Kto może dostać pożyczkę z urzędu pracy? Jeśli działasz w jednym z tych obszarów, nie otrzymasz wsparcia

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Beatrice BB/ Pixabay.com
Powiatowe urzędy pracy oferują pomoc mikrofirmom, które ucierpiały przez epidemię COVID-19. Wsparcie mogą uzyskać także organizacje pozarządowe. Wyjaśniamy, komu dokładnie przysługuje niskooprocentowana pożyczka z PUP.

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek epidemii COVID-19, mogą ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy. Wojewódzkie urzędy pracy udzielają firmom pomocy związanej z przestojem ekonomicznym, obniżeniem wymiaru czasu pracy, natomiast powiatowe urzędy pracy zajmują się kwestiami pożyczek oraz dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników.

- Zadanie WUP w ramach tarczy antykryzysowej to ochrona miejsc pracy w formie dofinansowań do wynagrodzeń w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracowników. Pracodawcy składają wnioski do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który my obsługujemy – wyjaśnia Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Identyczne zadania pełnią WUP w innych lokalizacjach.

Jaką pomoc z powiatowego urzędu pracy może otrzymać firma?

Urzędy pracy oferują wparcie nie tylko osobom bezrobotnym, ale także firmom z sektora MŚP, stowarzyszeniom, fundacjom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Formy dostępnej dla firm i organizacji pozarządowych pomocy na czas pandemii określa ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedsiębiorstwa i organizacje, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez koronawirusa, mogą liczyć na cztery rodzaje wsparcia z powiatowego urzędu pracy:

  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (wsparcie jest udzielane mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom),
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (wsparcie jest udzielane przedsiębiorcom będącym osobą fizyczną i niezatrudniającym pracowników),
  • jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (wsparcie jest udzielane mikroprzedsiębiorcom),
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (wsparcie jest udzielane organizacjom pozarządowym).
Prowadzenie firmy zawsze niesie ze sobą ryzyko porażki. Obecne czasy pokazują, że sytuacja makroekonomiczna ma ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Na szczęście urzędy pracy oferują pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym.  Zobacz, jakie wsparcie możesz uzyskać z PUP.

Te rodzaje wsparcia możesz uzyskać z urzędu pracy, jeśli mas...

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mikro pożyczki. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w kwocie 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać mikropożyczkę?

O pożyczkę z urzędu pracy mogą starać się osoby samozatrudnione oraz mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 Ustawy z dn. 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców są udzielane w formie pomocy publicznej.

Trzy pierwsze miesiące trwania pandemii COVID-19 pokazały, że pomoc w ramach działań rządu często nie dociera na czas. Ponadto osoba, która nie czyta na bieżąco gazet, może poczuć się zagubiona wśród rządowych programów i obwieszczeń.  Podsumowujemy, jakie formy pomocy otrzymały osoby poszkodowane z powodu COVID-19.

Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...

Za mikroprzedsiębiorcę uznaje się podmiot gospodarczy, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał poniżej 10 osób, a jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju firma, która nigdy nie zatrudniała pracowników, ale spełniła warunek obrotowy (osoba samozatrudniona), również jest mikroprzesiębiorcą.

- Obecnie o pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., wcześniej (do 14 maja br.) obowiązującym terminem był 1 marca 2020 r. Drugim warunkiem jest wielkość przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą o 5000 zł mogą wnioskować wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, a więc firmy zatrudniające do 9 pracowników. Co ważne, wsparcie mogą uzyskać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – podkreśla Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy.

W czasach pandemii zmieniają się preferencje pracodawców. Wiele firm poszukuje pracowników o wąskich specjalizacjach oraz specjalistów, którzy pomogą przedsiębiorstwu dostosować się do nowych realiów.  Zobacz, którzy pracownicy są w cenie w trakcie epidemii COVID-19 wedlug Michael Page.

Na tych stanowiskach pracownicy mogą przebierać w ofertach p...

Rozpatrując wnioski, urzędnicy analizują także sytuację ekonomiczną przedsiębiorcy. Pożyczka nie zostanie przyznana firmie będącej w stanie upadłości, ani spółce, która według stanu na koniec 2019 r. wykazała straty większe niż 50% wysokości posiadanego kapitału. Ponadto o wsparcie nie mogą ubiegać się: spółki cywilne, komornicy sądowi, przedszkola, ani przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Jeszcze trudniej jest o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników lub części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

- Należy zaznaczyć, że aby uzyskać pożyczkę, wystarczy spełnić definicję mikroprzedsiębiorcy, natomiast w przypadku pozostałych form pomocy przedsiębiorca musi wykazać się spadkiem obrotów w wybranych dwóch miesiącach po 1 stycznia 2020 r. do analogicznych miesięcy w 2019 roku – podkreśla Janusz Wiczkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie.

Kiedy następuje wypłata pożyczki?

Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest wypłacana jednorazowo. Przedsiębiorca powinien otrzymać środki najpóźniej w ciągu dwóch dni kalendarzowych od podpisania umowy.

Czy pożyczkobiorca może starać się również o inną pomoc?

Jak dodaje szef PUP w Bytowie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna mikrofirma skorzystała z kilku instrumentów wsparcia. Mikroprzedsiębiorca, który spełnia warunek spadku obrotów, oprócz pożyczki może otrzymać dopłatę do pensji pracowników, a jeżeli nikogo nie zatrudnia – dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedstawiciele coraz to nowych zawodów powracają do pracy, a rząd poluzowuje obostrzenia. Od 30 maja nie trzeba nosić maseczek, a w czerwcu będzie można pójść na koncert, do kina czy na basen. Sprawdź, co będzie czynne i o czym trzeba pamiętać.

Oni niebawem wrócą do pracy. Zobacz, kiedy pójdziesz do kina...

Warto jednak pamiętać o tym, że pożyczka z PUP ma charakter jednorazowy. Firma, która otrzymała dofinansowanie z urzędu, nie powinna ponownie starać się o wsparcie w innym oddziale PUP, nawet jeżeli siedziby bądź oddziały urzędu znajdują się w różnych miastach. Dodatkowe informacje na temat różnych form wsparcia dla mikroprzedsiębiorców oraz sposobów składania wniosków o pożyczkę i jej umorzenie można znaleźć na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu