Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [22.03.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.


Pytanie nr 79

Pytanie w związku z pytaniem nr 43. Jestem w podobnej sytuacji (182 dni upływa 5 kwietnia) złożyłem do ZUS-u wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. I co teraz jeśli lekarze orzecznicy nie przyjmują ze względu na obecną sytuację i nie dostanę decyzji o przyznaniu w/w świadczenia? Zostanę zwolniony?

Nie zostanie Pan zwolniony. Czas pomiędzy ukończonym zwolnieniem lekarskim a uzyskaniem orzeczenia z ZUS, to usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie z Pana winy. Niestety za ten czas nie przysługuje wynagrodzenia, chyba że pracodawca podejmie inną decyzję lub lekarz orzecznik wystawi datę wsteczną. Na razie nie ma regulacji, które pomogły by osobom w takiej sytuacji. Jednak z doniesień medialnych wiemy, że trwają prace na tymczasowymi przepisami związanymi z odroczeniem badań lekarskich na czas epidemii. Być może w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły. Proszę śledzić temat.


Pytanie nr 78

Dzień dobry, mam umowę na czas nieokreślony, mój pracodawca ze względu na panującą epidemię koronawirusa wysłał mnie na zaległy urlop, po powrocie każe mi wybrać urlop przysługujący na rok 2020 w wymiarze 7 dni bo tyle do tej pory mam wypracowany, dodam że zakład pracy jest zamknięty. Czy pracodawca ma do tego prawo i jakie konsekwencje może wyciągnąć jeżeli się nie zgodzę.

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop (za wyjątkiem zaległego lub w okresie wypowiedzenia). Nie może też wyciągać z tego powodu konsekwencji wobec pracownika. Tak mówią przepisy, ale nie ma gwarancji, że szef nie będzie się mścił.


Pytanie nr 77

Witam serdecznie! Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego. W obecnej sytuacji jestem w domu wysyłając materiały online, czy mimo to mężowi należy się opieka nad dzieckiem 6 letnim?

Pracując w domu nie jest Pani w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem. W związku z tym mąż ma prawo skorzystać z zasiłku opiekuńczego, jeśli jest zatrudniony i ma opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe.


Pytanie nr 76

Dzień dobry mam takie pytanie czy jeżeli jestem na wypowiedzeniu panuje wirus czy mogę zrezygnować z tego wypowiedzenia

Sytuacja nie wpływa na bieg i okres wypowiedzenia. Jeśli było ono skuteczne, nie można się z tego wycofać.


Pytanie nr 75

Jestem instruktorem nauki jazdy, mam umowę na czas nieokreślony, wynagrodzenie otrzymuję od wypracowanych godzin. Szef podjął decyzję o zamknięciu szkoły jazdy z wiadomych przyczyn. Proszę o informację czy w obecnej sytuacji należy mi się wynagrodzenie postojowe?

Tak, należy się Panu wynagrodzenia postojowe. Zamkniecie firmy jest decyzją pracodawcy, a nie administracji państwowej.


Pytanie nr 74

Witam kończy mi się roczna umowa o pracę 31.03 br czy w obecnej sytuacji szef może mi nie przedłużyć umowy o pracę?

Tak, ma do tego prawo.


Pytanie nr 73

Pracuje w sklepie na umowę o pracę i ostatnio słyszałam jak szef powiedział, że ze względu na koronawirusa może nam wypłacić pensje o 30% mniejsza? W telewizji mówią, ze jeśli spadną obroty to wówczas państwo może dołożyć 40%i pracodawca drugie 40% więc wychodzi, że pensja może być niższa o 20% a nie 30%. Może mi Pan to wytłumaczyć tak policzku jak to wygląda?

Aktualnie (22.03.2020) są to jedynie deklaracje polityczne. Na razie nie ma przepisów regulujących tą kwestię. Pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia pełnego wynagrodzenia za przepracowany czas.


Pytanie nr 72

Witam, pracuję, (a raczej pracowałam) w prywatnym przedszkolu, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. W dniu 18.03.2020r. dostałam od pracodawcy wiadomość e mailową, że wypowiada mi umowę, uwzględniając dwutygodniowy czas wypowiedzenia, (ponieważ pracowałam tam nie dłużej niż 6 miesięcy). Czy można kogoś zwolnić wysyłając e maila? Co zrobić w takim przypadku ? Czekać na wiadomość listowną?

Aby doszło do skutecznego rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi być zachowana forma pisemna wypowiedzenia. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się w momencie jego otrzymania (również listownie).

Pytanie nr 71

31 Marca kończy mi się umowa jestem chwili obecnej na opiece na dziecko ze względu na wirusa.Moje szefostwo nie odpowiedziało mi czy przedłużą mi umowę. Co mam teraz zrobić ?

Pracodawca nie ma obowiązki zaproponowania nowej umowy. Decyzja leży tylko w jego gestii. Być może jest możliwość porozumienia się z pracodawcą i wypracowania jakiegoś kompromisu (np. pół etatu). Co istotne w momencie ustania zatrudnienia kończy się zasiłek opiekuńczy.


Pytanie nr 70

Dzień dobry, siostra pracuje w gastronomii. Szef powiedział pracownikom że nie ma pieniędzy na wypłaty więc mają sobie iść po l4 albo da im wypowiedzenie a jak wszystko się uspokoi to ich zatrudni z powrotem. Powiedział też że jak chcą niech sobie idą do sądu pracy. Siostra potrzebuję pieniędzy do życia i boi się że jeśli pójdzie do sądu pracy to nie będzie miała przez długi czas wypłaty. Co można zrobić w takiej sytuacji. Jakie konsekwencje może ponieść pracodawca?

Faktycznie sytuacja jest niekorzystna dla pracowników. Deklaracje szefa są ewidentnym naruszeniem praw pracowniczych. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za przepracowany czas (lub gotowość do podjęcia pracy). Sugestia pójścia na L4 nie jest rozwiązaniem, lecz wybiegiem ze strony pracodawcy. Decyzję o L4 może podjąć jedynie lekarz. Być może istnieje jeszcze możliwość porozumienie się z pracodawcą. Jeśli nie, można złożyć skargę do Inspekcji Pracy, a także pozew do sądu pracy z roszczeniem o wypłatę zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami (jeśli szef nie zapłaci). Pracodawcy za takie podejście grozi grzywna oraz dodatkowe koszty związane z procesem, gdyż sprawa jest ewidentnie dla niego przegrana.


Pytanie nr 69

Mam umowę o prace na czas nieokreślony. Czy obecna sytuacja epidemii w kraju może być powodem zwolnienia mnie z pracy? Pytam bo w zwolnieniu takiego pracownika bez konsekwencji dla Pracodawcy taki powód musi być podany.

Każde wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony musi zawierać uzasadnienie. Można przyjąć, że w czasie epidemii panują niekorzystne warunki ekonomiczne wpływające na prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy, w związku z tym pracodawca może być zmuszony ograniczyć zatrudnienie.


Pytanie nr 68

Od 13 marca tego roku przebywam na l4 jestem w ciąży 5 miesiąc i dodatkowo mam kwarantanne ( nakaz pisemny) mój pracodawca nie przedłużył mi umowy o prace , która zakończyła się 15 marca co mam w tej sytuacji zrobić???? czy należą mi się jakieś świadczenia chorobowe z ZUS. Umowę o pracę miałam na czas próbny 3 miesiące.

Zgodnie z art. 177 KP, umowa na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.


Pytanie nr 67

Moje pytanie dotyczy obecnej sytuacji, tj. zamknięcia przedszkola z powodu koronawirusa. Syn ma 6 lat. Czy jeśli żona została skierowana z zakładu pracy do pracy zdalnej w domu (praca wiąże się z bardzo częstym kontaktem mailowym i telefonicznym z interesantami), to czy ja (mąż) mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem?

Żona w czasie pracy zdalnej nie ma możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W związku z tym jest Pan uprawniony do skorzystania z zasiłku opiekuńczego.


Pytanie nr 66

Dzień dobry, wykonuję pracę zdalną od tygodnia, czy ten fakt nie pozwala mi w ogóle pojawiać się w pracy jak w przypadku zwolnienia lekarskiego?

Jeśli zachodzi taka potrzeba, może Pan pojawić się w tym czasie w pracy.


Pytanie nr 65

Dzień dobry pracuje w dużej firmie produkcyjnej mam umowę na czas nieokreślony,jestem samotna matka i wychowuje syna. W obecnej sytuacji wzięłam l4 na dziecko ponieważ nie mam go z kim zostawić a firma normalnie pracuje czy pracodawca ma prawo mnie zwolnic jeśli będę przedłużać l4 ?

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, jeśli ten przebywa na L4 lub zasiłku opiekuńczym.


Pytanie nr 64

Czy jak zarażę się koronawirusem, a nie jestem ubezpieczony, będę musiał zapłacić za opiekę lekarska?

W przypadku, kiedy nie mamy opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego (obowiązkowego lub dobrowolnego) wszystkie usługi zdrowotne są płatne.


Pytanie nr 63

Dzień dobry, jestem zatrudniona na umowę.o pracę i obecnie przebywam na opiece tej 14dniowej że względu na to iż mam syna w wieku 7lat. Jednakże od jutra zakład mojego męża zaczyna tzw postój i mój mąż będzie na tzw. postojowym w domu. i teraz pytanie brzmi czy w takiej sytuacji należy mi się owa opieka teraz i na następny okres do świąt. A jeżeli nie to czy mam obowiązek do przerwania nowej opieki od poniedziałku czy mogę dokończyć tą opiekę 14dniową?

Zasiłek jest formą rekompensaty za to, że rodzic nie może pracować (nie zarabia) w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W przypadku, gdy Pani mąż będzie przebywał w domu, będzie mógł zajmować się dzieckiem. Wobec tego, zasiłek powinien zostać przerwany.


Pytanie nr 62

Pracowałam od listopada 2019 do stycznia na czas próbny, w styczniu przedłużyli mi umowę na czas określony na pół roku. Z powodu zaistniałej sytuacji (min zamknięcia granic, brak zamówień), dostałam wypowiedzenie umowy z 2 tyg. wypowiedzeniem.
Oczywiście rozumiem szefa, ale ja zostałam bez środków do życia. Czy w tej sytuacji należy się jakiś zasiłek z bezrobocia?

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracowały co najmniej rok. Ponadto będzie Pani przysługiwać od pracodawcy odprawa oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Pytanie nr 61

Witam, mieszkam z rodzicami bo są w podeszłym wieku i potrzebują pomocy, więc co za tym idzie są w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem. Pracuje na produkcji więc mam styczność z wieloma osobami i jeżdżę do pracy komunikacją miejską nie chce narażać rodziców. W TV słyszałam coś o tym że można "wziąć" opiekę nad osobami starszymi proszę mi podpowiedzieć gdzie co mam robić i gdzie szukać pomocy.

Przysługuje Pani prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad rodzicami. Wniosek należy złożyć u pracodawcy. Dział kadr powinien przekazać stosowne dokumenty do wyplenienia. Zasiłek przysługuje przez 14 dni i jest płatny w wysokości 80% średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.

Pytanie nr 60

Czy pracodawca może nie chcieć przedłużyć umowy zawartej na czas określony jeśli jej koniec wypada w trakcie trwania epidemii jeśli wiadomo że inny pracodawca może nie chcieć zatrudnić. Czy powinien wydłużyć czas trwania umowy czasowej do zakończenia epidemii?

Decyzja o podpisaniu nowej umowy o pracę należy wyłącznie do pracodawcy. Szef nie ma żadnego obowiązku proponowania nowej umowy, kiedy kończy się dotychczasowa.


Pytanie nr 59

Witam, korzystam z zasiłku po opiece za dwójką dzieci do lat 8. Teraz kwarantanna przedłużona i również zasiłek, to oznacza że nie będę w pracy aż do 10.04. Pytanie, czy może pracodawcą mnie zwolnić na czas zasiłku?

W czasie przebywania na zasiłku opiekuńczym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Może to zrobić po powrocie do pracy, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.


Pytanie nr 58

Mam pytanie, pracuję na umowie zlecenie - po przepracowaniu 25 dni jako sprzedawca bezpośredni, dostaję pensję - jako, że nie mogę wykonywać swojej pracy, bo zostało to odgórnie zakazane, to czy pensja mi przysługuje? Zaznaczam, że pensję dostaje się po 25 przepracowanych dniach, a nie co miesiąc tego samego dnia. Plus jeśli miałbym dostać pieniądze, to były by one z Zusu czy od pracodawcy?

W przypadku umowy zlecenia, wynagrodzenie przysługuje za rzeczywisty czas pracy. Pensje wypłaca zleceniodawca.


Pytanie nr 57

Mam umowę na czas nieokreślony, pracuje zdalnie z domu ponieważ jest taka możliwość. Czy pracodawca mimo tego ma pracy do zwolnienia mnie z niewyjaśnionych przyczyn, lub z takiego powodu ze jest mniej pracy do zrobienia?

Jeśli zachodzą takie przyczyny (np: warunki ekonomiczne), pracodawca ma prawo zwolnić pracownika. W uwagi na fakt posiadania umowy na czas nieokreślony, pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie.


Pytanie nr 56

W tej chwili jestem w okresie wypowiedzenia do 31 marca ( przebywam na urlopie wypoczynkowym ) - umowa o prace, w związku z zaistniała sytuacja nowy pracodawca podpisze ze mną umowę dopiero w maju.. czy mam jakaś możliwość skorzystania w kwietniu z zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 lat

Prawo do zasiłku przysługuje jedynie w okresie opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. W momencie, kiedy składki przestały opłacane (np. koniec umowy) osobie nie przysługuje zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem. Dopiero jeśli podjęłaby Pani zatrudnienie w tym czasie, ponownie przysługiwałoby prawo do zasiłku.


Pytanie nr 55

Witam. Wczoraj po moim telefonie do sanepidu otrzymałam informację że mam siedzieć w domu przez 7 dni. Przeprowadzono że mną 40 minutowy wywiad i mam czekać. Co z moją pracą czy to jest równoznaczne z tym że dostałam od nich zwolnienie i zakład pracy też jest poinformowany. Czy to jest równoznaczne z tym że jestem w okresie kwarantanny.

Jeżeli nie została wydana decyzja administracyjna przez Sanepid, to powinna Pani skontaktować się telefonicznie z lekarze, w celu wystawienia zwolnienia na czas kwarantanny lub izolacji. Jednocześnie powinna Pani powiadomić pracodawcę, że nie może Pani podjąć pracy z uwagi na ww. okoliczności. Należy pamiętać, że pracodawca musi otrzymać (np: drogą elektroniczną) taką decyzji/zwolnienie.


Pytanie nr 54

Witam jestem fryzjerką. Tydzień temu moja szefowa zdecydowała o zamknięciu salonu. Poszłam na zwolnienie lekarskie które dziś mi się skończyło. Co mam zrobić dalej? Zakład jest jeszcze tydzień zamknięty.

Zamknięcie zakładu wynika z decyzji pracodawcy. W związku z tym po zakończeniu L4, przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe za czas nie wykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.


Pytanie nr 53

W przyszłym tygodniu kończy mi się roczny urlop macierzyński. Mąż pracuje zawodowo, pomimo pandemii, ja jestem od wielu lat zatrudniona w gastronomii, aktualnie zakład jest zamknięty, co mam zrobić w takim wypadku? Czy mogę ubiegać się o dodatkowe 14 dni opieki na córkę? Nie mam możliwości zapisać jej do żłobka który jest zamknięty. Z jakiś świadczeń w takiej sytuacji mogę skorzystać? Pracodawca jest załamany. Nie ma dla nas pracy. Bardzo proszę o pomoc.

Z zasiłku można skorzystać, jeśli dziecko jest chore lub chodziło do żłobka/przedszkola/szkoły. Może Pani skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego, który zgromadziła Pani za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.


Pytanie nr 52

Dzień Dobry. Pracuję w markecie budowlanym. Jak wiadomo, po zamknięciu galerii handlowych, duża część ludzi postanowiła nagle przeprowadzać remonty. Przewijają się naprawdę tłumy ludzi. Na razie w mojej okolicy niema stwierdzonego przypadku zakażenia. Czy jeśli sytuacja zrobi się poważniejsza, to jako osoba z cukrzycą ( grupa ryzyka ) mogę pójść na zwolnienie lekarskie z powodu obawy o swoje zdrowie?

Decyzje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz na podstawie wywiadu, historii choroby i badania.


Pytanie nr 51

Witam jestem na zasiłku opiekuńczym na czteroletniego synka od 16.03-27.03 z tego co wiem ma być przedłużony zasiłek do 14.04 dodam ze jestem na okresie próbnym na umówię o prace i umowa kończy mi się 07.04 . Czy pracodawca przedłuży mi umowę czy nie ???

Pracodawca nie ma obowiązku zaproponowania nowej umowy.


Pytanie nr 50

Mam 2 letnie dziecko, ja i żona pracujemy, na czas naszej pracy dzieckiem opiekowała się babcia, w związku z rozprzestrzeniając się koronawirusem babcia boi się opiekować dzieckiem gdyż w domu ma chorego który jest w grupie wyższego ryzyka a my w pracy mamy styczność z dużą grupą osób. Czy należy mi się albo mojej żonie urlop opiekuńczy i zasiłek mimo ze dziecko nie uczęszczało do żłobka?

Rodzice nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ bezpośrednim powodem opieki nad dzieckiem nie jest zamknięcie szkoły/żłobka, gdyż dziecko to nie chodziło do szkoły/żłobka. Do nabycia przez nich prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest spełniona przesłanka zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko. Prawo do zasiłku nastąpiło by w momencie choroby dziecka.


Pytanie nr 49

Witam, pracuję w sklepie spożywczym.W związku ze skróconymi godzinami pracy ( pracuję teraz po 7 godzin), pracodawca chce odbierać mi proporcjonalnie urlop wypoczynkowy za ten krótszy o godzinę czas pracy. Czy to jest możliwe? Ja mogę pracować normalnie po 8 godzin, nie wiadomo jak długo będzie trwać ta sytuacja, potem może się okazać ze zostanę bez urlopu...Czy ten skrócony czas pracy to odgórne zalecenie władz?

Takie postępowanie pracodawcy można uznać za naruszenie praw pracowniczych. Po pierwsze nie można udzielać urlopu na godziny (nie obowiązuje tutaj wyjątek opisany w Kodeksie pracy). Po drugie szef nie może zmusić do wykorzystywania urlopu (za wyjątkiem zaległego). Nie ma żadnego zalecenie o skróconym czasie pracy. Jest to wewnętrzne ustalenie pracodawcy.


Pytanie nr 48

Mieszkam z mamą która ma 93 lata. Aby pracować wynajmowałem opiekunkę. W chwili obecnej opiekunka obawia się koronawirusa. Czy mam prawo do zwolnienia lub urlopu. Dodam że mama nie jest osoba samodzielna.

Ma Pan prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego (pod warunkiem, że z tytułu zatrudnienia ma Pan opłacane składki na ubezpieczenie społeczne). Może Pan również wykorzystać urlop, jeśli pracodawca wyrazi zgodę.


Pytane nr 47

Pracowałam w sklepie. Będąc na L4 poinformowałam pracodawce że ze względu zamknięcia przedszkoli i żłobków od poniedziałku (16.03) idę na opiekę. W następnym dniu pojawiłam się w pracy (zakończyłam chorobowe) i wręczono mi wypowiedzenie. Czy pracodawca według kodeksu mógł tak postąpić?

Pracodawca nie może wręczyć pracownikowi wypowiedzenia w czasie usprawiedliwione nieobecności pracy (np: L4, zasiłek opiekuńczy). Jeśli wypowiedzenie zostało złożone pomiędzy tymi okresami, to pracodawca postąpił zgodnie z prawem. Dopiero w momencie rozpoczęcia korzystania z zasiłku opiekuńczego pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem. Zanim jednak to nastąpi, należy złożyć stosowne pisemne oświadczenie u pracodawcy. Jeżeli pracodawca był "szybszy", to wypowiedzenie jest skuteczne.


Pytanie nr 46

Proszę o podpowiedz. Wprowadzono stan epidemii. Do 20 marca bylem na zwolnieniu lekarskim.zatrudniony jestem na umowę o prace na czas nieokreślony do emerytury został mi nie cały rok pracy.z obawy przed koronawirusem mogę zostać w domu? Co zrobić jak ta sytuacje rozwiązać?

Obawa czy strach nie są podstawą do zaprzestania świadczenia pracy. Jeśli zachodzą ku temu powody, może Pan starać się o zwolnienie lekarskie. Decyzje o jego wystawieniu podejmuje jednak lekarz.


Pytanie nr 45

Jestem na umowie próbnej do 3.04. Pracodawca poinformował mnie iż z powodu koronawirus zakład będzie zamknięty i niestety nie przedłuży mi umowy. Co teraz mogę zrobić żeby mieć jakiś dochód na czas epidemii

W takiej sytuacji można starać się o zasiłek w urzędzie pracy.


Pytanie nr 44

Wypowiedziałam umowę z miesięcznym okresie wypowiedzenia. Umowa kończy mi się 31 marca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną pracodawca skrócił czas pracy. Grafik miałam ustalony na cały miesiąc i że względu na zmianę dziś miał zostać podany nowy z krótszymi godzinami. Szefowa zadzwoniła i powiedziała że nie muszę już przychodzić do pracy a że zostało mi 7 dni urlopu i wtedy mi go wpisze. Ja stwierdziłam że nie planowałam urlopu i chciałam do końca miesiąca przepracować co szefowa na to że za zaistniałą sytuację z wirusem musi przydzielić innych pracowników na wszystkie punkty które ma i nie ma za bardzo miejsca dla mnie. Czy muszę się zgodzić na urlop który nie chce?

W czasie okresu wypowiedzenia pracodawca ma prawo skierować pracownika na urlop wypoczynkowy (nawet bez jego zgody).


Pytanie nr 43

Do końca marca jestem na L4 .kończy mi się to zwolnienie bo już minie 182 dni. Od 1 kwietnia muszę wrócić do pracy a medycyna pracy nie pracuje .Co w takim przypadku czy zostanę pozbawienia wynagrodzenia jak to wygląda. Proszę o odpowiedz.

Jeżeli nie uzyska Pani zaświadczenia lekarskiego, to niestety nie może Pani przystąpić do pracy, a w związku z tym pracodawca nie będzie miał podstaw do wypłaty wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca potraktuje ten okres jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, szef nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy po L4 dłuższym niż 30 dni, jeśli nie zostanie przedstawione zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku.


Pytanie nr 42

Pracuje w zakładzie gdzie jest zdecydowanie więcej niż 50 osób . Chodzi o to ze ludzie boja się przychodzić do pracy przez Koronawirusa. Boja się o swoje zdrowie i swoich rodzin. My na produkcji jesteśmy narażeni, tym bardziej ze pracuje nas tam naprawdę dużo ze 150 osób.

Przepisy o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób nie dotyczą zakładów pracy. Pracodawca powinien zapewnić bezpieczne warunki zgodnie z przepisami BHP. Jeśli mają Państwo co do tego wątpliwości, można złożyć skargę do Inspekcji Pracy lub Sanepidu.


Pytanie nr 41

Witam byłam zatrudniona na umowę zlecenie wczoraj pracodawca zwolnił mnie z powodu koronowirusa co mam zrobić?

Umowa zlecenia nie chroni zatrudnionej osoby, tak jak Kodeks pracy. Jeśli pracodawca wypowiedział umowę zgodnie z trybem określonym w umowie oraz rozliczył się z Panią, wszystko jest zgodne z prawem.


Pytanie nr 40

W zeszłym roku urodziłam dziecko. Obecnie od lutego wybieram zaległy urlop. Urlop mam do 20 kwietnia. Czy będąc na urlopie, mogę z powodu zamknięcia przedszkola skorzystać z opieki na 3letnie dziecko? Czy wówczas urlop mi się przedłuży? Czy w ogóle przysługuje mi prawo skorzystania z opieki, gdy jestem na urlopie?

Przebywając na urlopie ma Pani możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które ma rekompensować utratę wynagrodzenia za czas, w którym zamiast wykonywać pracę, pracownik musi zajmować się dzieckiem do at 8 lub chorym dzieckiem do lat 14.


Pytane nr 39

Czy jeżeli pracodawca wypowiedział umowę o pracę z 3 ms okresem wypowiedzenia z powodu przewidywanego zamknięcia firmy, który kończy się z ostatnim dniem marca czy pracownikowi przysługują jakieś świadczenia z powodu utraty pracy w czasach wdrożonej epidemii w Polsce co wiąże się z problemami że znalezieniem pracy ?

Nie ma specjalnych świadczeń w związku z rozwiązaniem umowy o pracę kilka miesięcy temu. Przysługuje jedynie odprawa w wysokości uzależnionej od stażu pracy.


Pytanie nr 38

Pracuje w galerii handlowej w restauracji jako kelner, mam umowę zlecenie, nie z mojej winy nie mogę wykonywać mojej pracy. Czy przysługuje mi zasiłek z zusu i na jakich warunkach?

Świadczenie z ZUS mogą przysługiwać, jeśli od umowy zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowe lub dobrowolne).


Pytane nr 37

Pracuje w dużej firmie gdzie jest około 1200 pracowników , umowę mam na czas nieokreślony, dziś zostałam poinformowana ze od poniedziałku mam iść na urlop i wielu innych pracowników albo czy się zgadzamy na obniżenie płacy A jak nie to 40 % pracowników zostanie zwolnionych. Do kogo mam się zwrócić o pomoc.

Należy zrozumieć, że w wyniku czynników ekonomicznych, pracodawca musi ograniczyć zatrudnienie = koszty. W związku z tym należy się liczyć z różnymi rozwiązaniami, w tym tak drastycznymi jak grupowe zwolnienia czy obniżki pensji. Wydawać by się mogło, że lepszym rozwiązaniem jest zachowanie stanowisk pracy, gdyż w obliczu kryzysu gospodarczego, który czeka nas niewątpliwe po epidemii, każdego stanowisko pracy będzie cenne. Jeśli koniunktura wróci, być będzie szansa na powrót do dawnych stawek wynagrodzenia. Jeśli w firmie działają związki zawodowe, to one mogą spróbować wynegocjować z pracodawcą lepsze.


Pytanie nr 36

Pracuje w Centrum Handlowym w sklepie z elektroniką. Na umowie o pracę mamy podstawę plus prowizję od sprzedaży.Proszę o informację jakie przysługuje nam wynagrodzenia. Aktualnie wszyscy pracownicy są w domach w gotowości do pracodawcy czyli jak napiszą abyśmy się stawili w miejscu pracy to jesteśmy w gotowości do podjęcia pracy.

Przysługuje Panu tylko podstawa. Jeśli pracodawca wezwie Pana do pracy, to póki nie rozpocznie się sprzedać, w dalszym ciągu będzie przysługiwała Panu tylko podstawa. Uwaga! Podstawa musi być w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Jeśli nie jest, pracodawca musi dopłacić do wysokości pensji minimalnej.


Pytanie nr 35

Czy pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę zawartej do 2021r , jeśli pracownik przebywa na opiece nad dzieckiem w związku z korona wirusem?

Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Do takich nieobecności zalicza się nie tylko opieka na dziecko, ale również L4 czy urlop. Szef może wręczyć wypowiedzenie dopiero po powrocie do pracy i dopiero od tego czasu rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia.


Pytanie nr 34

Pracuje w galerii handlowej w sklepie odzieżowym, który jest sieciówką. Mam umowę o pracę na pół etatu do 2021 r. , dzisiaj dostaliśmy informację od kierowniczki, że nasz wymiar godzin będzie zmniejszony do 1/4 etatu od 01.04, więc każe nam się wstawić w środę w pracy, żeby podpisać dokumenty a jeżeli ktoś się nie wstawi to będzie to brane jako nie wstawienie się do pracy, jeżeli nie zgodzimy się na taką propozycję to mamy możliwość złożenia wypowiedzenia. Czy muszę to podpisać i zgodzić się na takie warunki? I czy muszę przyjeżdżać do pracy skoro galerie są zamknięte na ten czas?

Pracownik zawsze musi stawić się na wezwanie pracodawcy w określonym miejscu i czasie. Zmiana wymiaru czasu pracy wiąże się z koniecznością podpisania porozumienia z pracodawcą. Nie musi Pani podpisywać takiego dokumentu, ani także podejmować żadnej czynności (np: złożenia wypowiedzenia z własnej inicjatywy). Jeśli jednak pracodawca przedstawi wypowiedzenie zmieniające, nieprzyjęcie warunków z automatu rozpocznie bieg wypowiedzenia umowy.


Pytanie nr 33

Pracuje w żłobku. Pod czas kwarantanny Pani dyrektor nie zamknęła placówki. Przychodzimy do pracy na szkolenia grupowe (9) osób lub sprzątamy. I tak mamy chodzić przez całą kwarantannę. Czy Pani dyrektor ma prawo kazać iść do pracy?

Tak, dyrektor ma prawo wymagać, aby pracownicy przychodzili do pracy.


Pytanie nr 32

Pracuje 4,5 roku na umowie o pracę na czas nieokreślony w restauracji. Szef poinformował mnie, że zamierza zawiesić lub zamknąć działalność. Poinformował mnie również nie nie ma pieniędzy na pensje dla mnie i moich współpracowników. Czy pracodawca może odmówić wypłacenia pensji, jakie mam prawa w obecnej sytuacji?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za przepracowany czas. Brak wypłaty jest ciężkim naruszeniem praw pracowniczych. Nie ma tutaj znaczenia czy szef zawiesi lub zamknie działalność. Warto jednak poczekać, bo być może deklaracje pracodawcy nie przełożą się na rzeczywistość i w ostateczności szef wypłaci pensje (mając na uwadze konsekwencje grożące w przypadku braku takiego działania). W przypadku braku wypłaty, pracownik może złożyć skargę do Inspekcji Pracy lub wniosek do sądu pracy.


Pytanie nr 31

Od poniedziałku mamy prace podzielona na 3 gr. A B C. Gr A i B idzie do pracy przez tydzień a gr C ma tydzień wolnego. I tak na zmianę. Kierownik poinformował nas ze jeżeli zabraknie nam godzin do tego tygodnia niepracującego zabierze nam z urlopu. Czy może zabierać nam urlop bez naszej zgody?

Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop (za wyjątkiem urlopu zaległego). Ponadto szef nie może sobie "odbierać" godzin z przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Taka sytuacja jest naruszeniem podstawowych prac pracowniczych.


Pytanie nr 30

Pracuje w sklepie spożywczym, na dziale mięsnym w systemie 2 zmianowym - po 8 godzin. Od poniedziałku (23 marca), zostają skrócone godziny sklepu (6-20), przez co zmiany będą wykonywane po 7 godzin. Mój pracodawca wprowadził zarządzenie - brakująca godzina z każdego dnia pracy, będzie pobierana z wyrobionych nadgodzin, a jeśli ich zabraknie - będą notowane "do odrobienia" w kolejnych miesiącach. W dodatku, nie jest przewidziana premia za pobyt w pracy w tym trudnym okresie.
Czy jest to zgodne z prawem?

Mogło tutaj dojść do kilku naruszeń prac pracowniczych. Po pierwsze zmiana wymiaru czasu pracy wymaga pisemnego porozumienia (aneks do umowy) lub wypowiedzenia zmieniającego). Po drugie nie można rozliczać nadgodzin 1:1 z normalnymi godzinami pracy, gdyż za nadgodziny przysługuje dodatek. Zatem jedna nadgodzina jest warta 1,5 lub 2 normalne godziny. Po trzecie, jeśli w firmie nie ma wprowadzonego dłuższego okresu rozliczeniowego, nie można ustalać godzin do odrobienia. Pracownik stawia się do pracy i jest gotowy do jej podjęcia, więc pracodawca musi zapłacić pełną stawkę. Premia jest natomiast uznaniowym składnikiem wynagrodzenia, więc decyzje o niej podejmuje pracodawca.


Pytanie nr 29

Panicznie boję się chodzić do pracy /przez koronowirusa/, a kierownik nie chce dać mi urlopu. Co mogę zrobić. Mam urlop zaległy.

Jeśli jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy i nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, szef ma prawo nie udzielić urlopu lub przesunąć go na termin późniejszy. Natomiast zaległy urlop pracownik musi wykorzystać do 30 września następnego roku (np: urlop za 2019 należy wykorzystać do 30 września 2020 r.).


Pytanie nr 28

Mam pytanie do Pana!Pracuje w jednej z galerii handlowych w sklepie z obuwiem! Wczoraj kierowniczka napisała nam na grupie ze po mimo zamknięcia sklepu wracamy od poniedziałku do pracy po 8 godzin i będziemy sprzątać przestawiać towar układać itd!Czy przy obecnej sytuacji związanej z epidemią to zgodne z prawem? Bardzo proszę o odpowiedź!

Tak, będzie to zgodne z prawem.


Pytanie nr 27

Mam pytanie odnośnie możliwości złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8 roku życia. Zarówno ja, jak i mąż pracujemy, lecz ja pracuje w galerii handlowej, dokładnie branża biżuteryjna i na chwilę obecną spędzam czas w domu.. Mąż pracuje zdalnie w godzinach 9-17:00 i miałam telefon od kierowniczki, abym wypisała wniosek o zasiłek opiekuńczy, czy będzie to słuszne? Nie chciałabym sytuacji, abym w przyszłości musiała go zwracać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Praca zdalna męża uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, teoretycznie mogłaby więc Pani pójść na zasiłek, jedynie w sytuacji kiedy wciąż świadczyłaby Pani pracę. W sytuacji, gdy przebywa Pani na postojowym (prawo do wynagrodzenia 100%) zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.


Pytanie nr 26

Pracuję jako kierownik w hotelu. W związku z panującą epidemią nie ma aż tyle pracy by zapewnić ją pracownikowi na umowę o pracę. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy mogę wysłać pracownika na l4?

Na L4 pracownika może wysłać jedynie lekarz, po stwierdzeniu choroby uniemożliwiającej dalsze wykonywanie pracy.


Pytanie nr 25

Dzień dobry, na stałe pracuję jako sprzedawca na umowę o pracę w salonie odzieżowym w jednym z centrów handlowych, które aktualnie jest zamknięte. Na czas zamknięcia nie wykonuję swojej pracy, mimo, ze jestem zdolna do jej wykonywania. Wynagrodzenie netto za ten czas otrzymam. Centra handlowe zostały zamknięte odgórnie, ze względu na kwarantannę, nie z mojej winy. Czy jak już wrócę do pracy po otwarciu C.H. pracodawca może zmusić mnie do odpracowania godzin (od czasu zamknięcia C.H do czasu ich otwarcia)?

Pracodawca nie może zmusić pracownika do "odpracowania" godzin. Za każdy czas spędzony w pracy należy się wynagrodzenia, a za nadgodziny dodatek lub dzień wolny. Jeżeli jednak w firmie przyjęty jest dłuższy okres rozliczeniowy (3 miesiące, pół roku, rok), to pracodawca może "przesunąć" część godzin na inny miesiąc. Musi jednak pamiętać o zachowaniu norm. Wszystko zależy od zapisów umowy o pracę i zakładowego regulaminu pracy.


Pytanie nr 24

Pracowałem od grudnia 2019 roku w zakładzie produkcyjnym, miałem umowę do 30.06., ale pracodawca rozwiązał ją ze mną w dniu dzisiejszym(20.03). Czy należą mi się jakieś świadczenia lub odszkodowania z tego tytułu?

Przysługuje Panu odprawa w wysokości miesięcznej pensji.


Pytanie nr 23

Dzień dobry, piszę do Państwa z zapytaniem odnośnie zasiłku dla osób poddanym kwarantannie. Jaki zasiłek się takim osobom należy i czy dla wszystkich jest taki sam?

Jeśli kwarantanna jest decyzją administracyjną wydaną przez Sanepid lub zostało wystawione zwolnienie lekarskie, pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia.

Pytanie nr 22

Dzień dobry, jeden tydzień przebywałam na pracy zdalnej w domu i na kolejny tydzień szef bez porozumienia ze mną zaznaczył mi urlop - mimo że moje stanowisko ma możliwość pracy zdalnej. Proszę o informację czy jest to zgodne z prawem? kilka dni urlopu mam jeszcze z zeszłego roku, ale czy mimo tego szef może "zmusić" mnie to wykorzystania ich w takim przypadku?

Pracodawca może wysłać podwładnego na urlop wypoczynkowy jedynie na pisemny wniosek pracownika. Inny sposób jest naruszeniem praw pracowniczych.


Pytanie nr 21

Dzień dobry. Pracuję w sklepie w galerii handlowej, która z wiadomych przyczyn została zamknięta. Pracodawca dał dwie opcje do wyboru tj. Urlop wypoczynkowy albo urlop bezpłatny. Dodam, że zaległego urlopu już nie posiadam. Czy powinnam godzić się na taką opcje? Jakie jest inne rozwiązanie? Jakie kroki powinnam w zaistniałej sytuacji podjąć, aby było to dla mnie korzystne.

Obie opcje, które przedstawił pracodawca są naruszeniem prac pracowniczych. Pracodawca nie może nakazać pracownikowi pójścia na urlop wypoczynkowy (za wyjątkiem zaległego urlopu za poprzedni rok). W przypadku urlopu bezpłatnego, może on zostać udzielony jedynie z inicjatywy pracownika.


Pytanie nr 20

Witam, pracuję na umowę zlecenie w branży handlowej. Zawsze dojeżdżałam do pracy komunikacją miejską, teraz z powodu wiadomych utrudnień, musiałam zrezygnować z MPK, poruszam się pieszo (do pracy godzina w jedną stronę). Mój pracodawca odmawia wysłania mnie do pracy zdalnej, nie zmienił czasu otwarcia salonu. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji najlepszym wyjście będzie rozmowa z pracodawcą i przedstawienie wszystkich okoliczności. Decyzja o pracy zdalnej leży w całkowicie w gestii pracodawcy.


Pytanie nr 19

Dzień dobry, od dnia 16.03 do 20.03 przebywam na zwolnieniu lekarskim w dniu dzisiejszym otrzymałem wiadomość od pracodawcy ,iż następny tydzień mam wolne od pracy i będziemy na telefon taka informacje otrzymałem "SMS' od pracodawcy . Firma nie będzie zamknięta lecz będzie mniej pracy . Mam umowę o prace na 1/2 etatu na czas 2 lat . Czy w tej sytuacji pracodawca powinien mi zapłacić za ten okres ??????

Pracodawca powinien zapłacić za ten okres, gdyż pracownik jest gotowy do podjęcia pracy, ale nie świadczy jej w związku z decyzją szefa.


Pytanie nr 18

Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z powodu pandemii szef zamknął zakład i wysłał mnie ma urlop bezpłatny. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie ? Dodam, że jest to mały zakład cukierniczy, w którym pracuje 5 osób wraz z szefem.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny. To pracownik może złożyć takie wniosek, a szef może lub nie, go zaakceptować.


Pytanie nr 17

Dzień dobry, Pracuje od ponad 1,5 roku w branży showbiznesu na umowę o dzieło. Aktualnie zdjęcia do seriali, które nagrywamy zostały wstrzymane, więc nie mam żadnego dnia pracującego w tym miesiącu, czyli również umowy. Pracodawca nie poczuwa się do wypłaty za tzw postojowe. Czy mogę liczyć na wsparcie Państwa? Czy po prostu zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych? Nie wiem co robić... Będę wdzięczna za podpowiedź.

Tzw. wynagrodzenie postojowe przysługuje w przypadkach określoną w ustawie jedynie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, dlatego w przypadku braku "dzieła" (tutaj granie w serialu) zleceniodawca nie ma podstawy do wypłaty wynagrodzenia. Ponadto umowa o dzieło nie jest oskładkowana, a więc osobie zatrudnionej nie przysługują świadczenia z ZUS.


Pytanie nr 16

Dzień dobry. Jestem nauczycielem. Ze względu na panującą sytuację prowadzę zajęcia lekcyjne z domu. Czy w takiej sytuacji moja żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego nad dziećmi (ze względu na brak lekcji w szkołach)?

Tak, żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. W czasie wykonywania pracy z domu nie może Pan bezpośrednio sprawować opieki nad dziećmi (do lat 8 lub chorymi do lat 14).


Pytanie nr 15

Dzień dobry, piszę w kwestii pracy zdalnej a ryzyka wypadku przy pracy. Pisemna umową jest sporządzona z określonym miejscem pracy w siedzibie firmy. W razie wypadku jak wygląda sytuacja w tej kwestii. Nikt nikogo nie sprawdza jakie ma warunki do pracy. Czy robiąc sobie herbatę to jestem w pracy? W jaki sposób cokolwiek udokumentować?

Aby wypadek w czasie pracy zdalnej mógł zostać uznany za wypadek przy pracy, czynność ta musi mieć ścisły związek z wykonywaną pracą, np: ładowanie laptopa, pisanie dokumentu etc. W przypadku takiego zdarzenia, pracownik powinien zgłosić ten fakt bezpośredniemu przełożonemu. Konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego protokołu oraz wykonanie dokumentacji (np: zdjęcia, szkic itp.).


Pytania nr 14

Witam, z dniem 1 marca podpisałam umowę na pełny etat - na 3 miesiące umowa próbna ze względu na zaistniałą sytuacje musiałam wziąć tydzień opiekuńczego na dzieci do 8 lat. Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?

Decyzje o dalszej współpracy podejmuje pracodawca na podstawie oceny przebiegu zatrudnienia w trakcie okresu próbnego. Wykorzystanie zasiłku opiekuńczego nie powinno wpływać na tą ocenę.


Pytanie nr 13

Dobry wieczór, pracuje w szpitalu ,jestem salowa wiem że jestem narażona, na zakażenie, gdyż jeżdżę do pracy komunikacja miejska ,również w pracy mogę się zarazić czy przysługuje mi jakiś urlop, czy może opieka na dziecko które ma 13 lat ,lecz gdy pójdę na któreś z tych opcji to są tel.od kierownika że mam wrócić do pracy ,co w takiej sytuacji mam zrobić

Może Pani pójść na urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie (w uzasadnionym przypadku). Zasiłek na czas opieki nad dzieckiem przysługuje jedynie na zdrowe dziecko do ukończenia przez nie 8 lat, lub chore dziecko do ukończenia 14 lat.


Pytanie nr 12

Witam.Chciałam zapytać chodzi mi o moją koleżankę pracuje w szkole w kuchni i Pan dyrektor kazał im wypisać urlopy czy mógł tak zrobić .dlaczego nauczyciele mają wolne a oni musieli wziąć urlopy .Proszę napisać co w takim przypadku zrobić

Pracodawca nie może zmusić pracownika do pójścia na urlop (wyjątek stanowi zaległy urlop za poprzedni rok).


Pytanie nr 11

W moim zakładzie pracy bierzemy urlopy wypoczynkowe na 2 tygodnie. (O ile ktoś ma). Opcja jest prawdopodobnie taka, że zakład ma być zamknięty na dłużej. W między czasie kończy mi się umowa o pracę. Mocno się obawiam czy zostanie mi przedłożona. Co mogę zrobić aby tej pracy nie stracić... Jestem zrozpaczona, ponieważ moi domownicy też są w takiej sytuacji.

Niestety, ale nie ma przepisu, który powodowałby przedłużenie z automatu umowy na czas określony. W Pani przypadku warto porozmawiać z pracodawcą i zapytać, czy przewiduje kontynuację współpracy.


Pytanie nr 10

Mam umowę zlecenie do końca marca ale z powodu koronawirusa nie pracuje od 8 marca. Czy będzie mi się należeć świadczenie gwarantowane z ZUS dla osób na umowach cywilnoprawnych?

W przypadku umów cywilnoprawnych, świadczenia z ZUS przysługują jedynie, gdy zleceniodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (dobrowolne lub obowiązkowe).

Pytanie nr 9

Dzień dobry. Pracuję w Biedronce jako kasjerka. Obecnie jestem na urlopie, ale boję się wrócić do pracy, żeby się nie zarazić i nie zarazić moich dzieci. Czy mogę wziąć zwolnienie z powodu obawy o własne życie? Co mogę zrobić. Uprzedzam, że z pracodawcą się nie dogadam, bo brakuje ludzi i na pewno każe mi przyjść.

W takiej sytuacji może Pani wykorzystać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.


Pytanie nr 8

Witam kończy mi się umowa o pracę na okres próbny 31.03.2020, placówka przedszkolna jest zamknięta do 25ego marca. W chwili obecnej jestem z dzieckiem w domu. Czy jeżeli placówka przedszkolna nadal będzie zamknięta, a moja umowa o pracę na okres próbny wygasa? czy automatycznie się przedłuża do czasu otwarcia placówki przedszkolnej?

Prawo nie przewiduje możliwość automatycznego przedłużenia umowy. Wyjątek stanowi ciąża pracownicy, jeśli umowa na okres próbny trwała dłużej niż miesiąc. Wtedy zostaje ona przedłużona do dnia porodu.


Pytanie nr 7

Dzień dobry. 23.03 kończy mi się umowa o pracę. Nie dostałam nadal informacji na temat tego w jaki sposób zostanie ona przedłużona. Przed decyzją o zamknięciu galerii handlowych kierownik mówił mi, że moja umowa będzie do podpisania, ponieważ innej informacji nie otrzymał np że umowy dla mnie nie ma. Jak wygląda to w świetle prawa? Czy kierownictwo może mi odmówić przedłużenia umowy? Mimo że wcześniej takiej informacji nie dostałam? A druga kwestia, to czy pracodawca może nam kazać wypisać wniosek urlopowy na jeden dzień ponieważ mimo zamknięcia galerii zorganizowali na dziś zebranie pracowników?

Kodeks pracy nie przewiduje takiego pojęcia jak "przedłużenie umowy". Możemy mówić jedynie o nawiązaniu, rozwiązaniu lub zakończeniu stosunku pracy. W przypadku umowy na czas określony, końcowa data bezdyskusyjnie kończy umowę. Jedynie w przypadku ciąży, taka umowa z automatu jest przedłużana do dnia porodu. Innych wyjątków prawo nie przewiduje. Podpisania kolejnej umowy o pracę leży całkowicie w gestii pracodawcy. Nie jest on zobowiązany do zaproponowania nowej umowy. Pracodawca nie może zmuszać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (wyjątek stanowi zaległy urlop za poprzedni rok).

Pytanie nr 6

Witam, mój pracodawca zmienił godziny pracy z 8-16 na od 9-15, w związku z czym pracuję 6 godzin zamiast 8. Chce mi jednak brakujące godziny zabrać z urlopu. Czy może tak zrobić?

Pracodawca nie może nikogo wysłać na urlop (za wyjątkiem urlopu zaległego za poprzedni rok). Zgodnie z art. 154.2. § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy może być udzielany w dobowym wymiarze czasu pracy pracownika w danym dniu. Nie można rozbijać go na pojedyncze godziny.


Pytanie nr 5

Moja żona 5 dni temu urodziła córeczkę, to nasze trzecie dziecko. Starsi synowie mają odpowiednio 2 i 4 lata chodzą do żłobka i przedszkola. Żona jest obolała po porodzie i z trudem zajmuje się noworodkiem. Czy mogą w pracy wziąć opiekę nad dziećmi w związku z zamknięciem placówek spowodowanym pandemią koronawirusa? Moja wątpliwość budzi to, że w formularzu wniosku na opiekę nad dziećmi jest sformułowanie iż "nie ma innych członków rodziny mogących sprawować opiekę nad dzieckiem".

Może Pan wykorzystać "opiekę nad dziećmi". Po porodzie kobieta nie ma możliwości opieki nad starszymi dziećmi. Sytuację taką określa art. 32 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki"


Pytanie nr 4

Dzień dobry, na stałe pracuję jako sprzedawca na umowę o pracę w salonie odzieżowym w jednym z centrów handlowych, które aktualnie jest zamknięte. Na czas zamknięcia nie wykonuję swojej pracy, mimo, ze jestem zdolna do jej wykonywania. Wynagrodzenie netto za ten czas otrzymam. Centra handlowe zostały zamknięte odgórnie, ze względu na kwarantannę, nie z mojej winy. Czy jak już wrócę do pracy po otwarciu C.H. pracodawca może zmusić mnie do odpracowania godzin (od czasu zamknięcia C.H do czasu ich otwarcia)?

Pracodawca nie może nikogo zmusić do odpracowania godzin, za które pracownik już otrzymał wynagrodzenie bądź zasiłek (np: chorobowy lub z tytułu opieki na dziecko). Szef może jedynie zlecić wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, które są dodatkowo płatne lub za które przysługuje dzień wolny. Jeżeli jednak w firmie przyjęty jest dłuższy okres rozliczeniowy (3 miesiące, pół roku, rok), to pracodawca może "przesunąć" część godzin na inny miesiąc. Musi jednak pamiętać o zachowaniu norm. Wszystko zależy od zapisów umowy o pracę i zakładowego regulaminu pracy.


Pytanie nr 3

Jestem nauczycielką. Tuz przed zamknięciem szkół z powodu pandemii przeszłam poważną operację i przebywam na zwolnieniu lekarskim, które prawdopodobnie potrwa aż do maja. Czy w przypadku przedłużenia roku szkolnego będę zobligowana do odpracowania okresu, w czasie którego przebywałam na zwolnieniu?

Nie ma takiego przepisu zmuszającego pracownika do odpracowywania okresu w którym przebywał on/ona na zwolnieniu lekarskim. W przypadku konieczności przedłużenia roku szkolnego, niezbędne będzie stosowne rozporządzenie ministerstwa, które określi również warunki i tryb pracy w tym okresie.


Pytanie nr 2

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, czy pracodawca może mnie wysłać na urlop, ponieważ nie ma pacjentów?

Pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy jedynie w dwóch przypadkach: gdy pracownik ma zaległy urlop (np: w 2020 r. wykorzystuje dni urlopu za 2019 r.) lub w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Po za wymienionymi okolicznościami, szef nie może skierować pracownika na urlop. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zgodnie z planem urlopowym ustalonym na początku roku, pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym czasie.


Pytanie nr 1

Witam, mam pytanie. Ja pracuje jako górnik, mam opiekę na dziecko w związku z koronawirusem opieka kończy mi się 25 marca zona 19.03 została poinformowana ze ma iść na urlop bezpłatny. Co zrobić gdy 25 marca przedłużą opiekę. Czy mogę skorzystać ja czy nie, bo zona ma bezpłatny?

Zgodnie z art. 34 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństw, "Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny". Ponadto art. 12 tej ustawy jasno mówi, że zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego. Jeśli więc żona pójdzie na urlop, nie będzie Pan mógł skorzystać z tego świadczenia.

Istotną kwestią jest jednak samo pójście żony na urlop bezpłatny. Zgodnie z art. 174. § 1 Kodeksu pracy, urlopu bezpłatnego udziela pracodawca jedynie na wniosek pracownika. Szef nie może nikogo "wysłać" na urlop bezpłatny. Warto, aby żona wyjaśniła tą kwestię w pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 140

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rob

Witam,

ze względu na pandemię i zamknięcie od 07.11. do 29.11.2020r. galerii handlowych, Firma prosi o złożenie w tym okresie wniosków o urlop.

W przypadku niezłożenia na ten okres wniosków urlopowych, należy pamiętać o konieczności odpracowania nieprzepracowanych godzin za listopad w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego (w tym przypadku listopad jest pierwszym miesiącem kwartalnego okresu rozliczeniowego, kolejne to grudzień 2020 i styczeń 2021).

Jak się do tego odnieść.

Przy okazji 1 fali pandemii firma wypłacała opiekuńcze przyjmująć 80% ( postojowe) i z tego dopiero wypłacała 80% opiekuńczego. Teraz mam wrażenie że znów próbują wykorzystać sytuację i z pozycji siły ( zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych) szukają njlepszego dla siebie rozwiazania. Proszę o komentarz/Opinię

G
Gość

Witam. Poprosilam szefowa zeby mi wydrukowala oswiadczenie na opieke bo na caly lipiec przedszkole dziecka jest zamkniete. To powiedziala mi ze ja nie moge isc juz na opieke bo wykorzystalam juz ja. ( jak tylko pozamykali przedszkola w calej Polsce to bylam na opiece przez 1.5 miesiaca). Ja wiem ze mam prawo isc na ta opieke a jej obowiązkiem jest moje oswiadczenie przyjac, ale myslala ze na kogos bez rozumu trafila. Powiedziała mi ze mam cos wymyslic w ciagu tyg a na ten czas mam isc na zwolnienie i do 6 lipca wrocic do pracy. Powiedzialam ze sprobuje. Ale i tak wiedziałam ze nie ma szans na to bo mieszkam w danym miescie dopiero pol roku i nie mam tu zadnej rodziny i nie znam tez ludzi. I dodam ze jestem samotna matka. Nie mialam wyjscia bo od 18 zaczynam urlop 2 tyg to dostalam zwolnienie do 17 lipca. Przyjdzie sierpien bez problemu wroce do pracy bo przedszkole bedzie otwarte. Napisalam swojej szefowej ze bede na zwolnieniu do 17 to napisala mi ze bede musiala napisać wypowiedzenie bo twierdziłam ze nie bedzie problemu z opieka do dziecka a jednak problem jest a ja nie umiem go rozwiazac. Ale ja , moja szefowa czy ktokolwiek nie mielismy pojęcia ze bedzie szalal jakis Koronawirus i pozamykaja pol świata. Chcialam zapytac czy powinnam cos z tym zrobic czy po prostu odpuscic i sie zwolnic. ( dodam ze moja szefowa to nieprzyjemna kobieta i niedawno miala sprawe o mobing).

K
Katarzyna

W chwili obecnej jestem na zasilku opiekuńczym na dziecko do lat 8. Z ojcem dziecka nie mamy ślubu i nie mieszkamy razem.Ojciec dziecka dostał wypowiedzenie w pracy. Jego swiadczenie pracy zakonczy sie 18 kwietnia. Czy jeżeli szkoły, żłobki będą po tym okresiejeszcze zamknięte to czy dalej będę mogła korzystać z zasiłku opiekunczego.

P
Piotr Opieka

Witam

Jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym od 16 marca

Mój pracodawca wprowdzaił 7h dzień pracy.

Czy osoby będące na zasiłku opiekunczym jak i urlopie, muszla odrobic brakujące godziny pracy. Czyli po okresie opieki i zakończeniu epidemi mamy pracować po 9 h dziennie.

Bardzo dziękuję za pomoc

M
Magdalena

Witam? Pracownik chce skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka - klubu dziecięcego - przedszkola – szkoły. Jest ojcem dwójki dzieci jedno ma kilka miesięcy drugie 5lat i uczęszcza do przedszkola. Matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w takiej sytuacji ojciec może skorzystać z dodatkowego zasiłku? Na mocy jakich przepisów? Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc.

S
Samotna matka
27 marca, 2:50, Samotna matka:

Witam jestem samotna matka corka ma 8 lat zostalam. Zmuszona do podpisania rozwiązania umowy z 2 tygodniowym wypowiedzeniem . Nie zrobilam tego znuszano mnie do tego na 2 razy podobno spisano notatke ze bylam i wyslano mi do domu czy to ma moc prawną?zostalam bez srodkow do zycia do dam do tego ze jako jedyna mnie zwolniono co z tego slysze po złości wykonane to zostalo w dniu wczorajszym. Prosze mi powiedzieć czy mam jakies prawa na odszkodowanie mozna tak postapic z pracownikiem do dam ze to branża hotelowa i rozne spolki Państwowe .

Zapomnialam do dac ze umowa na rok dopiero podpisalam 12 lutego nowa umowe

S
Samotna matka

Witam jestem samotna matka corka ma 8 lat zostalam. Zmuszona do podpisania rozwiązania umowy z 2 tygodniowym wypowiedzeniem . Nie zrobilam tego znuszano mnie do tego na 2 razy podobno spisano notatke ze bylam i wyslano mi do domu czy to ma moc prawną?zostalam bez srodkow do zycia do dam do tego ze jako jedyna mnie zwolniono co z tego slysze po złości wykonane to zostalo w dniu wczorajszym. Prosze mi powiedzieć czy mam jakies prawa na odszkodowanie mozna tak postapic z pracownikiem do dam ze to branża hotelowa i rozne spolki Państwowe .

D
Doda

Czy mogę wziąść urlop bezpłatny żeby opiekować się dziećmi 11 lat z powodu zamkniętej szkoły

G
Gość

Pracuje na umowę zlecenie oraz umowa o dzieło w jednym zakładzie. Nie zarabiam najniższej krajowej. Jestem zusowcem. W związku z zamknięciem żłobka z powodu korona wirus mam problem z opieką nad dzieckiem. Gdy pójdę na chorobowe to czy mi się należy zasiłek w tym czasie gdy panuje wirus. Nie stać mnie siedzieć w domu nie mając nic na życie.

G
Gość

Aron

Kończy mi się umowa 31.03 . wczoraj pytałem się kierowniczki czy zostanie przedłużona. Odp że mam czekać. Co robić gdy nie zostanie przedłużona . Zaznaczam że jestem osoba niepełnosprawna. Czekam na odpowiedź.pozdrawiam

G
Gość

Witam

Jak wygląda wynagrodzenie jak mam umowę na pół etatu i opiekę na dziecko ?

P
Pbt

Witam. Z wiązki z epidemia zostalam w domu z dzieckiem, ponieważ żłobek jest zamkniety. W pracy jest wyplacana premia frekrencyjna co miesiac 100 zł i polroczna 600 zł. Poinformowano nas, że nie zostanie nam premia wyplaconea z powodu opieki. Przexiez to nie moja wina ze jestem zmuszona zostac z dzieckiem. Czy pracodawca tak może?

G
Gość

Dzień dobry ! Jestem zatrudniona w nowym zakładzie pracy na okres określony sześć miesięcy od 10.03.2020r. czy przysługuje mi zasiłek postojowy. Pracodawca planuje od jutra zawiesić produkcję. pozdrawiam Alicja W.

G
Gość

Dzień dobry ja mam pytanie na czas epidemii jest zamknięta moja praca którą tam wykonuje jako sprzątaczka czy pracodawca może wysłać na inny obiekt pracy

A
Anna

Witam,

Szef meża, pomimo, że firma nie ma przestoju a prace mają zaplanowana na dwa miesiące do przodu. Żąda od pracowników aby Ci zrezygnowali z 40% uposażenia dla dobra firmy, daje

również aneksy do podpisania z płacą zredukowana do minimalnej (mniej dać nie może, jestem tego świadoma), aneks jest na 2 mce narazie. Argumentuje to tym, że członkowie zarządu zrezygnowali z 50% wynagrodzenia dla dobra firmy i utrzymania miejsc pracy. Z tym, że jak każda firma produkcyjna co roku są zwolnienia spowodowane mniejszą ilością zamówień. Wydaje mi się, że pracodawca wykorzystuje sytuację z koronawirusem. Podkreślam, że pracownicy chodzą normalnie do pracy, firma nie ma fizycznego przestoju.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu