Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [26.03.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.


Pytanie nr 252

Co oznacza termin urlop zaległy. Czy mając jeszcze część urlopu z roku 2019 pracodawca może mnie teraz na niego przymusowo wysłać, choć w planach urlopowym był on wyznaczony w późniejszym terminie?

Urlop zaległy, to urlop wypoczynkowy który nie został wykorzystany w poprzednim roku i jego wymiar przeszedł na rok bieżący. Aktualnie urlop za 2019 r można nazwać urlopem zaległym. Zgodnie z prawem pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy, nawet bez jego zgody. Powinien on jednak stosować się do planów urlopowych. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątek - art 164 par. 2 Kodeksu pracy pozwala pracodawcy przesunąć termin urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Można uznać za taką aktualna sytuację pandemii.


Pytanie nr 251

Od 7 lat pracuje na etacie u jednego pracodawcy. W ostatnich dniach otrzymałam aneks do umowy informujący o propozycji zmiany umowy z całego etatu na 1/4.Nie jestem zainteresowana takimi warunkami. W związku z odmową poinformowano mnie, ze zostanę zwolniona. A wypowiedzenie będzie skrócone do 1 miesiąca. Uważam, ze wypowiedzenie można skrócić do jednego miesiąca, ale wynagrodzenie powinnam otrzymać za 3. Zaznaczę, ze moja umowa jest na cały etat i na czas nieokreślony.

Pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca, ale pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia za pełen okres wypowiedzenia (3 miesiące). Przysługuje także odprawa (w tym przypadku 2 pensje) oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Pytanie nr 250

Mam 1 miesiąc do osiągnięcia wieku emerytalnego. Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony. Aktualnie wysłano mnie na urlop zaległy. nie proponując mi pracy zdalnej. Tylko planuje mnie wysłać na urlop bezpłatny. Bardzo proszę o odpowiedź czy jest to zgodne z przepisami i muszę się na to zgodzić.

Pracodawca nie ma obowiązku proponować pracy zdalnej. Decyzja zależy tylko od niego. W przypadku urlopu bezpłatnego pracodawca nie może zmusić pracownika, aby ten na niego poszedł.


Pytanie nr 249

Pracuję zdalnie, mąż od poniedziałku nie pracuje - firma się zamyka, mąż idzie na postojowe. Czy będzie mu przysługiwało L4 na chore dziecko do lat 14?

W związku z tym, że mąż zachowuje prawo do wynagrodzenia, zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem nie przysługuje.


Pytanie nr 248

Jeżeli przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim, czy pracodawca może mnie wysłać na urlop bezpłatny? Rozumiem, że muszę się na to zgodzić ale czy jest to zgodne z prawem? Co mam zrobić w takiej sytuacji? Jakie konsekwencje mi grożą? Jak wygląda kwestia wynagrodzenia od pracodawcy?

Na nic Pani nie musi się godzić. Na l4 pracodawca nie ma podejmować jakichkolwiek czynności wobec pracownika. Natomiast po powrocie z l4, pracodawca nie ma prawa wysłać na urlop bezpłatny. Tylko pracownik może o to wnioskować. Jeśli Pani nie podejmie działań przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe płatne 100%, jeśli pracodawca nie wyznaczy innej pracy lub zamknie zakład. Nie ma tutaj konsekwencji prawnych. Niestety, ale trzeba mieć świadomość, że szef może się mścić i zwolni pracownika.


Pytanie nr 247

Pracuje w firmie transportowej i dziś prezes przekazał mi oraz innym osobom z biura że mamy iść od poniedziałku na urlop. Czy pracodawca ma do tego prawo? Firma normalnie będzie prosperować nie ma osób zarażonych w firmie.

Szef może wysłać pracownika tylko na urlop zaległy


Pytanie nr 246

Mam umowę do 31 marca. Kierownik powiedział mi dzisiaj że jeśli odmówię wyjazdów w delegację "a będą montaże w terenach w których jest najwięcej odnotowanych przypadków koronawirusa" to umowa nie zostanie mi przedłużona. co w takim przypadku?

W takim przypadku decyzja należy do Pana. Propozycja nowej umowy to prawo, ale nie obowiązek pracodawcy.


Pytanie nr 245

Jestem aktualnie na l4 od stycznia. Mój zakład najprawdopodobniej stanie od soboty. Nie wiem czy będzie to postojowe czy urlopy i wybitki. Moje pytanie jest następujące: Jeżeli skończy mi się l4 to co mam zrobić? Czy będzie należało mi się postojowe? Czy będę miała prawo do jakiegokolwiek wynagrodzenia? Boję się, że zostanę bez środków do życia, a jestem matką samotnie wychowująca dzieci i do tego mieszkam w wynajętym mieszkaniu.

Po zakończeniu L4 trwającego dłużej niż 30 dni musi Pani przejść badania kontrolne, by zostać dopuszczoną do pracy. Jeżeli uzyska Pani zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku, a zakład pracy wciąż będzie zamknięty, przysługiwać będzie wynagrodzenie postojowe płatne 100% jeśli w umowie o prace określona jest stawka godzinowa lub miesięczna.


Pytanie nr 244

Mam umowę na cały etat na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie wynosi najniższa krajowa czyli 1920 zł na rękę. W razie postoju w pracy ile mogę dostać pieniędzy?

Postojowe w tym przypadku będzie wynosić 100% podstawy.


Pytanie nr 243

Pracuje za najniższa krajową. Czy w sytuacji obecnej jeśli pracodawca obniży etat do 80 % powinien przepracować tyle godzin co przysługuje dla 80% etatu czy 100 % etatu. Jeśli w najbliższym czasie pensja za 80 % etatu nie może być poniżej płacy minimalnej a jeśli będę pracował na pełen etat to powinna mi przysługiwać pensja wyższa niż minimalna ?

Bez zgody i podpisu pracownika nie można zmniejszyć etatu. Gdy jednak strony zgodzą się na zmniejszenie etatu, to wypłata będzie proporcjonalna, tj. 8/10 etatu = 8/10 wynagrodzenia, tutaj najniższej krajowej.


Pytanie nr 242

Pracodawca od dzisiaj zmniejszył nam pensje o 30%, oświadczył ze jak nie podpiszemy wniosku to dostaniemy wypowiedzenie, mimo iż nadal pracujemy po 8H (nie pracujemy zdalnie ,nie mamy skróconego etatu ) czy jest to zgodne z kodeksem pracy . Dodatkowo w tej chwili jestem na zwolnieniu l4 do 3.kwietnia . Obniżka pensji ma obowiązywać od 1kwietnia, jak wrócę ze zwolnienia lekarskiego i podpisze ten wniosek to obniżka będzie mnie dotyczyła od 1kwietnia czy od kolejnego miesiąca ?

Na l4 nie można zmienić warunków pracy i płacy. Dopiero jak Pan wróci, szef może wręczyć porozumienie zmieniające. Będzie wtedy obowiązywać w zależności od zapisów umowy. Pracodawca nie ma prawa obniżać tylko na papierze wynagrodzenia i czasu pracy.


Pytanie nr 241

Nie korzystam od początku z opieki dla dziecka. Mogę się do niej dołączyć w trakcie?

Z zasiłku opiekuńczego można skorzystać w każdej chwili, o ile zostaną spełnione warunki uprawniające do niego.


Pytanie nr 240

Pracuje w markecie budowlanym. Pracodawca chce część pracowników wysłać na urlop wypoczynkowy. Czy jest to zgodne z prawem ?

Może wysłać tylko na urlop zaległy.


Pytanie nr 239

Od 3 tygodni mąż był zatrudniony w małej firmie. Dzisiaj była rozwiązana z nim umowa (kilka dni wcześniej mąż poinformował pracodawcę,że od dnia 30.03.2020 będzie sprawował opiekę nad 6-letnim dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola). Czy to znaczy że mąż nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek przysługuje tylko w okresie gdy osoba jest zatrudniona (ma opłacane składki). W momencie zakończenia umowy, mąż straci prawo do zasiłku. Póki jeszcze pracuje ma prawo do zasiłku.


Pytanie nr 238

25.03.2020 pracodawca dał do podpisu każdemu pracownikowi porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę obniżając wymiar czasu pracy do 1/4 etatu. Data zmiany warunków 01.04.2020. Co w sytuacji gdy pracownik zachoruje? Jak się będzie liczyło wynagrodzenie?

Przede wszystkim pracownik nie jest zobowiązany do podpisania takiego porozumienia (wszak niekorzystnego dla niego). W przypadku zachorowania przysługuje wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy płatny 80% podstawy wymiaru obliczanej jako średnia miesięczna za ostatnie 12 miesięcy.


Pytanie nr 237

Pracuje w galerii handlowej, pracuje dla polskiej spółki, firmy skandynawskiej. Umowę mam podpisana z polską spółką. Odkładane mam spółki w Polskim ZUSie Pracodawcy każą mi wziąć L4 i przeciągać jej jak się da, a jak nie to jak dam gotowość do pracy, a że nie mają jak mi pracy teraz dać to mówią mi, że przez to, że spółka pracuje dla duńskiej firmy, przez to, że spółka ma kapitał za granicą nie należy mi się żadne postojowe, dlatego dostanę wypowiedzenie. Czy mogą tak zrobić? Czy nie należy mi się postojowe?

Jeśli będzie Pani na l4 czy urlopie, a sklep będzie zamknięty, przysługuje Pani postojowe płatne 100%.
Nie mniej jednak, sądzą po opisanej sytuacji, pracodawca będzie się zapewne mścił i zechce rozwiązać umowę. Ma do tego pełne prawo. Wtedy też przysługuje Pani wynagrodzenia za czas wypowiedzenia, odprawa i ekwiwalent urlopowy.


Pytanie nr 236

Dziś (tj.26.03) Szef oznajmił pracownikom, że zamierza obciąć wszystkim pracownikom pensje o 20% i to już za wynagrodzenie za marzec. Nie były pisane jeszcze porozumienia, podejrzewam, że "na dniach" takie nam przedstawi, natomiast moje pytanie jest, czy jest możliwe podpisanie takich porozumień/aneksów zmniejszających pensje z mocą wsteczną? W marcu pracownicy pracowali ze świadomością, że pracują za kwotę ustaloną w umowie,czy jest możliwa wypłata mniejszego wynagrodzenia za marzec?

Nie ma takiego możliwości, antydatowanie dokumentu nie jest zgodne z prawem. Ponadto ma to zastosowanie jedna z podstawowych zasad prawa - "prawo nie działa wstecz". Warto tutaj podkreślić, że pracownicy nie są zobowiązani do podpisania takiego porozumienia.


Pytanie nr 235

Pracuję w przedszkolu prywatnym (jako pomoc pedagogiczna-nie jestem nauczycielem). Mam syna, któremu zamknięto przedszkole (państwowe), wiec jedna i druga placówka jest zamknięta. Czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek (z powodu covid 19)- czy skoro sama jestem w domu i mogę sprawować opiekę nad dzieckiem, zasiłek nie zostanie przyznany? Czy pracodawca ZOBOWIĄZANY jest zapłacić mi tzw postojowe?

Jeżeli placówka została zamknięta, a pracodawca nie wydał polecenia pracy zdalnej lub nie oddelegował do wykonywania innych obowiązków, wtedy przysługuje wynagrodzenie postojowe płatne 100%, jeśli w umowie jest stawka godzinowa lub miesięczna. W przypadku otrzymywania takiego wynagrodzenia, pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy (płatny 80%).


Pytanie nr 234

Pracodawca wysyła mnie na pracę zdalną i w związku z tym mam pytanie czy wykonując pracę zdalnie z domu w której w ciągu dnia muszę pojechać do firmy po dokumenty i wrócić do domu czy czas dojazdu i powrotu jest liczony do czasu pracy.

Tak. Wykonuje Pani obowiązki służbowe, więc podróż wliczana jest do czasu pracy.


Pytanie nr 233

Czy niepełnosprawny rodzic pracujący może wziąć opiekuńczy zasiłek na dziecko przy koronowirusie. Czy jeśli ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji może sprawować opiekę nad dziećmi i wziąć ten urlop

Jeżeli pracuje, to może wziąć zasiłek. Zasiłek to nie urlop. O zasadności udzielenie zasiłku decyduje ZUS, a nie pracodawca.


Pytanie nr 232

Pracodawca przekazał pracownikom informację, że w związki z zamknięciem sklepów w galeriach handlowych od dnia 14.03, firma wypłaci 100% podstawy wynagrodzenia ale po otwarciu sklepów pracownik będzie musiał te wszystkie godziny odrobić. Czy jest to zgodne z prawem pracy skoro pracodawca dostanie dofinansowanie od rządu do 40% do wynagrodzenia pracownika czyli dokładnie zapłaci nam 60% resztę Państwo? Dodatkowo od 24.03 usunięte zostały nam wszystkie godziny w grafikach i jeżeli ktoś po 24.03 poszedł na L4 to pracodawca nie chce wprowadzić mu godzin w związku z L4 bo i tak będzie musiał je odrobić. Czy to jest też zgodne z prawem pracy ? Proszę o pomoc w tym temacie gdyż pracodawca nie bierze pod uwagę naszych obiekcji w tym temacie. Jeżeli się okaże, że sklepy będą zamknięte miesiąc albo i więcej to z automatu będziemy musieli odrobić ponad 160 rbh.

Należy wyjaśnić tutaj kilka kwestii Dopłaty od rządu są na razie w fazie projektu. Brakuje przepisów i szczegółowych regulacji. Nie ma w Kodeksie pracy pojęcia "odrabiania godzin". Nie mniej jednak w przypadku dłuższego czasu rozliczeniowego (3 miesiące, pół roku, rok) pracodawca może dowolnie przesuwać godziny i ustalać większą lub mniejszą liczbę godzin, pamiętając jednak o dobowych (12 h) i tygodniowych (48) normach czasu pracy oraz prawie do odpoczynku. W przypadki zmiany harmonogramu pracy (grafików) wszystko jest uzależnione od zapisów regulaminu pracy w danym zakładzie. Co do kwestii l4, to zgodnie z art. 130 par. 3 wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np: zwolnienie lekarskie). Niestety, ale pójście na l4 po wprowadzeniu zmian w grafiku, nie obniży wymiaru czasu pracy i pracownik będzie zobowiązany do przepracowania przydzielonych godzin.


Pytanie nr 231

Jestem pracownikiem przedszkola (pracuję w obsłudze). Pani dyrektor nie zamknęła placówki na czas kwarantanny . Jesteśmy w gotowości do pracy. Czy w związku z tym przysługuje mi tylko 60% pensji?

W związku z tym przysługuje pani 100% postojowego. 60% płatne jest w przypadku pracy na akord lub prowizję.


Pytanie nr 230

Wczoraj dyrektor w firmie w której pracuje oznajmił ze zamykają firmę na prawie 2 miesiące. Mamy w tym czasie mieć przestój. Płatny jak to powiedział 80% od stawki zasadniczej. Stąd moje pytanie czy może On naliczać moją place za czas przestoju od minimalnej płacy czyli od 2600 czy od mojej stawki jaka mam czyli xxxx zł? Mam stała stawkę miesięczna xxxx zł.

Postojowe jest płatne 100% od podstawy określonej stawką godzinową lub miesięczną przewidzianej w umowie o pracę.

Pytanie nr 229

Jestem na zasiłku dodatkowym opiekuńczym z powodu korona wirusa, dziś wysłałem do pracodawcy oświadczenie na kolejne 2 tygodnie. Co w sytuacji kiedy ja będę na tym zasiłku a pracodawca podejmie decyzję o zamknięciu działalności? Chodzi o to czy może mnie zwolnić i czy ZUS nadal będzie wypłacał mi świadczenie?

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, jeśli ten jest na urlopie, zasiłku, bądź l4. Zamknięcie działalności wymaga wpierw zwolnienia wszystkich pracowników. Zatem dopiero po uregulowaniu tej kwestii, można zamykać firmę.


Pytanie nr 228

1. Co w przypadku gdy mały przedsiębiorca zmusza pracowników na przejście na urlop bezpłatny ? Skoro mamy umowę o pracę powinniśmy mieć cokolwiek płacone. 2.zwolnienie podczas epidemie ponieważ nie ma pieniędzy na wypłaty ?

Pracodawca nie może zmuszać do pójścia na urlop. Pracodawca może zwolnić pracownika w każdej chwili


Pytanie nr 227

Pracuje w sklepie obuwniczym na stanowisku kierownika sklepu. Od 16 marca przebywam na opiece na dziecko z wiadomej przyczyny epidemii). Dostałam telefon od szefa że od wtorku chce otworzyć sklep żeby funkcjonował. Czy muszę jechać do pracy? Co z zamknięciem miesiąca czy muszę jechać to zrobić? Czy może wysłać mnie na urlop czy wypłacić postojowe. Przecież panuje epidemia a wszystkie sklepy wokół obuwniczego są zamknięte prócz spożywczych.

Decyzje o przerwaniu zasiłku opiekuńczego podejmuje pracownik, nie pracodawca. Jeżeli w domu sytuacja się nie zmieniła, w dalszym ciągu ma Pani prawo do zasiłku (płatne 80%). Pracodawca nie może w tym czasie "ściągnąć" pracownika z powrotem do pracy.


Pytanie nr 226

Pracuje na stołówce szkolnej na umowę o pracę w firmie kateringowej. Od 12 marca szkoła została zamknięta i pracodawca powiedział, że mamy nie przychodzić do pracy. Pracuje według umowy za najniższą krajową. Czy dostanę wynagrodzenie za czas w którym nie chodzę do pracy?

Postojowe, płatne 100%


Pytanie nr 225

Mam dwa pytania związane z pracą. 1) Czy szef może mnie wysłać na urlop jeżeli moje stanowisko pracy jest zawieszone przez Koronawirus, nie ma dla mnie innych zadań w firmie, firma nadal działa? 2) Co mam zrobić jeśli nie może mnie wysłać, a szef mi każe wziąć urlop?

Szef może wysłać tylko na urlop zaległy. Jeśli nie ma pracy, a pracownik nie zgadza się pójść na urlop za 2020 r. to przysługuje mu wynagrodzenie postojowe płatne 100%


Pytanie nr 224

Jestem muzykiem zatrudnionym na pół etatu w lokalnym klubie. Moja pensja miesięczna to 1300 zł brutto. Obecnie nie gram w tym klubie przez pandemię koronawirusa,klub jest zamknięty . Podejrzewam, że pracodawca z tego powodu mnie też zwolni. Dotychczas zarabiałam na życie głównie z koncertów i zleceń dla firm – były to umowy zlecenia i umowy o dzieło. W tej chwili nie zarabiam nic. Czy mogę ubiegać się o jakiś zasiłek ?

W przypadku umowy o pracę przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe 100% jeśli w umowie była określona stawka godzinowa lub miesięczna. Jeśli zatrudnienie było w oparciu o umowę zlecenia, to zleceniodawca wypłaci tylko za wypracowane godziny.


Pytanie nr 223

Jeśli panuje koronawirus czy mogę pójść na L4 z powodu obawy ze się zarazę? Czy dostanę L4 od lekarza?

To lekarz decyduje o L4. Jeśli uzna, że pacjent-pracownik jest chory, może wystawić zwolnienie.

Pytanie nr 222

Mam pracę na umowę zlecenie pracuje jako dozorca na osiedlach sam ale boję się że i tak może mnie złapać koronawirus chciałbym jednak wziąć te 2 lub 3 tygodnie wolnego czy za te wolne dni mogą mi coś zapłacić? Składki ubezpieczeniowe itd. Pobierają z moje wypłaty

Jeżeli w umowie zleceniu nie ma zapisów o płatnym wolnym, to zleceniodawca nie zapłaci za dni wolne.


Pytanie nr 221

Czy ojcu zasiłek opiekuńczy na dziecko w wieku 1,5 roku w przypadku gdy żona pracuje zdalnie w korporacji a dzieckiem do tej pory opiekują się schorowani dziadkowie w wieku 65+. Zaznaczam, że mieszkamy wspólnie w piętrowym domu jednorodzinnym

Jeżeli dziecko nie chodzi do żłobka/przedszkola/szkoły to nie przysługuje dodatkowy zasiłek. W tej sytuacji zasiłek przysługiwałby tylko na chore dziecko.


Pytanie nr 220

Zakład pracy jest zamknięty, pracodawca nie wykonuje swojej działalność(transport). W jaki sposób pracownik może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy albo wypowiedzenie zmieniające ? Jeżeli to odbędzie się za pośrednictwem listu poleconego to nowe warunki zaczynają obowiązywać od daty zawartej na wypowiedzeniu czy od daty odebrania listu?

Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od daty doręczenia. W przypadku nie odebrania listu - od 2 wystawionego awizo.


Pytanie nr 219

Czy pracodawca może wprowadzić taki podział: nie zamknął zakładu ani sklepów a chce wprowadzić 2 tygodnie pracy 2 tygodnie postojowego czy nie powinien być zamknięty cały zakład aby móc wypłacać postojowe?

Pracodawca odpowiada za organizację pracy i ma prawo dowolnie wyznaczać dni i godziny, o ile są one zgodne z zapisami umowy. Postojowe może być wprowadzane tymczasowo.


Pytanie nr 218

Do tej pory nie korzystałam z dodatkowego zasiłku i opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola, ponieważ miałam zapewniona opiekę dla syna. Niestety sytuacja się zmieniła. Czy mogę złożyć takie oświadczenie o opiece nad dzieckiem u pracodawcy np. od 30 marca? Czy zasiłek taki przysługuje tylko osobom, które kontynuują tę opiekę nad dzieckiem? I czy takie oświadczenie można złożyć u pracodawcy z wyprzedzeniem np. dwa dni wcześniej?

Pracownik - rodzic ma prawo w każdej chwili złożyć wniosek o zasiłek na opiekę nad dzieckiem, jeśli spełnia wymogi (np: zamknięcia przedszkola/szkoły). Wniosek można złożyć wcześniej.


Pytanie nr 217

Pracodawca chce zmienić godziny pracy pracownikom na 4 godziny dziennie w związku z panującą epidemią. Czy osoba, która złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy powinna mieć rozliczone 4 godziny czy 8 i co z wynagrodzeniem pracowników? Pracodawca nie chce obniżać pensji, ale nie wie jak zapisać w zarządzeniu zmianę godzin, by ktoś w razie kontroli nie zarzucił, że pracownicy pracowali na 0,5 etatu a wynagrodzenie wzięli jak za cały.

Osoba, która poszła na urlop musi mieć go rozliczony na podstawie dotychczasowego zaszeregowania i wymiaru etatu (czyli będzie 8 godzin jeśli wymiar 1/1). Pracodawca odpowiada za organizację pracy, więc ma prawo zmieniać godziny pracy. Może to jednak zrobić pod warunkiem zachowania prawa do pełnego wynagrodzenia. Pracodawca nie ma prawa wypłacić mniejszej pensji niż wynika ona z umowy o pracę, jeśli nie doszło do podpisania porozumienia zmieniającego lub zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Jeśli zatem pensja będzie wypłacana zgodnie z umową, to nie ma tutaj powodu do obaw w razie "jakiejś kontroli". Prawo mówi tylko, że wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna. Wszystko powyżej to decyzja pracodawcy, do której ma święte prawo. Szef może więc bez przeszkód wydać takie zarządzenie i nie będzie tutaj naruszenia żadnych przepisów.


Pytanie nr 216

Otóż obecnie przebywam na zasiłku opiekuńczym z powodu zamknięcia szkół z powodu covid-19. Pracuje w tej samej fabryce w której pracuję moja żona tyle że na innym szczeblu. Od 1 kwietnia moja Małżonka będzie przebywać na 2 tyg urlopie wypoczynkowym lecz tak naprawdę będzie opiekowała się w tym czasie dziadkiem w miejscowości oddalonej o 30km od miejsca zamieszkania... Czy mi dalej przysługuje zasiłek opiekuńczy na sprawowanie opieki nad dziećmi czy muszę wrócić do pracy?

Jeśli żona będzie na urlopie, to zgodnie z przepisami może sprawować opiekę na dziećmi, zatem nie przysługuje Panu prawo do zasiłku. To, że żona będzie się kimś innym zajmować, jest tylko przejawem dobrej woli, a nie koniecznością (wedle prawa).


Pytanie nr 215

Jeśli złożyłem wypowiedzenie w firmie za porozumieniem stron z miesięcznym wypowiedzeniem do dnia 30.04.2020 czy Małżonka ma prawo przebywać na opiece na dziecko przez sytuację panującą w Kraju jak i na Świecie?

Jeśli świadczy Pan pracę w dalszym ciągu, to żona może przebywać na opiece na dziecko. Zasiłek nie przysługiwałby, jeśli przebywałby Pan na urlopie lub postojowym.


Pytanie nr 214

Pracuję w sklepie firmowym i proszę o pomoc: czy pracodawca może mnie wysłać na 2 tygodnie na postojowe, a drugie 2 tygodnie pracuję, w okresie gdzie ja będę na postojowym koleżanka będzie pracować, a jak ona będzie na postojowym to ja będę pracować, czy to jest zgodnie z KP. Dodatkowo pracodawca chce wstrzymać udzielanie urlopu zaległego oraz bieżącego.

Pracodawca w związku z szczególnymi potrzebami firmy może wstrzymać bądź przesunąć urlop. Jeśli z tego powodu pracownik poniesie koszty (urlop był w planie urlopowy) pracodawca musi pokryć ewentualne straty, ale należy przedstawić dokumentację w tej sprawie. Pracodawca ma ponadto prawo wysłać pracownik na tzw. postojowe, ale w tym czasie pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, jeśli w umowie określona jest stawka godzinowa lub miesięczna.


Pytanie nr 213

Mamy takie pytanie. Ja pracuje na umowie zlecenie, natomiast żona jest na macierzyńskim . Od 6 stycznia 2020 roku kiedy urodziła nam się druga córka. Pierwsza ma 5,5 roku i chodziła do przedszkola. Czy jest szansa na jakiekolwiek świadczenia?

Jeżeli ma Pan opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, a żona nie jest zdolna do sprawowania osobistej opieki na dzieckiem (np: w związku z koniecznością opieki nad niemowlęciem) to ma Pan prawo do zasiłku opiekuńczego.


Pytanie nr 212

Mąż jest na etacie i wykorzystuje 14-dniową opiekę nad dzieckiem, moje pytanie brzmi czy w związku z przedłużeniem zamknięcia przedszkoli może kontynuować zasiłek opiekuńczy mimo że pracodawca sugeruje wykorzystanie zaległego urlopu? Dodam, że ja jestem zatrudniona na umowę zlecenie od 2 m-cy i odprowadzam składki chorobowe a od tygodnia jestem chora (siedzę w domu) i Pan doktor oprócz e-recepty wystawił mi L4 do 27 marca.

W sytuacji gdy Pani jest chora i nie może sprawować osobistej opieki na dzieckiem, mąż ma prawo do skorzystania z kolejnego zasiłku opiekuńczego. Jednak sugestia pracodawcy męża nie jest pozbawiona sensu. Urlop wypoczynkowy płatny jest 100%, zasiłek 80%.


Pytanie nr 211

Z uwagi na panującą epidemię, pracodawca korzysta z możliwości obniżenia o 10% pensji pracownika. Wraz z obniżką nie idzie jednak redukcja godzin pracy. Pojawia się wiele informacji, że jednak za redukcją wynagrodzenia o 10% powinno iść zmniejszenie etatu do 9/10. Chciałabym zapytać czy w takiej sytuacji jest to zgodne z przepisami?

Pracodawca nie ma prawa do obniżki wynagrodzenia, nawet w przypadku epidemii, jeśli nie podpisze z pracownikiem porozumienia zmieniającego lub ten nie przyjmie wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku wymiaru czasu pracy. Bez zgody pracownika, pracodawca nie może go zmienić z automatu.


Pytanie nr 210

Pracuję w hotelu, który jest zamknięty od 2 tygodni ze względu na wirus w kraju. Mam umowę o pracę na czas określony, pracodawca kazał nam wziąć urlop, ja jednak nie mam zaległego urlopu z tamtego roku, teraz przedłużono termin otwarcia hotelu o kolejne 2 tygodnie. Co mogę zrobić aby nie brać urlopu ? Czy na ten czas przewidziane są jakieś inne rozwiązania?

Nie musi Pani wykorzystywać urlopu. Pracodawca nie ma prawa wysyłać pracownika na urlop (po za zaległym). W przypadku zamknięcia zakładu pracy przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe płatne 100%.


Pytanie nr 209

Od dwóch miesięcy przebywam na okresie wypowiedzenia i teraz na urlopie wypoczynkowym. Czy w związku z sytuacja pracodawca może obniżyć mi kwotę urlopu (do obliczeń była brama podstawa+ premia). Oprócz tego mam do wypłaty ekwiwalent, czy pracodawca może go teraz nie wypłacić?

Pracodawca nie ma prawa do zmiany warunków pracy i płacy w trakcie nieobecności pracownika (np: urlop, L4). Po powrocie do pracy pracownik musi wyrazić zgodę na taką zmianę. Jeśli tego nie uczyni, warunki zostają dotychczasowe.


Pytanie nr 208

Czy pracodawca może zamknąć firmę na czas koronawirus na 2 tygodnie a później kazać odpracować te godziny pracownikom? Czy pracodawca zamykając firmę musi wysłać nas na urlopy z tego roku? Co jeżeli pracodawca zamknie firmę a pracownik nie zgodzi się na skorzystanie z urlopu z tego roku i nie ma urlopu z roku poprzedniego?

Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop (po za zaległym). Pracownik nie musi na nic się zgadzać. To pracodawca decyduje o organizacji pracy. Jeśli nie ma pracy, musi wypłacać wynagrodzenie postojowe płatne 100%.


Pytanie nr 207

Pracodawca przysłał nam pismo, że on nie jest winien, że zamknięto Galerie Handlowe i że nie przysługują nam, żadne postojowe. I zmusza Ponoć postojowe tylko przysługuje pracownikom jeżeli zamknięcie sklepu czy Zakładu nastąpili z winy Pracodawcy.Mój Pracodawca twierdzi, że on nie zadecydował o pozbawieniu nas pracy. To jak to jest? Mogę prosić o odpowiedź. I czy jeżeli jednak mogę starać się o to postojowe, to czy muszę wypisać jakiś wniosek do Pracodawcy, a może do Ministerstwa Zdrowia? Bo to Ministerstwo Zdrowia zadecydował zamknąć Galerie Handlowe.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie postojowe płatne 100% jeśli w umowie określona była stawka godzinowa lub miesięczna. Ponadto ów artykuł nie mówi nic o "winie pracodawcy". Jest tam napisane z "przyczyn dotyczących pracodawcy". Oznacza to praktycznie każdy powód, który spowodował decyzję pracodawcy o zamknięciu zakładu pracy. To, że zamknięcie wynika z decyzji władz Państwowych nie ma znaczenia. Przyczyna nie leży po stronie pracownika i to jest kluczowy warunek.

Pracodawca nie może przerzucać ciężaru prowadzenia działalności gospodarczej na pracownika. Jeśli sklep został zamknięty, szef ma prawo wyznaczyć inną pracę (np: sprzątanie, inwentaryzacja itp.). Pracownika to nie powinno w ogóle interesować. Jeśli pracodawca nie ma możliwości wyznaczenia innej pracy, jest zobowiązywany płacić wynagrodzenie postojowe. W dalszym ciągu pracownik jest w stosunku pracy, zatem obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia, niezależnie od wyników finansowych firmy.


Pytanie nr 206

Witam, mój problem polega na tym że złożyłem wypowiedzenie z trzy miesięcznym okresem. Tj. do końca maja. Na początku marca doszły do nas i formacje na temat koronawirusa w naszym kraju. W związku z tym chciałbym przeczekać ten trudny czas będąc na umowie na czas nieokreślony, jak dotychczas. Moje pytanie brzmi, czy można anulować moje wypowiedzenie i traktować je jako pod wpływem błędu? Bo składając 26.02 nie wiedziałem że w marcu będziemy spekulować na temat kryzysu gospodarczego.

Pozostaje to w gestii pracodawcy. Proszę złożyć pisemne podanie z uzasadnieniem sytuacji i chęć kontynuowania pracy w zakładzie. Może pracodawca się zgodzi wycofać wypowiedzenie. Nie ma jednak takiego prawa.


Pytanie nr 205

Co w sytuacji gdy pracodawca zamyka zakład z powodu koronawirusa a pracownik w czasie postoju zachoruje? W jakiej wysokości wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe jeżeli w czasie postoju pracownikowi przysługuje 60%pensji?

Jeżeli zamknięcie zakładu pracy nastąpiło w związku z decyzją pracodawcy, a pracownik jest gotowy do podjęcia pracy, to przysługuje mu prawo do wynagrodzenia postojowego. 100% jeśli w umowie jest stawka godzinowa lub miesięczna. W przypadku pracy na akord lub prowizję należ się 60% stawki. Wynagrodzenie postojowe musi wynosić co najmniej najniższą krajową. Chorobowe wynosi 80%, a w przypadku ciąży lub wypadku przy pracy - 100%


Pytanie nr 204

Od 14 marca 2020r. zamknięto restaurację w której jestem zatrudniona. W jaki sposób mam naliczyć wynagrodzenie pracownikom za czas zamknięcia miejsca pracy (nie świadczyli pracy). Proszę o pilną odpowiedź.

W tej sytuacji ma zastosowanie art. 81 Kodeksu pracy dotyczący wynagrodzenia postojowego. Pensja za ten czas wyniesie 100% jeśli w umowie jest przewidziana stawka godzinowa lub miesięczna. Jeśli nie ma takiej stawki (np: praca na akord lub prowizję) wtedy wynagrodzenie wynosi 60%. W jakimkolwiek wariancie wynagrodzenie nie być niższe niż płaca minimalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dzień dobry.Jestem na umowie zlecenie, za miesiąc kwiecień i maj otrzymalam postojowe.Pracowałam w skróconych godzinach pracy.Przepracowałam około 100 godzin. Czy pomimo otrzymanego postojowego ,pracodawca powinien mi wypełnić wynagrodzenie za przepracowane godziny ?

S
Sonia

Dzień dobry,

pracuje w salonie kosmetycznym jako kosmetolog, z powodu obecnej sytuacji zakład jest już zamknięty ponad tydzień i nie zostanie otwarty do końca miesiąca (marzec). Umowę o prace mam do końca tego miesiąca (marzec) i wspominałam pracodawcy o rezygnacji oraz nie przedłużania umowy, przed rozwinięciem się epidemii i zamknięciem salonu. Mam pytanie czy w tej sytuacji pracodawca może mi przedłużyć umowę i skorzystać z pomocy Państwa, zgodnie z zapowiedziami wchodzącej ustawy?

G
Gość

Pracuje w sklepie odzieżowym w galerii handlowej. Od 14 do 31 marca z powodu koronawirusa nie przychodzimy całym zespołem do pracy. Firma twierdzi, że postojowego nie ma ogłoszonego i na razie nie będzie.Twierdzi też, że zapłaci nam za cały marzec pełne wynagrodzenie, ale godziny musimy odrabiać w innych miesiącach. Zasłaniają się tym, że pracodawca ma prawo usunąć godziny z grafiku za czas postoju przełożyć je na kolejne miesiące okresu rozliczeniowego, żeby zabezpieczyć sprzedaż.Skoro mamy mieć zapłacone za cały marzec 100%, to po co odrabiać godziny? Czy jest to zgodne z prawem? Czy zamknięcie galerii handlowych i sklepów w nich przez rząd oznacza postój? Czy musi to ogłosić firma?

G
Gość

Witam. Wracam z Niemiec do domu. Poddaje się domowej kwarantannie. Mieszkam z synem który pracuje. Rozumiem że także podlega kwarantannie. Czy należy mu się zwolnienie lekarskie.

G
Gość

kto zajmie się lumpami którzy gromadzę się na Placu Daszyńskiego jest 26 marca godz. 13,00 stoją w grupie i zaczepiają przechodniów wyłudzając pieniądze

G
Gość

Pracuję w markecie budowlanym.Tu nie ma artykułów pierwszej potrzeby.Pomimo zakazu przemieszczania się,ludzie kupują np.nawóz do rododendronów,czy płyty kartonowo-gipsowe.Czy firma po ogloszeniu stanu ograniczenia przemieszczania się nie powinna zostać zamknięta na ten czas?

K
Krzysztof

Witam, na dniach firma w ktorej pracuje robi przerwe z powodu epidemi w kraju z tego co sie dowiedzialem bedzie placone postojowe, jestem na etacie, to jest niby 80% platne czy panstwo mi dolozy 20% z tych 40 co podaja czy jak to wyglada?

l
lala

Sprzątam w firmie mam alergie katar z nosa dusi mnie nerwica lekowa jak działac dalej

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu