

Za miesiąc kończy mi się urlop macierzyński i w planach miałam wrócić do pracy i posłać dziecko do żłobka, które są obecnie zamknięte. Zmuszona jestem pozostać z dzieckiem w domu na urlopie wychowawczym, co wiąże się z utratą wynagrodzenia. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zasiłek opiekuńczy po urlopie macierzyńskim?

Niestety, ale zasiłek nie będzie przysługiwał. Warto rozważyć wykorzystanie z zaległego urlopu wypoczynkowego (płatny 100%).


Pytanie nr 389

Pracuję w sklepie odzieżowym, ale nie znajduje się on w galerii handlowej, więc czysto teoretycznie może być otwarty. W praktyce jest zamknięty z racji tego, iż nie ma klientów i jest to narażanie zdrowia pracowników. Firma nie jest zawieszona. Jak na razie każdy z pracowników do końca marca jest na urlopie ( nie jest to żaden urlop zaległy a tegoroczny), gdyż szef kazał nam wybierać czy bierzemy urlop czy urlop bezpłatny. Każdy wybrał urlop wypoczynkowy, bo chce normalna pensje. Umowy mamy na czas nieokreślony. Czy szef może wysłać nas na urlop bezpłatny jak skończy się urlop wypoczynkowy? Czy może nas do tego zmusić?

Szef nie ma prawa wysyłać na urlop bezpłatny oraz wypoczynkowy (po za zaległym). Jeśli sklep zamknięty, należy się 100% postojowego.


Pytanie nr 388

Jestem na płatnym planowanym urlopie. Mamy dziecko 15 miesięczne, na co dzień korzystające ze żłobka. Czy mąż może wziąć opiekę na dziecko ze względu na panującą pandemię? Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 29. kwietnia. Podanie zostało złożone na początku marca czy mogę się z niego wycofać że względu na zaistniałą sytuację?

Jeżeli Pani jest na urlopie, mężowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Można wycofać się w każdej chwili z wypowiedzenia/porozumienia stron, ale pracodawca musi wyrazić na to zgodę, ma jednak prawo odmówić.


Pytanie nr 387

Jestem nauczycielem. Moje pytanie jest następujące. Ile godzin zdalnie muszę pracować, aby otrzymać pełne wynagrodzenie?

Zasada analogiczna jak w pracy stacjonarnej - pełen wymiar pensum = pełne wynagrodzenie


Pytanie nr 386

Firma chce zmniejszyć wszystkim pracownikom etaty do 1/8, czy w sytuacji gdy ktoś przebywa na L4 lub zasiłku opiekuńczym z powodu koronawirusa firma może obciąć etat?

Gdy pracownik przebywa na L4 lub zasiłku, nie można mu zmniejszyć wymiaru etatu 9. Pracodawca może to zrobić jedynie po powrocie do pracy w drodze podpisania aneksu lub porozumienie, ale pracownik nie musi się na to zgadzać. W czasie l4/zasiłku pracodawca nie powinien się kontaktować z pracownikiem.


Pytanie nr 385

Pracuję w Urzędzie Miejskim od grudnia, najpierw roboty publiczne teraz stanowisko sekretarki. Jeśli jestem na umowie o pracę w pełnym wymiarze do 18 kwietnia to w związku z epidemia mogę liczyć na przedłużenie umowy? Czy pracodawca może przedłużyć chociaż o miesiąc?

Pracodawca nie ma obowiązku proponowania nowej umowy.


Pytanie nr 384

Obecnie przebywam na l4 po urlopie rodzicielskim. Mam 14 miesięczne dziecko, które nie było zapisane do żłobka- nie miałam takiej możliwości, gdyż placówki zamknięto. Czy po zakończonej chorobie mogę wnioskować o zasiłek na dziecko ze spec ustawy?

Jeśli dziecko nie chodziło do żłobka/przedszkola/szkoły, nie przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Może Pani się starać jedynie o zasiłek opiekuńczy na chore dziecko (tzw. l4 na dziecko)


Pytanie nr 383

Firma produkcyjna przez wirus wstrzymała produkcję z powodu braku zamówień. Pracownicy na postojowym. Jednak pojawiło się incydentalne zamówienie które zrealizują i część pracowników w związku z tym musi przerwać postojowe - co teraz? Jak ich rozliczyć? Przyjdą z postojowego na 1-2 dni do pracy. Czy będzie im przysługiwało pełne wynagrodzenie miesięczne czy też proporcjonalnie postojowe np. 28 dni a normalne wynagrodzenie za 2 dni w których faktycznie pracowali?

Wynagrodzenie postojowe zgodne z art. 81 Kodeksu pracy wynosi 100%, jeśli pracownik ma w umowie stawkę godzinową lub miesięczną. W takiej sytuacji nie ma tutaj problemu księgowego, gdyż w związku z wstrzymaniem produkcji, firma i tak musi wypłacić pracownikom całą pensję. Jednakże, ściągnięcie pracowników trakcie postojowego nie jest dodatkowo płatne. Pracodawca ma prawo w każdej chwili odwołać z postojowego i ponownie wysłać.

Jeśli jednak praca wynagradzana byłaby na akord lub prowizje, to w związku z tym samym artykułem KP - przysługuje 60%. Wtedy wynagrodzenie trzeba podzielić przez liczbę dni pracujących w danym miesiącu, a następnie wypłacić 100% za faktyczne dni pracy, a 60% za okres postojowego.


Pytanie nr 382

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje mi za wszystkie dni tygodnia, czy tylko od poniedziałku do piątku? W sobotę i niedzielę będę zobligowana przyjść normalnie do pracy (pracuje w handlu).

Zasiłek przysługuje za wszystkie dni robocze wynikające z grafiku pracownika, jeżeli w tym czasie nie ma innej osoby w gospodarstwie domowym, która zajęłaby się dziećmi.


Pytanie nr 381

Szef mojego partnera zapłacił mu tylko 80 % wynagrodzenia , gdy ten przepracował cały miesiąc w pełnym wymiarze godzin , wypowiedzenie od umowy o pracę dostał 3 dni temu od dnia dzisiejszego. Czy pracodawca mógł tak postąpić obniżając mu wynagrodzenie bez uprzedniego zawiadomienia go że tak zrobi, czy pracodawca ma takie prawo przez to że panuje wirus?

Pracodawca nie ma prawa uznaniowo zmniejszać wynagrodzenia. Bez podstawy (aneks, porozumienie) musi zapłacić tyle co w umowie.


Pytanie nr 380

Pracuje w państwowym przedszkolu jako szef kuchni a wiadomo że placówki są zamknięte z powodu epidemii, nie mam jak wykonywać pracy zdalnej. Pracodawca chce mi obniżyć pensję od 01.04.20 na 80% nie miałam w umowie zapisane żadnych wzmianek na taką okoliczność czy muszę się na to zgodzić i czy on to robi zgodnie z prawem

Żeby obniżyć pensję, należy podpisać aneks do umowy/porozumienie zmieniające. Bez tego pracodawca nie może zmienić warunków zatrudnienia.


Pytanie nr 379

Pracuje w sklepie odzieżowy w sieciowym na cały etat i teraz szef proponuje mi 1/16 wynagrodzenia.Czy takie wynagrodzenie jest możliwe?

Jeżeli wynagrodzenie za taki wymiar etatu będzie wynosić minimum 162,5 zł (proporcja z płacy minimalne) to taki warunek umowy będzie zgody z prawem. Wymiar czasu pracy wyniesie 10,5 godzin na miesiąc. Oczywiście pracownik nie ma obowiązku wyrażać zgody na takie warunki.


Pytanie nr 378

Czy szef ma prawo nie zapłacić mi za okres wypowiedzenia jeżeli firma została zamknięta z powodu pandemii? Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas nieokreślony.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia. Szef nie ma prawa ucinać pensji według własnego uznania.


Pytanie nr 377

Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony, w godzinach 7-15 (praca biurowa). Pracodawca zlecił mi pracę zdalna z domu - czy w tej sytuacji może zlecić także pracę w nadgodzinach? Czy uwarunkowania takiej pracy, w tym przysługujące do wypłaty lub odbioru przepracowane nadgodziny, są identyczne jak w przypadku pracy świadczonej w biurze?

Podczas pracy pracy zdalnej nie ma przeszkód, by pracownik świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób rozliczania pozostaje niezmieniony, jak w przypadku pracy stacjonarnej.


Pytanie nr 376

Firma w której pracuje jest firma zewnętrzna, przez wirusa firma której świadczymy usługi stoi więc nasza również i pracodawca chce wręczyć nam aneks do umowy (mamy aktualnie na czas nieokreślony na pełny etat) w którym proponuje pół etatu. Czy mogę odmówić? Jeśli tak i pracodawca zwolni mnie czy przysługuje mi odprawa i 3 miesięczne wypowiedzenie?

Pracownika zawsze ma prawo odmówić podpisania aneksu do umowy. W przypadku wypowiedzenia odprawa przysługuje, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, jeśli pracownik zatrudniony co najmniej 3 lata.


Pytanie nr 375

Jestem aktualnie na wynagrodzeniu postojowym. Niestety ze względu na chorobę chciałbym pójść na tzw. L4. Czy można skorzystać z L4 będąc na postojowym . Wprawdzie nie pracuję i siedzę w domu ale w każdej chwili pracodawca może mnie ściągnąć do pracy.

Pracownik ma prawo zachorować w każdej chwili i w związku z tym pójść na zwolnienie lekarskie. Również w trakcie postojowego.


Pytanie nr 374

Mam takie pytanie bo mój narzeczony otrzymał wypowiedzenie z okresem wypowiedzenia 2 tygodnie. Był na umowie próbnej na umowę o pracę na czas określony ( do końca grudnia 2020 r.). Ze względu na panujący wirus - otrzymał te wypowiedzenie. Mam pytanie czy w tym przypadku może liczyć na odprawę ? Wcześniej pracował na umowę zlecenie w tej samej firmie. Firma liczy około 10 - 15 pracowników.

Odprawa przysługuje, jeśli zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a wypowiedzenie o pracę nastąpiło z winy pracodawcy.


Pytanie nr 373

Czy przysługuje mi lub mężowi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem, gdy złożyłam wypowiedzenie umowy z przedszkola? Pomimo znacznej obniżki czesnego, ja nie chcę ponosić dalej kosztów związanych z zamknięciem przedszkola. Umowa rozwiązana dnia 30.03 z terminem wypowiedzenia na koniec kwietnia.

Póki trwa stosunek pracy, przysługuje zasiłek opiekuńczy.


Pytanie nr 372

W związku z zaistniałą sytuacją mam pytanie czy muszę iść na zaległy urlop z 2019 r. 12 dni - nie chcę go teraz wykorzystać bo mogę o 30.09.2020 - chcę iść na postojowe, ale szef mówi że nie przewiduje postojowego, tylko każe iść na zaległy urlop, albo przychodzić do pracy, czy szef ma rację?

Pracodawca ma prawo wysłać na zaległy urlop, nawet bez zgody pracownika.


Pytanie nr 371

Czy jeśli podpisze wypowiedzenie miesięczne to czy mogę iść na zasiłek opiekuńczy na ten czas? Jeśli tak to czy taki zasiłek wypłaca zus. Chce się rozstać z firma bez palenia mostu, i tak już w ciężkiej sytuacji.

Może Pani pójść na zasiłek opiekuńczy w każdym momencie w czasie trwania stosunku pracy.


Pytanie nr 370

Z powodu koronawirusa moja firma stanęła zatrudnionych jest ok 25 osób szef każe iść na zwolnienia lekarskie co w takiej sytuacji mają zrobić pracownicy i jak powinien zachować się pracodawca.

Pracodawca powinien płacić postojowe zgodne z art. 81 KP - 100 lub 60%.


Pytanie nr 369

Jestem pracownikiem żłobka miejskiego jako opiekunka do dzieci. Otrzymałam informację iż nie wykonując pracy z przyczyn wszystkim wiadomym ( brak dzieci w placówce ) zostanie mi pomniejszona pensja. Otrzymuję wynagrodzenie plus staż pracy. Moje pytanie jest takie: do jakiej kwoty pracodawca może pomniejszyć moją pensję? Czy progiem którego nie może przekroczyć jest najniższa krajowa?

Na podstawie aktualnego porządku prawnego, obowiązuje w tej sytuacji art. 81 KP - przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe płatne 100%. Aby pomniejszyć pensje potrzebny byłby aneks do umowy, którego nie musi Pani podpisywać.


Pytanie nr 368

Obecnie przebywam na opiece związanej z zamknięciem przedszkola w związku z epidemia...szef od 01.04 chce mi wręczyć aneks w którym zmienia mi etat na 1/2etatu czy może?i Jakie mam prawo???

Jeżeli jest Pani na opiece to szef nie może zmienić warunków pracy. Nie ma Pani obowiązku kontaktowania się z przełożonym.


Pytanie nr 367

Mam 63 lata jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nie określony w tej chwili jestem na zaległym urlopie który kończy mi się 31,03,2020r. Urlop już wykorzystałem z nawiązką 30 godzinną. Pracodawca na tą chwilę twierdzi że ogranicza załogę z 12 osób do 8 . Czy będzie to grupowe zwolnienie twierdzi że dostaniemy trzymiesięczne wypowiedzenia z uwagi na redukcję etatów.

Zwolnienia grupowe mają zastosowanie w firmie powyżej 20 pracowników. Będąc na ochronie przedemerytalnej pracodawca nie może Pana zwolnić, chyba że zakład zostanie zlikwidowany lub ogłosi upadłość.


Pytanie nr 366

Czy w okresie wypowiedzenia można pójść na zwolnienie i czy będzie ono jeszcze obowiązywać po okresie wypowiedzenia?

Tak, można pójść na l4. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłacany jest po 30 dniach niezdolności do pracy.

Wysoka inflacja, obniżone w marcu stopy procentowe i jeszcze mniej z lokat - ciężko chronić oszczędności, zwłaszcza gdy dochodzi niepewność związana z pandemią koronawirusa. Na przeczekanie może więc warto ulokować oszczędności w trzymiesięcznych obligacjach Skarbu Państwa? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata

Pytanie nr 418 ? "Bo na zasiłku opiekuńczym jestem ciągiem od 20marca 2020 roku.

W związku ze zmianą wymiaru etatu, od kwietnia zasiłek będzie proporcjonalnie niższy". Dlaczego nastąpi zmiana postawy? Jeżeli zasiłek trwa nieprzerwanie.

Art. 40. ustawy zasiłkowej: Zmiana wymiaru czasu pracy a zasiłek chorobowy

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36 zasiłek chorobowy - zasady ustalania podstawy wymiaru.

Art. 36. Zasiłek chorobowy - zasady ustalania podstawy wymiaru

1.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

3.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

4.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

???

M
Monika

Witam. Obecnie jestem 7tyg na l4. W międzyczasie firma od dwóch tyg przesunela pracowników na postojowe w związku z covid 19. L4 kończy mi się w momencie postojowego. Pracodawca skieruje mnie na badania do lekarza medycyny pracy, aby przywrócić mnie do pracy po postojowym. Czy do tego czasu po zakończeniu l4 dopóki lekarz medycyny pracy mnie nie przywróci do pracy, pracodawca musi mi wypłacać tak, jak pozostałym pracownikom postojowe?

G
Gość

Niedługo nie będzie tego problemu, nie będzie pracy...

"...Zaplanowana eksterminacja polskiego biznesu...państwo z dykty, państwo z kartonu... całe społeczeństwo dostanie dziasiaj w twarz... my nie jesteśmy rządzeni przez polityków, my jesteśmy kierowani, nasz rząd, nasi politycy tylko i wyłącznie przez KORPORACJE...dzisiaj mamy kilka kryzysów a to wszystko przykrywane jest tylko i wyłącznie koronawirusem..."

Miarka się przebrała! Przedsiębiorcy szykują STRAJK mimo kwarantanny! | M. Kołodziejczak

https://www.youtube.com/watch?v=i5i3cMpSjlY

G
Gość

Niemoge wysłać maila z zapytaniem. Dlaczego?

G
Gość

Witam. Pracuję w hotelu niecały rok jako pokojowa ,niestety do 14 kwietnia dyrektor kazał kierowniczce wszystkim pracownicom rozpisać urlop. Mam wykorzystane juz bodajże 9 dni z racji iż hotel jest zamknięty i nie chce stracić calego urlopu teraz i moje pytanie brzmi czy firma ma prawo wysłać w tej sytuacji na przymusowy urlop czy jest jakieś inne w tej sytuacji? Tak samo czy mogłabym iść w tej sytuacji na l4?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu