Spis treści
Z roku na rok znacząco wzrasta zapotrzebowanie na usługi finansowe. Jak przeanalizował portal Oferteo, w ciągu trzech kwartałów 2022 r. zapytania użytkowników dotyczące usług finansowych i księgowych na platformie wzrosły aż o 74 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Również w poprzednich latach można zauważyć podobną tendencję wzrostową.
Księgowi mają pełne ręce roboty. Wzrosty zapytań o ponad 70 procent
To przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy mogą mieć kłopot w rozumieniu cały czas kształtującego się systemu podatkowego. Często wcześniej sami nadzorowali własną księgowość oraz nowopowstałe, małe firmy. Wzrosty zapytań w kategoriach usługi finansowe i księgowe zauważył również serwis Oferteo.
- Porównując trzy kwartały 2022 r. do tego samego okresu ubiegłego roku, zauważyliśmy 74-procentowy wzrost zapytań o usługi finansowe i księgowość. Co ciekawe, nie jest to jednorazowe zjawisko. Wzrost zapytań o 78 procent zauważyliśmy w analizowanych kwartałach w 2021 r. względem 2020 r. – zauważa Karol Grygiel członek zarządu Oferteo.
- Zwiększenie zainteresowania tymi kategoriami można odnieść do wielu czynników. Musimy pamiętać, że ostatnie lata były niezwykle dynamiczne dla wielu branż, jak widzimy, dotyczy to również przedstawicieli finansów – dodaje Karol Grygiel.
Księgowi narzekają na przeciążenie praca, ale głównie przez nieustanne zmiany w przepisach
Z kolei sami księgowi otwarcie mówią, że mają więcej pracy ze względu na dynamicznie zmieniające się przepisy, aczkolwiek wzrosty klientów przypisują głównie pandemii.
– Odczuwamy dosyć mocno, że przybywa nam pracy, przede wszystkim obowiązków formalnych i czytania nowych przepisów. Jeżeli chodzi o przypływ większej ilości klientów, to wzrosty zauważyliśmy po okresie pandemicznym, gdy klienci przekonali się do możliwości zdalnej obsługi przez biura. Obecnie notujemy stały trend wzrostowy, jednak są okresy w roku, gdzie przybywa nam więcej firm. – komentuje Michał Lipski z biura rachunkowego Proximity Finance.
Mimo osłabienia koniunktury, nowych firm wciąż przybywa
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w III kwartale 2022 r. zarejestrowano prawie 94 tys. nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o ponad 10 proc. lepszy niż w ubiegłym roku.
Co ciekawe w analizowanym okresie odnotowano 69 upadłości, czyli o 12,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Od początku roku zbankrutowało 237 firm, dla porównania w całym 2021 było ich 376 . Z danych GUS-u wynika również, że pierwsze trzy pierwsze kwartały 2022 roku przyniosły wyrejestrowanie 17 136 spółek oraz 149 020 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
- Aktualnie nasza platforma współpracuje z prawie 550 tys. wykonawcami oraz dostawcami usług i praktycznie w każdym miesiącu zauważamy wzrost nowych użytkowników świadczących swoje usługi na Oferteo. Z reguły są to właśnie jednoosobowe działalności gospodarcze oraz małe i średnie firmy. Miesięcznie na naszą stronę trafia prawie 200 tys. zleceń, co niewątpliwie jest dużą wartością dla początkujących przedsiębiorców, którzy już na starcie mogą pozyskać atrakcyjnych klientów – podsumowuje Karol Grygiel.
